Az év bármely szakában előfordulhat, hogy begyullad a torkunk vagy a mandulánk. Ha a tünetek enyhék, nem járnak lázzal, nem kell egyből az orvoshoz szaladni. Otthon, házilag is kezelhetjük a tüneteket gyógynövényekkel. Most hármat ajánlunk.
Torok- és mandulagyulladás esetén fogyaszd az alábbi gyógynövényeket!
Papsajtmályva
Főleg zöldséges- és virágos kertekben található meg, annak idején gyermekként bizonyára sokan ettek belőle játék közben. Kis lapos, korong alakú termése egy kerek sajthoz hasonlít, innen kapta a nevét is. Termése mellett virága és levele is felhasználható, júniustól szeptemberig lehet gyűjteni. Leginkább a gyulladt nyálkahártyák gyógyítására alkalmas, de kiváló heveny mandulagyulladás esetén is. Készítsünk belőle teát: 1 púpozott evőkanál papsajtmályvát negyed liter hideg vízbe beáztatunk, egy éjszakát állni hagyjuk, majd leszűrjük, és fogyasztás előtt kicsit felmelegítjük. Forralni nem szabad!
Apróbojtorján
Napos, száraz területeken, utak mentén, de akár a kertünkben is megtalálható. Virága apró, sárgás. Virágzása júniustól augusztusig tart, ekkor kell gyűjteni belőle. Torok- és mandulagyulladás esetén kiválóan alkalmazható. Fertőtleníti a szájüreget, eltüntet minden kórokozót. Teájához 1 púpozott evőkanál apróbojtorjánt 2,5 dl vízzel leforrázunk, majd rövid ideig állni hagyjuk. Végül leszűrjük és elfogyasztjuk. Naponta 1-2 csészével igyunk meg belőle!
A mezei zsurló nagyon sokoldalú gyógynövény, szántóföldeken, árokpartokon találkozni vele. Elsősorban a rákmegelőzésben használják, de jól gyógyítja a vese- és hólyagbetegségeket is. Kovasav-tartalma segít a haj táplálásában. Torok- és mandulagyulladás esetén teáját elsősorban gargalizálásra használhatjuk. Az elkészítéséhez 1 púpozott evőkanál zsurlót negyed liter vízzel forrázunk le, hagyjuk rövid ideig állni, majd leszűrve fogyaszthatjuk is.