A szeplők és pigmentfoltok sok ember életét zavarhatja, azonban szerencsére több módszer is van a kezelésükre.
Miért alakulnak kis a pigmentfoltok?
A pigmentfoltok kialakulásáért a melanin termelés zavara okolható. A melanin tulajdonképpen egy festékanyag, amely többek között a bőr, a szőrzet, valamint a szem színéért felel. Fontos szerepe van a szem védelmében, mégpedig ultraibolya sugárzás káros hatásaival szemben. Ugyanakkor ha a melanin termelésében biokémiai zavar lép fel, akkor kisebb-nagyobb barnás színű foltok jelenhetnek meg. Ezek a foltok általában csak esztétikai problémát jelentenek, azonban a megjelenésük okától függően szükség lehet szakorvoshoz fordulni.
Pigmentfoltok kialakulásának okai:
gyógyszerek hatására
UV-sugárzás hatására
mechanikai hatás következtében
vegyi anyagok hatására
genetikai öröklődés miatt
a bőr gyulladásos folyamait követően
anyagcserezavar, máj-m epebetegség, idegrendszeri zavarok miatt
Annak ellenére, hogy a pigmentfoltok a test bármely területén megjelenhetnek, a legtöbb estben mégis az arcon, valamint a kéz felületén fordul elő a leggyakrabban. Ennek igazából egyszerű oka van, mégpedig az, hogy ezeket a területeket érinti a legtöbb UV-sugárzás.
Hogyan kezelhetőek a pigmentfoltok?
A pigmentfoltok kialakulásának leggyakoribb oka az erős vagy tartós napsugárzás. Ebből kiindulva abban az esetben ha nem áll fenn más betegség, akkor a tünetek a téli időszakban enyhülnek, illetve akár teljesen el is halványulhatnak. Ha pigmentfoltokkal küzdünk akkor ne felejtkezzünk el arról sem, hogy a szolárium elkerülésével is sokat segíthetünk az állapotunkon.
Pigmentfolt elleni krém, avagy fényvédő krémek használata.
Ezen kívül a fényvédő krémek használatának is nagy szerepe van a pigmentek kezelése terén. Ez szintén a nap káros sugarai elleni védelemben lehet hasznos. Nem csak a kezelésben de a megelőzésben is fontos szerepet tölt be, így minden esetben javasolt a használatuk.
A gyógyszeres kezelés hatására kialakuló pigmentfoltok a kezelés végeztével a legtöbb esetben elmúlik. Ezeket általában fogamzásgátló szerek és antibiotikumok válthatják ki. Abban az esetben ha ilyenkor jelentkeznek a pigmentfoltok, akkor is érdemes fényvédő krémeket használni és védekezni a Nap sugarai ellen. Ha fogamzásgátló tabletta szedését követően jelentkeznek a tünetek, akkor elképzelhető, hogy erős hormondózis miatt alakul ki. Ebben az esetben érdemes nőgyógyásszal egyeztetni.
Pattanásos bőr esetén érdemes nagyobb odafigyeléssel eljárni. Sajnos ebben az esetben a pigmentfoltok akár maradandóak is lehetnek. Ilyen esetben nagyon fontos a pattanások és mitesszerek kezelése, valamit az is, hogy elkerüljük a Nap káros sugarait.
Abban az esetben ha a szeplők okozzák a problémát, akkor ennek oka többnyire genetikailag öröklődik. Leggyakrabban a vörös, szőke hajúak, valamint a világos bőrűek esetében fordul elő. A szeplők a napsugárzás hatására felerősödhetnek és télen enyhülhetnek. Kezelése terén a fényvédő szerek, krémek használata nagy segíthet nyújthat.