Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A bojtorján gyomor és máj panaszokra is ajánlott!

HillVital

A Bojtorján, nagy népies neve:

Keserű lapu, laboda, ragadáncs, bojtorjáng, bogáncs, bozogáncs.
 

A Bojtorján leírása:

Az Arctium lappa, közismert nevén a bojtorján, egy évelő növény, amely a napraforgófélék (Asteraceae) családjába tartozik. Gyakran megtalálható mezőkön, réteken, erdőszéleken és más természetes élőhelyeken szerte a világon, beleértve Európát, Ázsiát és Észak-Amerikát is. A bojtorjánra jellemző a nagy, lándzsa alakú levelek és a tövises szárak.

 

A bojtorjánnak két fajta virága van: a külső körben kis fehér vagy rózsaszínű virágok, míg a belső körben nagyobb, lila virágok találhatók. Ezek a virágok többnyire nyár elején nyílnak. A virágzás után a bojtorján termésének nevezett gömb alakú gyümölcsök fejlődnek, amelyek szorosan összetapadnak a növényhez.

 

A bojtorján gyökérzetét hosszú ideig használták a népi gyógyászatban. A gyökerekben számos aktív vegyületet találunk, köztük poliszacharidokat, lignánokat, flavonoidokat és keserű anyagokat. Ezek közül néhányat hagyományosan gyulladáscsökkentő, immunrendszer-támogató és vértisztító tulajdonságokkal társítanak. Emellett a bojtorján gyökereit hagyományosan az emésztőrendszer támogatására is alkalmazzák, beleértve a gyomor- és bélrendszeri problémák enyhítését is. A bojtorján gyökér kivonatát különféle formákban használják, beleértve a teák, tinktúrák és kiegészítők formájában.

 

A Bojtorján, nagy felhasználása:

A bojtorján gyomor és máj panaszokra is ajánlott! A népi gyógyászat vizelethajtó- és izzasztószerként használja, vértisztító hatású, serkenti az epeelválasztást és enyhíti a gyomor-bél valamint máj-epe panaszokat, de a reuma és bőrbetegségek kezelésére is alkalmas. Zsíros olajokkal előállított kivonatait ”bojtorjángyökér-olajként” árusítják bedörzsölő szernek és fürdőolajnak reumatikus izom- és ízületi fájdalmak ellen, továbbá hajhullás és korpásodás megszüntetésére. A homeopátia nedvező bőrkiütések és méhelőesés és reuma esetén használja.

 

Tea: A bojtorjánból készült tea jó vizelethajtó és vértisztító. Epe- és vesekő esetén ajánlott fogyasztása. Főzet: Hajápolásra ajánlott. Bojtorjángyökér-olaj: Hajápolásra javasolt törékennyé vált haj és korpás haj esetén.

A bojtorján a népi gyógyászatban ismert jó vizelethajtó, vértisztító, epe- és vesekőoldó tulajdonságáról. Izzasztószer. Külsőleg bőrbetegségek – ekcéma, nehezen gyógyuló sebek – kezelésére ajánlott, valamint hajápoló-szerként is népszerű. Meggátolja a hajhullást és a korpásodást, valamint a zsírosodást. Kivonatait reumatikus izom és ízületi fájdalmak ellen bedörzsölő-szerként alkalmazzák. 

A bojtorján egy nagyon jó antioxidáns és nagyszerű gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. A gyökeréből készült főzetet máj és epe problémákra szokták használni. Egyes új kutatások bebizonyították, hogy a bojtorján bőrfiatalító hatással rendelkezik és gátolja az öregedést is.

A belőle készült tinktúrából csak fél vagy 1 teáskanállal fogyassz maximum háromszor egy nap. A tinktúrát vagy a főzetet lehet alkalmazni kiegészítő kezelésként húgyúti fertőzésre például. Azt fontos megemlíteni, hogy 2 évesnél fiatalabb gyermeknek nem szabad adni bojtorjánt. Nagyobb gyerekeknek illetve 65 évnél idősebbek csak kis mennyiségben fogyaszthatják.

A bojtorján gyomor és máj panaszokra is ajánlott!

 

A Bojtorján, nagy hatóanyagai:

A gyökér inulint (akár 45%-ban), nyálkát, keserűanyagot (szeszkviterpén laktonokat) és szerves savakat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Bojtorján, nagy gyógynövényt?

Gyógyászati célokra a növény gyökerét hasznosítják. Az első éves még nem virágzó növények gyökerét kell gyűjteni, melyek tömörek, húsosak. A gyűjtés ideje október-április. A gyökér íze keserű.

 

Klinikai teszt megnézése (eredeti nyelven)

 


< Vissza a gyógynövény határozóhoz