Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Szürke hályog tünetei és kezelése

2019. 11. 06. 14:12:00 Sági Zsolt - HillVital

A magyar elnevezés - szürkehályog - abból adódik, hogy a betegség előrehaladtával a pupilla területe elveszti feketés csillogását, és szürkévé válik, a hályog szó pedig a "felhős, ködös, elmosódott" látást okozó elváltozás magyar megfelelője.
 


A szürkehályog fájdalommentes, fokozatos látásromlással járó betegség, a korosabb emberek látásromlásának leggyakoribb oka.

 

A 65-75 éves kor közötti népességnek kb. fele szenved tőle, és ez a gyakoriság a 75 éven felüliek körében további közel 20 százalékkal növekszik.
 

Az élet korai szakaszában a szemlencse puha, rugalmas, képes alakját változtatni. Az öregedési folyamat során veszít rugalmasságából és átlátszóságából.
 

Hasonló állapotot okozhatnak bizonyos kémiai anyagok (pl. naftalin) és egyes tartósan szedett gyógyszerek (pl. kortizonszármazékok).
 

Bizonyos általános betegségek hajlamosítanak szürkehályog-képződésre.

Gyakoriságánál fogva a cukorbetegségnek van a legnagyobb jelentősége. Egyrészt a diabeteses betegeken gyakrabban alakul ki az időskori szürkehályog, mint nem cukorbeteg kortársaikon, másrészt fiatal felnőtt korban - akár a cukorbaj első tüneteként - hópehelyszerű homályok jelenhetnek meg a szemlencsében, melyek soha nem mozognak, és amelyek hetek alatt totális hályoggá érnek, de korán bevezetett inzulinkezeléssel visszafejleszthetők. Az időskori szürkehályog lefolyásának időtartama egyénenként változó, sőt ugyanazon személy két szeme között is eltérő gyorsaságú lehet.

Kezelés:

A látásromlás kezdetben, bizonyos esetekben még szemüveggel korrigálható. Erős fényben napszemüveg viselésével és a közvetlen megvilágítás helyett szórt fény alkalmazásával a látás javítható.Sok betegnél elegendő a rendszeres ellenőrzés és időről időre új szemüveg felírása, műtétre nincs is szükség. Egyes amerikai kutatások szerint az alacsony folsav és a B-12 vitamin szint esetén sokkal nagyobb a szürkehályog kialakulásának az esélye. Ez csupán csak azt bizonyítja, hogy rendszeres vitaminok szedésével csökkenthető a szürkehályog kialakulása. Fogyassz minél több húst, halat, tejterméket és kagylót.


A kezelés mellett persze fontos a megelőzés. Ennek érdekében adunk neked néhány hasznos tanácsot, hogy ne alakuljon ki a szürkehályog. 

 

A szürkehályog kezelése és tünetei