A kankalin a benne lévő hatóanyagoknak köszönhetően többféle jótékony hatással is rendelkezik.
A Kankalin népies neve:
Tavaszfű, tavaszka csókaláb, égikincs, husitivirág, istenkesztyű, Isten kulcsa, kacinka, kankalék, sárgakükörcsin.
A Kankalin leírása:
A Primula veris, közismert nevén a tavaszi kankalin, a Primulaceae család tagja, és egyike a legismertebb és legkedveltebb tavaszi virágoknak Európában. A kankalinok csoportjában az egyik legkorábban virágzó faj, amely gyakran már a tél végén, korai tavasszal megjelenik a réteken, ligetekben és erdőszéleken. Íme egy részletesebb leírás a tavaszi kankalinról:
Növényi Jellemzők:
-
Magasság: Általában 10-30 centiméter magasra nő, bár vannak nagyobb példányok is.
-
Levelek: A tavaszi kankalin levelei oválisak vagy lándzsa alakúak, a virágzat alatt csoportosulnak, amelyek közvetlenül a földön nőnek.
-
Virágszárak: Hosszú száron nyílnak, és több virág is lehet egy száron.
-
Virágok: Az egyes virágok aranysárga vagy narancssárga színűek, a virágok színe néha kissé változhat, de általában feltűnően élénk.
-
Gyökérzet: A tavaszi kankalinok rendszerint apró gumókkal rendelkeznek, amelyek segítségével a növény képes túlélni a hideg időszakokat.
A Kankalin felhasználása:
Magas szaponin-tartalmánál fogva a kankalingyökér nyálkaoldó és köptető hatású, a légutak betegségei esetén használatos. A gyökérdrogot csak az I. Világháborút követően alkalmazták az észak-amerikai szenegafű pótlása céljából köhögés elleni szerként, a leveleket pedig a népi gyógyászat szintén a szaponinoknak köszönhetően már régóta felhasználta vizelethajtó szerként, továbbá reumatikus panaszok enyhítésére, és tüsszentésre ingerlő hatásuk miatt tubák készítésére is.
A mézes illatú virágokat ugyancsak köhögés ellen alkalmazzák, valamint vizelethajtó- és izzasztó-, s idegnyugtató szerként. Esetenként teakeverékek színesítő összetevője. Homeopátiás felhasználási területei közé a fejfájás és a bőrkiütések kezelése tartozik.
Tea: 2 dl hidegvízbe tegyünk 1 fél-teáskanálnyi szárított kankalingyökeret vagy 1 teáskanálnyi virágot, forraljuk fel, majd 5-10 perc elteltével szűrjük le.
Köhögés esetén naponta 3-4 csészényi teát fogyasszunk belőle. Teakeverékek: A kankalin gyökere szaponinban nagyon gazdag, így számos köhögéscsillapító tea fontos alkotórésze. Csillapítja a nehezen múló köhögést, segíti a letapadt váladék felszakadását és kiköhögését. Jó nyálkaoldó, köptető és hurutoldó. Alkalmazzák még vizelethajtó szerként, közismert jótékony hatású még köszvényre és reumára.
A Kankalin hatóanyagai:
Triterpén-szaponinok, köztük A primulaverin, amely a szárított gyökerek metil-szalicilátra emlékeztető jellegzetes illatáért felelős. A virágok csak a csészében tartalmaznak szaponinokat, a pártában flavonoidok, karotinoidok és nyomokban illóolaj. A növény föld feletti részében csekély mennyiségű primin található.
Hogyan gyűjtsük a Kankalin gyógynövényt?
Vadon növő példányainak gyűjtése tilos, mert védett. Termesztése és a szaporítóanyag beszerzése az Országos Környezetvédelmi, Vízügyi Felügyelőség engedélyével lehetséges. A kankalin gyökérzetét és virágját használják gyógyászati célokra. A gyökérzet barnássárga színű, enyhe szagú és kesernyés ízű. A növény március-áprilisban virágzik.