A legyezőfű jótékony hatásainak köszönhetően lábfürdőként és teaként is felhasználható.
A Legyezőfű népies neve:
Szent János kenyere, bajnóca, varjúmogyoró.
A Legyezőfű leírása:
A réti legyezőfű (Filipendula ulmaria) egy évelő növény, amely a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Ez a növény Európa, Ázsia és Észak-Amerika nedves réteken, mocsarakban, patakok és folyók mentén, valamint erdők szélén honos. A réti legyezőfű gyakran a vizes élőhelyek jellegzetes növénye, és számos hasznos tulajdonsággal rendelkezik.
Jellemzően 60-100 centiméter magasra nő, de néha még magasabb is lehet. Szárát hosszú, vékony levelek borítják, melyek hasonlóak lehetnek a gyöngyvirág leveleihez. A réti legyezőfű levelei általában párosan állnak, és hosszúak, tollasak vagy szálasak lehetnek.
Nyáron virágzik, és a virágok fehérek vagy enyhén rózsaszínek lehetnek. A virágok kicsik, de tömött, bókoló fürtökben helyezkednek el a növény tetején. A virágok illatosak, gyakran vonzzák a méheket és más beporzókat.
A legyezőfű csodás gyógyhatásai és felhasználása:
A virágok és a virágos hajtás izzasztó és vizelethajtó tulajdonságúak. Szalicilsav-vegyületek (aszpirinhoz hasonló) azonban a növényben csekély mennyiségűek, ezért a gyulladáscsökkentő hatás kérdéses. A drogot csupán izzasztókúrákhoz alkalmazzák, így például kezdődő megfázás esetén szívesen felhasznált és ajánlott szer. A népi gyógyászat reumás megbetegedések kezelésére ma is használja. Homeopátiásan például a reumatizmus és a nyálkahártya-gyulladások ellen alkalmazzák.
A frissen leszedett legyezőfű szárait össze kell kötni, aztán egy árnyékos, száraz helyen kell hagyni megszáradni fellógatva. Akár teríthetsz alájuk egy terítőt is mert van amikor a virágok lehullanak. Ha érintésre zörög a növény és már törhetően száraz, akkor le kell vágni a leveleit majd üvegekbe lehet tölteni. 1 éven belül fel is használhatóak.
Nagyszerű lábfürdő is készíthető a réti legyezőfűből.
Nagyon jó megfázásra és lázra is. Stressz esetén is alkalmazható. A réti legyezőfűből és a bodzavirágból főzni kell 1,5-2 liter teát. Lehet hozzá adni 1 evőkanál citromlevet és almaecetet is. A lábfürdő használatának idejére be kell takarni a felsőtestet és a lábat 10 percig kell áztatni a meleg vízben. Az áztatás után ajánlott rögtön ágyba bújni.
Tea: Csészénként 1-2 teáskanálnyi virágot felöntünk forrásban lévő vízzel, 10 perc után leszűrjük. Napi 2-3 alkalommal fogyasszunk egy csésze teát megfázás esetén. A tea hársfavirággal is kiegészíthető. Izzasztó, vizelethajtó és lázcsillapító hatású.
A növény közismert jó vizelethajtó, vértisztító és lázcsillapító hatásáról. Influenza idején, megfázás esetén gyakran használják izzasztóként, de a népi gyógyászatban alkalmazzák hólyaghurut, vesegyulladás és reuma ellen is.
A Legyezőfű, réti hatóanyagai:
Illóolaj szalicil-aldehidei és metil-szaliciláttal, részben glikozidokként; flavonoidok, mint szpirozid, cserzőanyagok.
Hogyan gyűjtsük a Legyezőfű, réti gyógynövényt?
A növény felső virágos leveles részét hasznosítják gyógyászati célokra. Július-augusztus folyamán gyűjtik.