Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Reflux betegség esetén szabad sportolni? Most kiderül!

2022. 08. 29. 10:17:00 Veress Máté - HillVital

Nem hagyhatod, hogy a reflux megakadályozzon abban, hogy mozogj. Oda kell figyelni egyes dolgokra ha szeretnél sportolni reflux betegséggel. Nézzük is mikre kell ügyelned.
 


A reflux esetén nincs kifejezetten olyan mozgásforma ami ellenjavallott vagy akár kerülendő lenne. A saját kondíciódhoz és a reflux súlyosságához kell megválasztani a mozgásnak a fajtáját és az intenzitást is. Vannak olyan mozgásformák amelyek persze fokozhatják a gyomorsav nyelőcsőbe jutását. Ilyen lehet a futás, a súlyemelés vagy a fekve végzett gyakorlatok is. Azt viszont tudnod kell, hogy a mozgás nagyon jó hatással lehet a reflux betegségre is. Sok esetben a reflux a túlsúllyal is együtt jár, tehát nagyon fontos a normál testsúly normalizálása és csökkentése. Ebben a dologban pedig a mozgás hatalmas előrelépés. A rendszeres mozgással növelhető az alapanyagcsere, gyorsul és fokozódik a gyomor ürülése.



A panaszok sok esetben átmenetileg romolhatnak, de nem kell megijedni. Mindig alacsony aktivitású mozgással kell kezdeni és elég egy nap 30 perc kezdésnek. Ha megszűnik a panasz akkor aztán majd lehet fokozni a terhelést. Egy kocogás vagy séta nagyszerű lehet kezdésnek. Aztán lehet végezni a futást is vagy kerékpározást. Mindenképpen kényelmes ruházatot kell viselni, hogy ne nyomja a hasat. Nagyon fontos a megfelelő időben történő étkezés is. Az étkezés lehetőleg 2-3 órával a mozgás előtt történjen meg. Így sokkal hatékonyabban elkerülheted, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe jusson.


És persze még az is fontos, hogy inkább több zsírszegény ételt fogyassz, valamint sok zöldséget és gyümölcsöt is.
Vannak bizonyos ételek amelyeknek a fogyasztása nem igazán ajánlott reflux esetén ilyen a csokoládé, a fokhagyma, a paradicsom. A mozgás után nagyjából 1 órával ajánlott csak étkezni. Italok esetén pedig mérsékelni kell vagy teljesen elhagyni a szénsavas üdítőket, a kávét és az alkoholt is. Sportolás közben mindig vizet igyál vagy esetleg sportitalokat, de a legjobb mindig a szénsavmentes víz.

 

Különösen ajánlott még a dohányzás elhagyása is. A súlyosabb reflux esetén érdemes gyomorsav lekötőt szedni, enyhébb esetben pedig ajánlott a szódabikarbóna.

Tehát összefoglalva az a lényeg, hogy mindenképpen fontos a mozgás reflux mellett is. Viszont csakis alacsony aktivitással kezd az egészet és érdemes egészségesebben táplálkozni is.  

Reflux betegség esetén szabad sportolni? Most kiderül!