Mit együnk és mit ne együnk a jó alvás érdekében? Rengeteg embert érint manapság az álmatlanság, s aki eddig nem tudta, ételekkel is befolyásolhatjuk az alvás minőségét.
Nézzük, hogy mit együnk a jó alvás érdekében:
Banán: Nagyon sok benne a kálium és a magnézium, és ezek az anyagok hozzájárulnak az izmok ellazulásához. Kevés tej.
Cseresznye: Érdemes lefekvés előtt enni néhány szemet, de a cseresznyelé is nagyon jó hatással lehet az alvásra.
Zabkása: Ebben nagyon sok a nélkülözhetetlen ásványi anyag, mint pl.: kalcium, magnézium, foszfor, kálium. Ezek mind fontos szerepet játszanak a pihentető alvásban.
Fehérje: A magas fehérjetartalmú ételek sokat segítenek az elalvásban. Képesek csökkenteni a refluxot is és ez sok esetben lehet az alvászavar oka. A gyomorégés általában éjszaka szokott fellángolni. Nagyon jó lehet vacsorára egy kis friss gyümölcs és egy marék tökmag is.
Mandula: Magas a fehérje és a magnézium tartalma ami nagyon jó izomlazító és elalvás segítő. Fogyassz el elalvás előtt egy maréknyit.
Tej: Egy pohár meleg tej sokat segíthet az elalvásban. Sok triptofán és kalcium is található benne.
Zöldtea: Nagyon gazdag teaninban a zöldtea. Nyugtató hatással rendelkezik és koffeint sem tartalmaz. Már egy csésze zöldtea sokat segíthet a nyugodt alvásban.
Zabpehely: Található benne kalcium, magnézium, foszfor, szilícium és kálium is. Ezek az ásványi anyagok segítik az elalvást.
Jázmin rizs: Már egy tányér jázmin rizs 4 órával elalvás előtt segíti a gyorsabb elalvást. A magas glikémiás indexel rendelkező ételek mint amilyen a jázmin rizs is, növeli a triptofán szintet, ezzel fokozódik az elalvás.
Mit ne együnk:
Zsíros ételek: A zsírok lebontása erőforrásokat, energiát igényel. Este már pihenne, és nem dolgozna a szervezet. Sokkal nehezebben alszunk el, és az éjszakai felébredés esélye is nagyobb lesz, ha ilyeneket eszünk estére.
Alkohol: Álmosító hatása van, de mégis gyakori ébredéshez vezethet, ha alvás előtt alkoholt fogyasztunk. Az alvás minőségét és az alvás idejét is nagyban csökkenti.
Koffein: Azt mindenki tudja, hogy a kávéban koffein van, ami segít minket, hogy túléljük az álmos reggeleket, éppen ezért lefekvés előtt 4-5 órával már nem érdemes kávét fogyasztani.