Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A váll és nyakfájdalom okainak feltárása

2023. 08. 03. 14:49:00 hillvital.hu

A váll és nyakfájdalom évente a lakosság közel 30%-nál fordul elő.
 

A váll és nyakfájdalom gyakori okai a nyak-, és a karizmok, inak és ízületi szalagok túlterhelése, húzódás, esetleg rándulása.
 

Kevesebb, de nem elhanyagolható esetben a fájdalom oka mögött reuma, ízületi gyulladás, csigolyatörés vagy akár fertőzés is állhat.
 

Mit tehetünk ellene?
 

A nyaki és válli izmok fájdalma, görcse a legtöbb esetben 1-2 héten belül javul és az esetek közel 90%-ban 8 hét elteltével teljesen meg is szűnik. Annak érdekében, hogy addig is csillapítsuk a fájdalmat, használhatunk nem szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító krémeket. Ezzel nem csak a gyógyulást segíthetjük elő, hanem csökkenthetjük a rosszabbodás esélyét is. A helyi használatú termékek használata ajánlott, ugyanis a szájon át alkalmazható gyógyszerek esetében a készítmények gyakran terhelhetik a gyomrot, az emésztőrendszert, valamint a szívet is. Helyi használat esetén, mint például tapasz vagy krémek, a hatóanyagok szinte azonnal a fájdalmas területre összpontosulnak.
 

A vállfájdalom kezelése egyrészt az életminőség javítása szempontjából fontos, ugyanakkor azért is kezelni kell a vállfájdalmat, hogy megelőzzük a további problémák kialakulását. 

A vállfájdalom kezelése előtt fel kell mérni, hogy mi okozza a panaszt.

 

A masszírozás mindenképpen jó. A piacon rengeteg masszázsgép található, a kínálat végtelen, az igényeknek csupán a pénztárcánk szabhat határt. Van mágneses derékmasszírozó, nyakmasszázs-párna, fejre csatolható nyugtató készülék. Ezek közül nem könnyű kiválasztani a megfelelőt.
 

A jeges fürdő, a jeges borogatás hatékonyan csökkenti a fájdalmat, és csökkenti a gyulladást. Bár a jeges fürdő az első percekben nagyon fájdalmas, utána sokkal jobban érezzük magunkat. De jó lehet, ha a fájó pontra rongyba csavart jeges borogatást teszünk 15 percen át, aztán vegyük le róla 15 percre. Ismételjük meg néhányszor. A jég csökkenti a duzzanatot, és elzsibbasztja a fájdalmas területet. Krónikus vállfájás esetén viszont jobb választás lehet a meleg borogatás.
 

Szükség lehet a stressz csökkentésére is. Erre a különböző meditációs gyakorlatokon kívül alkalmas a testmozgás is. Bármilyen könnyű mozgás, akár egy tempósabb séta is átmeneti felüdülést jelent. A testmozgás kifejezetten stresszoldó hatású. Vállfájdalom kezelése esetén a lelki tényezőket is figyelembe kell venni, mivel sokak szerint a „vállunkra nehezedő teher", a stressz is okozhat krónikus fájdalmakat.
 

Hatékony lehet a vállfájdalom kezelése szempontjából a koffein is. A koffein hatást gyakorol az agy és a gerincoszlop rendszerére, melyek fontos szerepet játszanak a fájdalom kialakulásában. A koffein blokkolja az adenozint, amely kulcsfontosságú az energiatovábbításban, így a fájdalmat is csökkenti.
 

Mikor kérjünk segítséget?
 

Sérülés, láz, nyaki duzzanat, nyelés, valamint légzészavar, továbbá fejfájás esetén orvoshoz kell fordulni. Ezen kívül, ha a nyak merevsége miatt nem tudjuk megérinteni a mellkast, ami akár az agyhártyagyulladás jelei is lehet, szintén keressük fel orvosunkat. Ezen kívül, ha a fájdalom csillapíthatatlan, pihentetéskor rosszabbodik, valamint egy hét elteltével sem javul az az állapot és akár a végtagok zsibbadása is társul hozzá, szintén keressük fel orvosunkat!
 

Hogyan előzhető meg?
 

Ne üljünk sokáig egy helyzetben, főleg az íróasztal vagy a számítógép előtt. Ez megterhelheti a gerinc és a váll izmait. Emellett az is fontos, hogy ne tegyük az íróasztalra a számítógép billentyűzetét. Az ideális helyzet az, amikor lefelé kell nyúlnunk a billentyűzet után, ezzel elkerülhetjük a nyak, a váll és a hát fájdalmát.
 

A vállfájdalom másik oka lehet a rossz matrac. Ha végleges megoldást szeretnénk, akkor vegyünk olyan matracot, amely kíméli az ízületeket, a gerincet, a vállakat.

Egy újabb jó tanács: Az ágyban ne úgy olvassunk vagy tévézzünk, hogy meg kelljen emelnünk a fejünket. Az ehhez használt izmok is nyaki és vállfájdalmat okozhatnak.
 

A háztartásban gyakran használt dolgokat tartsuk könnyen elérhető polcokon. Ha valaki hajlamos a vállfájdalomra, akkor egy rossz mozdulat miatt is meghúzódhat a válla. A másik fontos dolog, hogy lehetőleg ne emeljünk nehéz dolgokat. Ha mégis fel kell emelnünk egy nehéz tárgyat, hajlítsuk be térdünket és csípőnket, tartsuk a tárgyat a testünkhöz közel, hogy a láb izmai viseljék a nagyobb terhet.
 

Egy nő aki nyakfájdalommal küzd.

Tartalomhoz tartozó címkék: nyakfájdalom váll vállfájdalom