A B-vitaminok nagyon fontos szerepet játszanak mind az immunrendszer, idegrendszer, a bőr egészsége, valamint a fáradtság csökkentése terén. A B-vitaminok szerepe szorosan összekapcsolódik egymással, ezért pótlásuk sok esetben komplex módszert igényel. A HillVital B-Komplex vitamin
A B-vitamin a vízben oldódó vitaminok közé tartozik, így a felesleges mennyiség kiürül a szervezetből.
A B-vitamin hiány leggyakoribb tünetei közt megtalálható a szájszárazság, az emésztési problémák, vérszegénység, idegrendszeri problémák, bőrgyulladás, nyálkahártya problémák.
Az 1920-as és 1930-as évek táplálkozási úttörői jöttek rá arra, hogy a B-vitamin valójában nem egyetlen vitamint takar, hanem egy egész vitamin komplexet. Így a B1 vitamin a tiamin, a B2 vitamin a riboflavin, a B3 vitamin a niacin, a B5 vitamin a pantoténsav, a B6 vitamin a piridoxin, a B7 a biotin, a B9 a folsav, a B12 a kobalamin. Ezen vitaminok együtt jelölik a B-vitamin komplexet. különböző B-vitaminok hatásai között gyakran találunk átfedést, valamint sok esetben érdemes őket együtt szedni a jobb hasznosulás érdekében.
B1 vitamin:
Ezt a B-vitamint fedezték fel elsőként, ezért lett ez a B1 vitamin. Hatását tekintve rendkívül széles körű, mind a szellemi, idegrendszeri munkában, mind a szénhidrát anyagcserében elengedhetetlen, de a szív- és agy működéséhez is fontos. Hiánya esetében főleg idegrendszeri tünetek jelentkeznek, illetve szívproblémák, agyi funkciózavarok figyelhetők meg. Várandós és szoptató hölgyeknek nagyobb mennyiség szükséges tiaminból.
B2 vitamin:
A riboflavin a vörös vértestek képzésében kap szerepet, illetve azon anyagcsere funkciókban segít, amelyeknek köszönhetően energiához jutnak a sejtjeid. Megfigyelhető még B2 vitamin hiány esetén szájszárazság, torokfájás stb. Vérszegénység is előfordulhat B2 vitamin hiány esetén.
B3 vitamin:
Ez a vitamin kiemelt szerepet játszik abban, hogy a szervezeted a bevitt tápanyagokból energiát termeljen. Elengedhetetlen az ideg-, a keringési- és az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. Olyan enzimeket aktivál, amelyek a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjéhez szükségesek. Fontos szerepet játszik a méregtelenítésben, a koleszterin és a nemi hormonok képződésében. Egészségesebb bőrt kölcsönöz. Mérsékli, illetve megakadályozza a migrénes fejfájást, csökkenti a magas vérnyomást és fokozza a vérkeringést. Fontos hangsúlyozni, hogy értágító hatással bír
B5 vitamin:
A vitamin görög elnevezése a panthoten, ami azt jelenti mindenütt. Arra utal, hogy rengeteg élelmiszerben megtalálható. B5 vitamin hiány, melynek tünetei többek közt a depresszió, fáradtság, kéz- és lábzsibbadás, égő érzés A mellékvese hormonok és az ingerületátvivő anyagok termelésében kulcsfontosságú a szerepe, ezért stresszellenes vitaminként is emlegetik.
B6 vitamin:
A B6 vitamin szükséges a vérképzéshez, így hiánya esetén vérszegénység alakulhat ki. További tünetek lehetnek az íngyulladás, érzészavarok, gyengeség, valamint epilepsziás rohamokhoz hasonló görcsök. A piridoxin fontos szerepet játszik a tápanyagok hasznosulásában, de a terhességi hányinger csillapításában is hasznosnak bizonyul. Az idegrendszer és az immunrendszer megfelelő működéséhez is szükséges.
B7 vitamin:
A biotin fontos szerepe van többek között a vércukorszint stabilizálásában. Továbbá nélkülözhetetlen a normál zsír- szénhidrát- és fehérje anyagcseréhez, a bőr és a haj megfelelő állapotához. Ha az nem megfelelő, akkor olyan tüneteket tapasztalhatunk, mint ingerlékenység, fáradtság, depresszió, hajhullás, köröm töredezése
B9 vitamin:
A folsav onnan lehet ismerős, hogy mindenhol ajánlják kismamáknak, hogy a születendő kisbabánál elkerüljék az idegcső záródási rendellenességeket. A B9 vitamin hiánya depressziót, gyengeséget, fáradékonyságot okoz főleg, de gyengül az immunrendszer is, valamint számos más súlyos betegség kockázata megnövekszik hiánya esetén. Ilyenek a stroke vagy a szívroham. A folsav fontos szerepet játszik a vörösvértestek, fehérvérsejtek és a vérlemezkék termelésében, valamint aminosavak és nukleinsavak anyagcseréjében.
B12 vitamin:
Bár a bélbaktériumok elő tudják állítani a B12 vitamint, ennek mennyisége azonban nem megfelelő a napi igényhez. A sejtek növekedéséhez, a szív- és keringési rendszer egészségéhez nélkülözhetetlen vitamin, de bizonyos zsírsavak lebontásához is fontos. B12 hiány esetén szédülés, depresszió, idegrendszeri zavarok, memória zavarok, nyálkahártya sérülések fordulnak elő.