Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Ezek a vállkattogás legfőbb okai!

2024. 06. 27. 12:11:00 HillVital

Lehet te is tapasztaltad már, hogy kattog, esetleg ropog a vállad ha megemeled vagy edzés közben is. A váll kattogás esetén nem kell rögtön megijedni! Nem egy kellemes hangja van és akár fájdalommal is járhat. Persze a legtöbb esetben nem jár egyáltalán fájdalommal és nem is kell rögtön bajra gondolni.
 

Viszont ez a tünet lehet akár egy felszín alatt megbújó rendellenesség is. Ha viszont neked fájdalmat okoz a kattogás, akkor az már egyértelműen sérülésre utal.
 

"Kattog a vállam!" "Ropog a vállam" - Ismerős? Sok esetben érezheted ezt! Azonban mi lehet a ropogó, kattogó váll oka?
 

Mindenkinek szokott ropogni vagy kattogni a válla, az ujjai legfőképpen akkor amikor valamilyen fizikai terhelésnek van kitéve. A kutatók ezt a jelenséget a kavitációval szokták megmagyarázni. Ilyenkor nitrogén gáz szabadul fel az ízületekből a nyomás csökkenés hatására. Nem jár fájdalommal és nem is számít rendellenességnek.

Amikor az ízület edzés vagy munka közben ropog, akkor annál az érintett résznél csökken az ízületre eső nyomás és ennek hangja van. Biztos sokszor hallottad már, hogy nem szabad sokat ropogtatni az ujjaidat mert reumás leszel tőle. Ezt semmilyen kutatási eredmény nem igazolja viszont csökkentheti a szorítási erőt.


Gyakori oka lehet a kattogásnak, hogy az ízületeket alkotó sejtek megsérülnek és emiatt az ízületek felülete sokkal keményebb lesz valamint az ízületi folyadék is csökken. Ez is megmagyarázza a kattogó hangot. Az ízületek problémája kialakulhat hosszú idő alatt is mint például a gyakori használat miatt vagy autoimmun betegségek miatt (reuma). Ajánlott az ízületvédő étrend-kiegészítőt használni, mivel segít megvédeni az ízületek és az ínak építőköveit.

A rotátor köpeny gyengesége is okozhatja a kattogást sok esetben és a váll ropogás mögött is állhat. Nem mindig a probléma helyén kell keresni a forrást hanem egy azzal összefüggő de eltérő helyen. A rotátor köpeny és a váll kapcsolatban állnak egymással. Sokszor nem törődnek ezzel a 4 apró részből álló izommal. Ha ez az izom gyenge, akkor többféle vállhoz kötődő problémát okozhat. A rotátor köpeny erősítése tehát nagyon fontos. Ezt egyszerűen meg is teheted néhány gyakorlattal. Csak tedd a hasadra kezeidet aztán guggolj le és a térded segítségével próbáld meg a két könyöködet összeérinteni.


A ropogó fájó váll nagyon kellemetlen érzés, ám van rá több megoldás. A váll ropogás megszüntetése többféleképpen zajlik:
 

Megfelelő testtartás és testtudatosság: A helyes testtartás és testtudatosság segíthet a vállak helyes pozícióban tartásában, csökkentve a túlzott nyomást és terhelést, amely a ropogáshoz vezethet.
 

Nyújtás és erősítés: Rendszeres nyújtás és erősítő gyakorlatok végzése segíthet a váll izmainak megfelelő rugalmasságának és erősségének fenntartásában. Az izmok megfelelő állapota hozzájárulhat a vállízület stabilizálásához.
 

Masszázs és terápia: Masszázs vagy fizioterápia segíthet a vállizmok ellazításában, a feszültség enyhítésében és az ízület mozgékonyságának javításában.
 

Hideg-meleg terápia: Az alternáló hideg-meleg kezelés segíthet az izmok és szalagok enyhítésében, ami hozzájárulhat a váll ropogásának csökkentéséhez.
 

Csökkent terhelés: Ha a vállak fokozott terhelése okozza a ropogást, fontos lehet csökkenteni a túlzott terhelést. Pihenés és megfelelő időtartamú gyógyulás lehet szükséges.
 

Életmódbeli változtatások: Egészséges életmód, megfelelő táplálkozás és hidratálás hozzájárulhatnak az ízületek egészségének fenntartásához.
 

Orvosi konzultáció: Ha a váll ropogása fájdalommal, merevséggel vagy más tünetekkel jár, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Az orvos képes lesz megállapítani a pontos okot és javaslatokat tenni a kezelésre.


Vannak persze súlyos problémák is amikor kattoghat a váll és fáj is ez pedig a lapocka vagy bordatörés után a csontok rosszul forrnak össze. Nyáktömlőgyulladás is okozhatja akár. Tehát ha kattog a vállad és fáj is, akkor mindenképpen látogass el egy szakorvoshoz, mert akár nagyobb baj is lehet.


Váll masszírozás.


Milyen okai lehetnek a jobb váll fájdalomnak?

A jobb vállfájdalom különféle okokból származhat. Pontos diagnózis azonban csak vizsgálatot követően lehet felállítani.
 

Fizikai túlterhelés vagy túlzott terhelés: Ha a jobb váll túlterhelődik, például súlyos tárgyak emelésével vagy egyoldalú terheléssel, akkor ez gyakran okozhat fájdalmat.
 

Rossz testtartás: A rossz testtartás vagy hosszú ideig tartó ülés, illetve állás is kiválthat vállfájdalmat.
 

Sérülés: Baleset, ütés vagy esés következtében sérülhet a váll, ami fájdalmat okozhat.
 

Izomhúzódás vagy sérülés: Az izmok vagy az ízületek sérülése, húzódása vagy túlnyújtása is okozhat fájdalmat.
 

Ízületi problémák: Ízületi gyulladás, ízületi kopás vagy egyéb ízületi problémák szintén okozhatnak különböző vállfájdalmakat.
 

Idegi problémák: Idegi problémák, például idegzáródás vagy ideggyulladás is okozhatnak fájdalmat.