Pajzsmirigy zavar esetén nem csak gyógyszerekhez lehet fordulni. Vannak bizonyos gyógynövények melyekkel akár csökkenthető a gyógyszeradagok száma is.
Vizi peszérce
A vizi peszérce igen hatásosnak bizonyul pajzsmirigy túlműködés esetén. Befolyásolja a jódanyagcserét valamint a mirigy hormontermelődését is. A gyógynövény értékes összetevőinek köszönhetően nem csupán csak betegségre hat, hanem annak tüneteit, pl. erős, szapora szívdobogást, nyugtalanságot és a fokozott izzadást is mérsékli. Ezen kívül a nőgyógyászatban is használják, ugyanis nagyon pozitív hatása van a menstruációs ciklusra, valamint csökkenti az emlőfájdalmat is. Fontos tudni róla azonban, hogy terhesség ideje alatt illtetve pajzsmirigy megnagyobbodás esetén nem alkalmazható.
Hólyagmoszat
Az alginsavban bővelkedő hólyagmoszat jelentós jódtartalma miatt, mérsékli a jódhiány okozta pajzsmirigy alulműködést és a hozzá tartozó golyvát is. Ezen kívül értékes vitaminokkal és ásványi anyagokkal is ellátja a szervezetet. Anyagcsere-serkentő hatása pedig még segít megszabadulni a túlsúlytól is. Érdékesség, hogy Japánban az alacsony pajzsmirigy alulműködést előfordulását ennek a moszatnak a rendszeres fogyasztásával magyarázzák.
Fontos, hogy felmérjük, hogy valóban jódhiány okozza-e a problémát, ugyanis a jódtöbblet árthat a szervezetnek.
Zsázsa
A káposztafélék családjába tartozó glükotropeolinban bővelkedő zsázsa enyhén csípős ízű (tormára és a mustárra hasonlít). Gyógyhatása igen széleskörű, amellett, hogy népszerű afrodiziákum, erősíti a szívet és az immunrendszert, valamint fitoncid tartalmánál fogva baktériumölő, és értágító, alvadás gátló hatással is rendelkezik. Pajzsmirigy zavarokra is gyógyírnek számít, ugyanis jódban és szelénben is bővelkedik.
Indiai csalán
A pajzsmirigy alulműködés egyik gyakori tünete, hogy normál étvágy mellett is könnyen hízunk. Ezt az anyagcsere folyamatok lassulása okozza. A Délkelet-Indiából származó csalán e folyamatokat hivatott kicsit felpörgetni, így segít a fogyásban és hozzájárul a pajzsmirigy hormonok termelődéséhez is. Az indiai gyógyászatban már régóta használják, azonban Magyarországon csap az utóbbi néhány évben figyeltek fel jótékony hatásaira.
Fontos azonban tudni róla, hogy egyeseknél túlzott aluszékonyságot okozhat.
Szúrós gyöngyajak
A szúrós gyöngyajak igen hatásos pajzsmirigy túlműködés esetén. Emellett igazán hatásos szíverősítőnek is bizonyul, ugyanis nem csak a hormonzavar okozta szívritmuszavart hivatott megelőzni, de csökkenti is a már kialakult panaszokat. Az ókori Kínában igen kedvelt gyógynövénynek számított, ugyanis úgy tartották, hogy rendszeres fogyasztásával meghosszabbítja az életet.
Fontos! Mielőtt bármilyen gyógynövényhez nyúlna, előtte érdemes szakember javaslatát kikérni!