Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A nagyszerű orvosi zsálya hatásai

2022. 06. 22. 10:50:00 Veress Máté - HillVital

A zsálya vagy másnéven Salvia officinalis egy kiváló gyógynövény ami csodás hatásokkal rendelkezik. Több régi névvel is rendelkezik mint az orvosi zsálya, kerti zsálya, patika zsálya, kakastaréjfű, sállya, neme zsálya. Rendkívül erős aromával rendelkezik, ezért ha a konyhában használod, akkor csak óvatosan kell használnod.

 

Érdemes tudni, hogy nem igazán illenek hozzá más fűszerek. Az illata a kámforra emlékeztet az íze pedig enyhén keserű. A virágai ehetőek és nagyszerű görcsoldó, antibakteriális hatással rendelkeznek. Lehet alkalmazni depresszió ellen is. Sokat segít az emésztésen, puffadás ellen is alkalmazható és a hormonháztartás szabályozásában is segíthet.

 

A régi népi gyógyászatban a száj és torokgyulladás ellen használták fel, erős izzadásra és láz ellen is alkalmazták. Külsőleg is használták, mégpedig horzsolásokra, kisebb sebekre és fertőzött sérülésekre.


Jöjjön egy kis botanika is róla. A zsálya egy alacsony, nagyjából fél méter magasságú cserje, félcserje. A négyszögletes szárain a nyeles levelek átellenesek és hosszas tojásdadalakúak, a szélük csipkézett. Jellemző a leveleire, hogy az erezet az alsó oldalon erősen kiemelkedik, valamint sűrű bársonyos szőrökkel van borítva. A virágai sötétkék színűek és ajakosak. Érdekesség, hogy az ókorban a halhatatlanság füvének tartották, a sokoldalúsága miatt. A görögök és a rómaiak a húsok tartósítására használták, de a gyógyászatban is szerepet játszik.

Az orvosi zsálya felépítése.

 

A Földközi-tenger vidékén számít honosnak. Az őshazájának a Balkán-félszigetet szokták mondani. Hazánkban nem fordul elő vadon az orvosi zsálya, viszont egyéb zsályafajok megtalálhatók. Már egyébként a termesztése itt hazánkban is kifejlődésben van. A nyári hónapokban szokták begyűjteni a leveleket, nagyjából júniustól augusztusig. A közvetlenül virágzás előtt begyűjtött leveleket árnyékos, szellős helyen, vékony rétegekben, normál hőmérsékleten szokták szárítani. Mesterségesen maximum 40 celsius fokon ajánlott a szárítás.

Több értékes hatóanyag is megtalálható benne. Az illóolaja legfőképpen a leveleiben található meg. Az illóolaja apinent, salvent, borneolt, kámfort és cineolt tartalmaz. Található benne még mono- és szeszkviterpének, lamiacea-cserzőanyagok is. Tartalmaz még triterpéneket is.  

 

Most viszont nézzük meg, hogy az orvosi zsálya mire jó, milyen problémák esetén lehetséges az alkalmazása.

A zsálya leveleit az illóolaj gyártásra szokták felhasználni. Hatásos folyadékot állítanak belőle elő ami hatásos a gyógyászatban. A kozmetikában is alkalmazzák a zsálya leveleit. A zsálya tea is kiváló lehet több problémára is. Nagyon jó köptető és gyomornyugtató is. Alkalmazhatod még puffadásra valamint tüdőtisztításra is. A zsályából készült főzet nagyszerű lehet toroköblögetésre és szájmosásra is. A főzet viszonylag hamar képes enyhíteni, majd megszüntetni a torok és a száj gyulladását. Régebben az izzadásgátló hatása miatt használták tuberkolózis valamint vegetatív szabályozási zavarokban szenvedők számára. Használták még a tejkiválasztás csökkentésére és az elválasztás megkönnyítésére is.

Az orvosi zsálya hatásai.

Új kutatások szerint az Alzheimer-kórban szenvedők számára a zsálya levelének kivonata 4 hónap után képes javulást hozni, azonban ezek még csak kutatások. Az viszont tény, hogy jótékony hatással van az agyra és a memóriára is.

Fogyókúra esetén is be lehet vetni, mivel képes elősegíteni a fogyást. A vizes kivonatát hidegen lehet fogyasztani. Képes még csökkenteni a koleszterinszintet, mivel megtisztítja az érfalakat a lerakódásoktól. Éppen ezért képes csökkenteni a magas vérnyomást is. Nem szabad viszont sokat fogyasztani belőle, mert akár meg is emelheti a vérnyomást. Májtisztító hatása is van, képes ezt a szervet regenerálni a felhalmozódott mérgektől. Cukorbetegek csak körültekintően fogyasszák, ugyanis vércukorszint-csökkentő hatása van. A hasnyálmirigy működést serkenti.

Most pedig jöjjön a külső használata. Szoktak belőle ülőfürdőt készíteni az aranyérproblémák ellen. De nagyszerű lehet a külsőleges borogatása torokra ha bevan gyulladva. Alkalmazzák még enyhe visszérproblémák esetén, ekcéma, pikkelysömör és égési sebek enyhítésére is. Ha fejbőrbe masszírozod, akkor nagyon jó lehet korpásodás illetve hajhullás ellen. A túlzott pattanásos bőrre is kiváló lehet.

És most jöjjön a konyhában való használata. Ha fűszerként használod, akkor óvatosságot igényel. Oda kell rá figyelni, hogy ne nyomjon el más ízeket. Nagyon jó frissítő ital vagy tea készülhet belőle. A zsálya levele nagyszerű lehet húsokra fűszerezésnek. Lazachoz és pulykahúshoz nagyszerű mártás készíthető belőle. A sült kacsához kifejezetten ajánlott fűszerként. Más fajtáit alkalmazzák még kandírozott édességekhez, gyümölcslevekhez és limonádékhoz is.     

Tehát most mindenről esett szó ami az orvosi zsályát érinti. Mindenképpen érdemes kipróbálnod a belőle készült ételeket, gyógyhatású termékeket vagy csak egy egyszerű gyógyteát. Reméljük sok új információt megtudtál erről a csodás gyógynövényről. Ha tetszett a cikk akkor oszd meg az ismerőseiddel!

 

Orvosi zsálya bemutatása.