Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A gyógynövények gyógyhatásai

2022. 12. 08. 08:59:00 hillvital.hu

Először is kezdjük onnan, hogy a gyógynövények használata szinte egyidős az emberiséggel. A gyógynövények használata a gyógyítás egyik legrégebbik formája. A mai orvostudomány is ebből alakult ki. A gyógynövények magának az orvostudománynak a korai szakaszát jelentik. Az összes nagy ősi kultúra és civilizációk mind ismerték és persze használták is a gyógynövényeket mindenféle betegségre eredményesen. Európába a gyógynövények ismerete a Közel-Keletről jutott el még a keresztes háborúk idején. Szinte minden orvoslási módszer a gyógynövények gyógyhatásain alapul. Ilyen a kínai orvoslás, az indiai gyógymódok (ayurvéda), a bennszülött indiánok valamint az ausztrál népek orvoslása is. A mai orvoslásban is helyet kapnak a gyógynövények. Sok olyan ma is létező gyógyszer létezik amelyeknek a hatóanyaga valamiféle gyógynövényből származik. A különféle gyógyítási rendszerekben a növényi terápia csupán abban egyezik meg, hogy mindegyik a gyógynövények gyógyhatásait alkalmazza. Mindenféle orvoslás másféle gyógynövényt használ fel, teljesen más módon dolgozzák fel és az alkalmazásuk is eltérő. A gyógyítás alapját teljesen más filozófiai elképzelések adják mindenhol.

A nyugati orvoslásban ma már a gyógynövények használata csak egy alternatív megoldás szokott lenni, viszont a világ más részein főleg a fejlődő országokban a gyógynövények használata szokott lenni az egyetlen megoldás a betegségek ellen. Mintegy 400 000 ma is ismert növényfaj létezik és ezeknek csak egy részét vizsgálták még meg valamint alkalmazzák terápiákra. A kutatók szerint még nagyon sok gyógynövény vár arra, hogy felfedezzék a gyógyhatásait. Nagyon sok gyógyszergyártó cég is kutatja a növények hatóanyagait, hogy új gyógyszereket hozzanak létre belőlük.

A gyógynövények gyógyhatásai

De mit is nevezünk gyógynövénynek?


Azokat a növényeket nevezzük gyógynövényeknek, amelyek különböző módon felhasználva jótékony és gyógyító hatással rendelkeznek a szervezet számára. Drognak nevezik azokat a részeit a gyógynövényeknek amelyek a gyógyítás szempontjából a legtöbb hatóanyaggal rendelkeznek. A hatóanyag a növénynek az anyagcsere terméke, ez szabályozza a növény életfolyamatait. A gyógynövényes terápiákban a növényi drogokat valamint a növény izolált hatóanyagait használják fel. Vannak olyan növények amelyek csupán egy adott szervre hatnak ezeket nevezik adaptogén hatással rendelkező növényeknek. Vannak olyan hatással rendelkező gyógynövények amelyek erősítik az immunrendszert, szabályozzák és segítik az anyagcserét valamint az emésztési folyamatokat is.

Nagyon fontos megjegyezni, hogy a gyógynövények túlzott adagolása vagy ha nem megfelelően választod ki a hatóanyagot, akkor az akár nagyon káros hatásokhoz is vezethet. Tehát ha bármilyen gyógynövényt fel akarsz használni, akkor mindig fordulj előtte egy szakértőhöz. Gyermekek, terhes nők illetve szoptató anyák esetén pedig jóval kevesebb hatóanyag szükséges és ilyenkor feltétlenül konzultálni kell egy orvossal. Terhes nőknél különösképpen vigyázni kell a pásztortáska, a kutyabenge, a gyermekláncfű, a boróka, a petrezselyem, a szenna és az aloe vera használatával is.

Többféle allergiás reakció is felléphet a gyógynövények használata során. Kialakulhat viszketés vagy piros foltok a bőrön. Az ilyen problémák a leggyakrabban a kamillánál, a cickafarkfűnél, a csalánnál és a fehér fagyöngynél szokott kialakulni. Az első adagot érdemes kis mennyiségben elfogyasztani. Az allergizáló hatás akár egy hosszabb ideig tartó kúra során is kialakulhat, ennek esetében is egy szakemberrel kell beszélni. Ha az adott gyógynövény allergén, akkor a kezelést abba kell hagyni. A mérgező alkaloidákat tartalmazó gyógynövények között léteznek halálos, erős valamint közepesen erős mérgek is, de gyengén mérgező növények is.

Mit nevezünk gyógynövénynek?

Nézzük is, hogy miket tartalmaznak a gyógynövények vagyis mik adják a gyógynövények gyógyhatásait!

 

A vitaminok közül a leggyakoribb a C-vitamin ami főleg a gyümölcsökben található meg, de hordoz magában a nyírfalevél, a gyermekláncfű és a csalán is. B-vitamint tartalmaznak a gabona magvak, a gyümölcsök, az articsóka, a csalán, a csipkebogyó, a fokhagyma, a ribizli és az áfonya is. A-vitamin megtalálható a sárgarépában, a csipkebogyóban, a paprikában, bodzában, csonthéjasokban, körömvirágban, gyermekláncfűben és az articsókában is. E-vitamin található a növényi magvakban, a csíraolajban és főleg a csipkebogyóban. Nagyon sok K-vitamin található a lucernában, a kelvirágban, parajban, csalánban, fenyőtűben és a csipkebogyóban.

Ásványi anyagok is találhatóak a különböző gyógynövényekben illetve növényekben. A legtöbbet a csalán, benedekfű, fehér árvacsalán, mezei katáng és a fehér babhéj tartalmaz.
A kálium egy nagyon fontos ásványi anyag a szervezet számára. A legtöbb kálium az erdei mályvában, párlófűben és a gyermekláncfűben található meg. A csipkebogyónak magas a magnézium tartalma. A szervezet számára nagyon fontos cink az erdei mályvában és a palástfűben található. Vasat tartalmaz a csalán, a mogyoró, a dió, a mák és a petrezselyem is. Magas réztartalommal rendelkezik a zab, a dió, a szemvidítófű, a torma és a lencse is. Nikkel található a petrezselyemben valamint mangán a búzavirágban.

Az enzimek is megtalálhatóak a gyógynövényekben. Az enzimek katalikus anyagok amelyek már kis mennyiségben is képesek befolyásolni a vegyi reakciók sebességét és mindezt anélkül, hogy az így létrejött új anyagokat nem lehet kimutatni. Ilyen a harmatfű levelében található pepszinhez hasonlító acidalbumin ami egy fehérje emésztő.

A következő anyagok az alkaloidák. Az alkaloidák tulajdonképpen aminosavakból felépült nitrogéntartalmú anyagok amelyek különleges gyógyszertani hatással rendelkeznek. Ezeknek köszönhető, hogy a mérgező növényeknek is valamelyik része gyógyhatással rendelkezik. Könnyedén és gyorsan oldódnak és a felszívódásuk is gyors. Mivel mérgező hatással rendelkeznek, ezért csak a gyógyszeripar alkalmazza az alkaloidákat, amiket aztán a leggyakrabban almasavval, citromsavval és oxálsavval képeznek. Az alkaloidák a központi idegrendszerre szoktak hatni és kizárólag orvosi rendelésre kaphatóak. Bódító és fájdalomcsillapító hatással rendelkeznek de lehet élénkítő és izgató hatása is.

A glikozidák olyan növényi anyagok amelyek cukorra és egyéb szerves vegyületekre bonthatóak. Erjesztőkkel szokott előfordulni, ezek feldolgozás közben szétbontják a glikozidákat. Egy gyógynövény többféle glikozidát is tartalmazhat. A növény a számára mérgező vegyületeket glikozid formájában köti le és el is tárolja, ez pedig közömbösíti a mérgező anyagokat. Gyulladáscsökkentésre szokták felhasználni. Hashajtó hatással rendelkeznek és hosszú távon nem is fogyaszthatóak mivel károsítják a májat és a bélrendszert is. Szabályozza a szívműködést és vizelethajtó hatásuk is van ilyen a gyűszűvirág, a tavaszi héricsfű, a bodza, az édesgyökér, a gyöngyviráglevél, a hársfavirág valamint a papsajt.

Cserzőanyagokat is tartalmaznak a gyógynövények. A cserzőanyag óvja meg a növényeket a korhadástól. Ezek az anyagok fanyar ízű vegyületek, vízoldékonyak és vízben nem oldódó vegyületei is ismertek. Rendelkezik vérzéscsillapító és gyulladáscsökkentő hatással is és károsítja a baktériumok falát és még a szaporodásukat is képes megállítani. Szokták még alkalmazni gyomorfekély, savtúltengés, aranyár illetve reflux betegség kezelésére is. A legtöbb cserzőanyag legfőképpen a gubacsokban (tölgy, nyír, vadgesztenye levele) található meg.

Keserűanyagok is megtalálhatóak a gyógynövényekben. Napjainkban a vegyileg közömbös anyagokat hívják ezen a néven, de idetartoznak a glikozidák, alkaloidák és egyes toxinok is. A keserűanyagokat általában a likőripar szokta használni. Hasonló az emésztőrendszerre gyakorolt hatása az illóolajokéhoz. Étkezés előtt fél órával érdemes használni. Elsősorban étvágygerjesztőnek szokták használni és fokozza a nyálkatermelést is. Nagyon jó antibakteriális, vizelethajtó, vérnyomáscsökkentő és szíverősítő hatása is van. A legtöbb keserűanyagot az ezerjófű, a benedekfű, a kálmosgyökér, a tárnicsgyökér, a cickafark, az articsóka, az angyalgyökér és a gyermekláncfű tartalmazza.

Szaponinek is találhatóak a gyógynövényekben. A szaponinek egyfajta nitrogénmentes anyagok, amelyek a vizet habossá képesek tenni. Ez egy szappanképző hatású de emellett még véroldó tulajdonsággal is rendelkezik ami károsítja a vörösvérsejt membránt és ez a vörösvérsejtek széteséséhez vezethet. Általában mosószerekhez illetve szappanokhoz szokták felhasználni legtöbbnyire a szaponinetek. A szaponin tartalmú drogokat legfőképpen vizelethajtó, étvágygerjesztő, izzasztó és köhögéscsillapító szerként lehet ismerni. Segítik a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok beépülési folyamatait és a vér koleszterinszintjét is képes csökkenteni. Elég sok gyógynövényben megtalálható ez az anyag. Ilyen a borostyánlevél, az ibolya gyökér, a kankalingyökér, meze zsúrló, vadgesztenye, tyúkhúr, ginzeng gyökér, édesgyökér, a ciklámen és a lóbab is.

Mindenki ismeri az illóolajokat, amiket a gyógynövények tartalmaznak. Az illóolajok olyan anyagok amelyek a vízgőzzel együtt desztillálnak. Az illóolaj normál hőmérsékleten elillan és legtöbbször a szaglóérzéket ingerli. Nagyon sok gyógynövény hordoz magában illóolajat és ezeknek eltérő kémiai szerkezetük van így akár 1000 féle típusa lehet. Azok a gyógynövények rendelkeznek gyógyhatású illóolajjal amelyeknek meghaladja az illóolaj tartalmuk a 0,01%-ot. Előfordulnak folyékony illetve glikozidos formában is. Többféle hatásokkal rendelkeznek az illóolajok. Lehet nyugtató, stresszoldó hatása (levendula, citrom, kakukkfű, borsmenta, eukaliptusz, szegfűszeg és fenyő), lehet szélhajtó hatásuk (koriander, ánizs, kamilla, édeskömény), gyulladáscsökkentő hatásuk is lehet (levendula, kamilla, szegfűszeg, rozmaring, cickafark), nagyon jó fertőtlenítő és nyákoldó hatásuk is van (ánizs, bazsalikom, mentol, kámfor, édeskömény, eukaliptusz), vizelet-hajtó illóolajak is vannak (ánizs, kurkuma, kömény, borsmenta, majoranna, kömény, fahéj, narancs, angelika, zeller, petrezselyem), a gombaölő hatás is ismert (fahéj, szegfűszeg, teafa, bazsalikom, kamilla, ánizs, citrom, kakukkfű), és segítik az emésztést is (kámfor, romaring, eukaliptusz, boróka, terpentin).
Sajnos az illóolajok nagyobb mennyiségben akár mérgezést is okozhatnak és mellékhatásokkal is rendelkezhetnek valamint egyes embereknél allergizálhatnak is (ilyen a kamilla, citromfű, zsálya, árnika, levendula, menta, borsmenta). Vesebetegeknek nem szabad borókát alkalmazni, a májbetegek nem használhatnak terpentinolajat valamint zsályát sem. Egyes embereknél a fehér üröm illóolaj hallucinációt és görcsöket is okozhat. Nem szabad még terhes nőknek használni a petrezselymet, sáfrányt és a borókát sem. Vannak olyan gyógynövények amelyek fényérzékenységet okozhatnak mint az orbáncfű, a citromolaj és a bergamott.

 

Zsírok is találhatóak a gyógynövényekben, ám annyival különböznek, hogy ezek nem párolognak el és nem oldódnak alkoholban. A zsírokat legfőképpen a magvakból nyerik ki sajtolásos eljárással (napraforgó, lenolaj, repce, ricinus, mustármag és a szerecsendió).


A flavonidok felelnek a növény színéért. Ezek tulajdonképpen festékanyagok. A flavonidok fő alkotóelemei a klorofillok, karotinoidok, flavonok, antocionidok, rutin és a luteolin. A flavonidok kedvezően hatnak az erekre, mivel kiegészítik a C-vitamin hatását, csökkentik a kiserek törékenységét és áteresztőképességüket. Kisebb mértékben képesek csökkenteni a vérnyomást, a visszérgyulladást, a koleszterinszintet és az egyéb gyulladásokat is. A következő gyógynövények tartalmaznak flavonidokat: galagonya, zsúrló, hársfa, árnika virág, csalán, fekete áfonya, körömvirág, napraforgó, máriatövis, nyírfa, kamilla, bodza.

A következő anyag a kumarin. Legalább 800 fajtája ismert a kumarinoknak. Ezek serkentik a növény gyökerének a növekedését. Véralvadásgátlókban szokták használni, de javítható vele a szív vérellátása is. Nagy mennyiségű kumarin található meg a kamillában, a levendulában, mentában, fahéjban, a lestyángyökérben, az orvosi somkóróban, az orbáncfűben és az angyalgyökérben is.

A karbonsavak egyféle szerves növényi savak, a fő feladatuk a magnézium és a kálium valamint még egyéb ásványi anyagok szállítása. Legfőképpen gyümölcsökben találhatóak meg. A citromsav, almasav, csersav, sóskasav, kávésav és fahéjsav is sokat tartalmaz.

A kovasav a következő megálló. Ez végülis egy szervetlen sav ami kémiailag nézve szilicium-dioxid. Ez játszik szerepet a növények anyagcsere folyamataiban és szilárddá teszi a növények sejtfalát. Vizelethajtó hatása van, de használható köszvényre és gyulladásokra is, legjobb alkalmazása a borogatásként való használat. Lehet még használni szájüregi gyulladások esetén is, gargalizálva. Magas a kovasav tartalma a mezei zsúrlónak, kenderfűnek, tüdőfűnek, az apróbojtorjánnak, a kenderfűnek és a pásztortáskafűnek is.

Egy bizonyos fitoncida nevű anyag is található a gyógynövényekben. A fitoncidák a növény testnedveinek a baktérium és gombölő hatóanyagai. A legerősebb és leghatásosabb fitoncidák a fokhagymában és a vöröshagymában találhatóak meg.

Egyes gyógynövények tejnedvet is tartalmaznak. Ez a növények tejcsöveibe bezárt, tejszerű anyag. A tejnedv tartalmazhat zsírt, cukrot, gyantát, keményítőt, gumit és inulint is. Általában a gyógyszeripar szokta használni porított formában. Érdekes, hogy sok növénynek a tejnedve allergiás reakciót válthat ki.

A lektinek fehérjék vagy azoknak a származékaik amelyek a cukrokat megkötik. A lektinek hőérzékeny anyagok amelyek a főzés során elbomlanak. Magas a lektintartalma a borsónak, a nyers babnak, a szójának, a lencsének, a ricinusnak és a földimogyorónak is.

 

A végére is értünk, hogy miket tartalmaznak a gyógynövények vagyis, hogy milyen anyagok miatt rendelkeznek a gyógynövények gyógyhatásokkal.

Ezeket tartalmazzák a gyógynövények-

De hogyan is lehet a gyógynövények gyógyhatásait úgymond előcsalni? Most kiderül, hogyan használhatod fel őket.

A leggyakoribb felhasználása a gyógynövényeknek a tea illetve a balzsamok. De lehet még belőlük készíteni olajokat, illóolajokat, tinktúrát, akár leveket, borogatást, gyógynövényes fürdőt illetve dunsztkötést is. Akkor szokott hatékonyabb lenni a gyógynövények hatása ha többfélét használsz fel vagyis kiegészítik és támogatják egymást. Általában ha magadnak állítasz össze valamit akkor maximum 5-7 fajta gyógynövényt ajánlott tartalmaznia. Persze bármit is készítesz magadnak, nagyon jól kell hozzá érteni, mert egy tévedés is nagy bajt okozhat.  Ismerni kell jól a gyógynövények hatásait, hatóanyagait valamint, hogyan reagálnak egymásra. Nézzük is meg pontosan miket szoktak előállítani a csodálatos gyógynövényekből.

Gyógynövény forrázat vagyis infúzum

Egy ilyen forrázat során a gyógynövényekből kivonjuk a vízben oldódó hatóanyagokat. Kivonhatóak forrázással a gyógynövényekből a keserűanyagok, a flavonoidok, a kumarin, az illóolajok és a bioaktív anyagok is. A felforrt vizet rá kell önteni a gyógynövényre aztán lefedve 3-5 maximum 10 percig kell áztatni. Ha szeretnéd megkímélni a hőre érzékeny anyagokat mint a vitaminok és az illóolajok akkor a teafű felét hideg vízbe kell áztatni, aztán másnap a feléből nagyszerű forrázatot lehet készíteni. Ezután szűrd le a teát és nyomkodd át a szűrőn, hogy minden hatóanyag belekerüljön a vízbe.

Főzet vagyis decoctum

Ez esetben a gyökereket, a kérgeket és a fásrészeket kell megfőzni. Hideg vízben kell feltenni főni, aztán 1-2 perc forralás után még hagyni kell ázni 10-20 percig. Elő is lehet áztatni hideg vízben fél órára a használt anyagokat és csak ezután kell feltenni főzni 5-10 percig. Főzéssel lehet kivonni a cseranyagokat és a kovasavat is.

Hideg áztatás vagyis infúzum frigide peractum

A teafüvet 8-12 órán át kell fél adag vízben áztatni majd le kell szűrni. A forrázatot kicsit hűlni kell hagyni, aztán alkalmazható.

Esszencia vagyis tinktúra

A darabokra vágott növényeket ázni kell hagyni legalább 2 hétig tiszta tömény alkoholban. Nem szabad 30 Celsius foknál melegebb helyen tárolni a készítményt. Időnként össze kell keverni és össze kell rázni, végül le kell szűrni egy szűrőpapíron keresztül. Egy jól zárható, sötét üvegben kell tárolni. Lehet belőle csepegtetni teába, vagy használható borogatáshoz és bedörzsöléshez is.

Friss gyógynövény lé

A gyógynövényeket turmixgépbe is lehet helyezni, aztán alaposan ki kell préselni majd a levet le kell szűrni. Ezáltal friss növényi olaj és nedv is nyerhető. Ezt is tedd a hűtőbe, egy jól zárható sötét üvegbe.

Gyógyfürdő

A fürdőzés során a gyógynövényekben található hatóanyagok felszívódnak a bőr pórusain keresztül. Egy kádba a teljes fürdőzés során úgy 200 gramm gyógynövényt kell felhasználni. Fürdés előtt a hideg vízbe be kell áztatni a gyógyfüvet, aztán másnap a fürdés előtt fel kell melegíteni, le kell szűrni, át kell nyomkodni, végül hozzá kell önteni a fürdővízhez. 20 perc elég szokott lenni egy ilyen gyógynövényes fürdőből, de nem ajánlott ennyi időre víz alá kerülnie a szív tájéknak. Lehet készíteni ülőfürdőt is, ám ilyenkor fontos, hogy a vese tájékát is érje víz. A fürdőzés után szárazra kell magadat törölni és érdemes 30 percet pihenni a takaró alatt.

Borogatás vagyis kenet-linimentum

Ebben az esetben a gyógynövényt össze kell törni, pépesíteni, ezután egy fehér vászonra fel kell kenni. Ezt a vászont helyezd el a problémás testfelületen. Ha érzékeny a bőröd, akkor ne hagyd fenn egész éjszakára.

Dunsztkötés

A növényeket meg kell puhítani vízgőz fölött. Amikor megpuhultak, akkor tedd egy vászonkendőre és ez esetben is be kell vele borítani a problémás felületet. Erre a vászonkendőre aztán lehet még tekerni fóliát ami majd melegen fogja tartani a kötést.

Házi kenőcs készítés

Ha szeretnél te is házilag kenőcsöt készíteni, akkor először is apróra kell vágni a gyógynövényeket, aztán forró disznózsírban kell sütni 1-2 percig. Fedd le, aztán hagyd állni 1 éjszakán át. Másnap melegítsd fel ismét, szűrd le és tedd egy jól záródó tégelybe vagy edénybe.

Olajat is lehet készíteni

Egy jól záródó üvegben el kell helyezned a gyógynövényeket, ezután öntsd le valamilyen hidegen sajtolt olajjal mint olívaolaj vagy napraforgóolaj. Az üveget tartsd valamilyen meleg helyen, az üveget pedig időnként rázd össze. Néhány óra után szűrd le, préseld ki és nyomkodd ki a szűrőn megmaradt növényt az olajba. Az üveget zárd le jól és tovább tárolhatod benne.

Így használd fel a gyógynövényeket.

 

Most már van egy kis rálátásod arra, hogy milyen komplex dolog a gyógynövények felépítése és persze használata is. Ha szeretnéd te is a gyógynövények gyógyhatását élvezni és nem akarsz otthon főzőcskézni, akkor próbáld ki te is a HillVital termékei közül valamelyiket, akár a balzsamokat, gyógyteákat vagy étrend-kiegészítőket.