A szívvel kapcsolatban több tévhit is létezik, melyeket most tisztázunk!
Tévhitek a szívbetegségekkel kapcsolatban, melyeket érdemes tudni:
1. tévhit: Felismerhető lesz, ha magas lesz a koleszterinszint és a vérnyomás.
Valójában ezeket az értékeket csak méréssel vagy laborvizsgálattal lehet megállapítani, mivel a magas vérnyomásnak és a koleszterinszintnek nincs kifejezett tünete, nem jár fájdalommal vagy elváltozással.
2. tévhit: Ugyanazok a tünetek jelentkeznek szívroham esetén nőknél és férfiaknál.
Ez nem igaz, ugyanis más tünetek jelentkeznek a nőknél, mint a férfiaknál. A nőknél jelentkezhetnek szokatlan tünetek, mint pl.: fáradékonyság, hányinger, légszomj, alvászavar, emésztési zavar a szívroham előtti hetekben, amiket akár össze is lehet téveszteni más betegségekkel. A nőknél sokkal ritkább a mellkasi fájdalom. Mindenképpen figyelj oda a tünetekre, ha szívproblémákkal küzdesz.
3. tévhit: A szívbetegség egyenlő a halállal.
Ha kiderül valakiről, hogy szívbeteg, akkor tudni kell, hogy megfelelő életmódbeli változtatásokkal megakadályozhatja a rosszabbodást, sőt még vissza is fordíthatja. Az egészséges életmód bevezetése (rendszeres zöldség- és gyümölcsfogyasztás, a dohányzás és az alkohol letétele, rendszeres testmozgás, sovány fehérjéből, jó minőségű zsírokból álló étrend) nagymértékben javíthat a szív állapotán.
4. tévhit: A szívbetegek nem sportolhatnak.
Biztos sokan hallottátok már, hogy aki szívproblémával küzd, az nem sportolhat. Nem igaz! A rendszeres testmozgás segíthet a szívbetegség megelőzésében, de a betegség előremenetelét is lelassíthatja. Mindenképpen ajánlott rendszeresen könnyű sportot (kocogás, séta) végezni.