A herevisszeresség többnyire a fiatal férfiak betegsége, amely a férfiak közel 8-23%-át érinti valamilyen mértékben.
Mit is jelent a herevisszér?
A visszér a legtöbb vénát érinti, ahol a vénás vér visszafolyása akadályozott, ezáltal pangást okozva. Bár a visszér leggyakrabban a lábon jelenik meg, ez nem akadályozza meg azt, hogy máshol, így például heréken is kialakuljon és here fájdalom alakuljon ki. A herevisszértágulat leggyakoribb tünete a here fájdalom vagy kellemetlen érzés, különösen álló vagy ülő helyzetben. Néhány férfi esetében azonban nincsenek tünetek.
A herevisszér tünetei
Szakorvosok a betegség súlyosságát a tünetek alapján négy stádiumra osztják.
Tünetmentes állapotban az enyhe visszeresség jele lehet az, hogy a bal here valamivel kisebb. Az elváltozásnak ezen formája semmilyen érezhető vagy látható tünetet nem okoz.
A visszér erősödésével csak bizonyos körülmények között, például hasűri nyomás fokozóódásakor válik tapinthatóvá. Más esetben rejtve marad, esetleg egyéb vizsgálatok során bukkannak a nyomára.
A herevisszér romlásával a megvastagodott erek minden testhelyzetben tapinthatóak.
Az utolsó stádiumban egyértelműen láthatóvá is válnak. Ilyenkor előfordulhat, hogy a visszeresség mellé tompa, húzó fájdalom társul, amely esetében előfordul, hogy a fájdalom egészen a derékig sugárzik.
A herevisszér kezelése
Az enyhe, panaszt nem okozó esetben elegendő lehet egy speciális alsónemű viselése, amely védi és megfelelően tartja a heréket.
Gyermekeknél normális hereméret és nem kifejezett vénatágulat esetében javasolt kivárni a spontán javulást. Legfeljebb rendszeres ellenőrzés javasolt.
Ha a here visszér tágulat nagy méretű, azaz súlyosabb esetekről van szó, akkor a leggyakrabban bevált módszer a műtéti beavatkozás. Ha a probléma nagy mértékű, akkor mindenképp orvoshoz kell vele fordulni.
Kisebb panaszok esetén azonban az egészséges táplálkozás, illetve természetes gyógymódik a segítségünkre lehetnek.
Egészséges táplálkozással a herevisszeresség ellen
Ha kellő figyelmet fordítunk a táplálkozásra, akkor többek között a székrekedés csökkentésével, illetve annak megszüntetésével is javítható a herevisszér állapotának javulása, illetve megelőzése. Sajnos székrekedéskor erőlködve nő a hasüregi nyomás, amely hozzájárul a pangás kialakulásához.
Rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű rost, teljes kiőrlésű gabonák, friss zöldségek, gyümölcsök fogyasztása. Megemlíthető a mértékletes húsfogyasztás, valamint a halfélék és a sovány húsok előnyben részesítése is. Ha herevisszérre vitamin keresünk, akkor érdemes C-, illetve E-vitaminnal próbálkozni.
Természetes gyógymódok a herevisszér ellen
A legjobb visszér elleni krém mindig az ami természetes összetevőket tartalmaz, a herevisszér otthoni kezelése ezzel is történhet. A természetes gyógymódok között megemlíthetünk mindazon módszert, melyek az érfalak rugalmasságát, illetve azok épségét segítik, melyek mellett szóba jöhetnek a gyógynövények is.
Gyógynövények közül a vadgesztenye, szúrós csodabogyó és a fekete áfonya jöhet szóba. Ha herevisszér kenőcsöt, illetve herevisszér krémet keresünk, akkor javasolt olyan fajtákat keresni, melyek tartalmazzák ezen gyógynövényeket.
TIPP! Ez a krém az egyik legjobb természetes készítmény, a problémára.
Fizikoterápia
Enyhe panaszok esetén az úgynevezett Kegel-gyakorlatok nagyszerűek lehetnek az ágyéki visszér ellen. Ez többek között annak köszönhető, hogy ezek a gyakorlatok serkentik az ágyéki, valamint alhasi vérbőséget, edzi az izmokat, melynek köszönhetően serkenti a herevénákban is a véráramlás sebességét.
Az otthon is elvégezhető gyakorlatok közül érdemes végezni naponta egy-két gyertyaállást, ugyanis ez nem csak az izmok edzésével, hanem a gravitáció segítségével is hatással a lehet a vérkeringésre, amely így befolyással van a lágyék visszérre is.