A nadragulya azon gyógynövények közé tartozik, melyek annak ellenére, hogy gyógyhatással rendelkeznek, otthoni használatuk nem ajánlott!
A Nadragulya népies neve:
Maszlagos nadragulya.
A Nadragulya leírása:
Atropa belladonna, vagy közismert nevén nadragulya, a Solanaceae család tagja, és mély történelemmel rendelkezik. Óvatosan kell kezelni, mivel minden része, beleértve a gyümölcsöt és a leveleket is, erősen mérgező.
A nadragulya egy évelő, lágyszárú növény, amely 60-150 cm magasra nőhet. Az egész növény kártékony vegyületeket tartalmaz, beleértve az atropint és a scopolamint, amelyek a növény mérgező tulajdonságaiért felelősek. A levelek nagyok, tojásdadok, cseresznye-vörösek és hosszú szárakon helyezkednek el. A virágok egyedi formájúak és színpompásak, általában lila vagy ibolya színűek, és gömb alakú bogyók formájában termékenyülnek meg. Ezek a bogyók fekete színűek és erősen mérgezőek.
A nadragulya sokszínű alkalmazásokkal rendelkezik a gyógyszeriparban és a hagyományos gyógyászatban is. Míg a megfelelő dózisokban használva néha gyógynövényként alkalmazzák, figyelembe kell venni a mérgező potenciált és a kockázatokat. Az atropin és a scopolamin számos gyógyszerben is megtalálható, például szemészeti cseppekben vagy vényköteles gyógyszerekben, ahol a pupillatágításra vagy egyéb orvosi célokra használják.
A Nadragulya felhasználása:
A nadragulyát csakis a gyógyászatban használják! A nadragulya minden része mérgező! A múltban használt leveleknek ma már csak szabványosított kivonatait vagy a belőlük kivont tiszta alkaloidokat, illetve részben azok szintetikus származékait használják fel. A hioszciamin és az atropin cholinerg-antonisták, így a nadragulya-kivonatot gyomor-bél rendszeri, epe- és húgyúti görcsök elleni készítményekben, valamint tüdőasztma esetén használják. A nyál- és verejtékmirigyek, a légutak és a bélcsatorna nyálkamirigyeinek váladék-elválasztását csökkenti, nyugtatja a központi idegrendszert. Az atropin a pupillák tartós tágulását idézi elő. A gyökérkivonatot úgynevezett bolgár kúraként a Parkinson-kór gyógyítására alkalmazzák. A gyökérdrog magas alkaloidtartalma miatt kedvezőbb az ipari feldolgozásra. A homeopátiás felhasználás a magas lázzal járó betegségek kezelését célozza.
A szemészetben pupillatágító.
Tablettákban, injekciókban simaizomgörcs-oldó hatása miatt alkalmazzák. A tiszta atropin mellett a nadragulya tinktúráit, szárított kivonatait gyomorsav túltengés esetén használják az orvosi gyakorlatban. A nadragulyát tartalmazó homeopátiás szerek légúti megbetegedések és fájdalommal járó kórképek kezelésére ajánlottak. Érdemes ezt a rendkívüli gyógynövényt kipróbálnod!
A növényi drogot a gyógyszeripar hasznosítja.
A Nadragulya hatóanyagai:
“A föld feletti részekben tropánalkaloidok, mindenekelőtt hioszciamin, kevés szkopolamin; cseranyagok, kumarinok, flavonoidok. Atropin a szárítás és feldolgozás során keletkezik. A gyökér nem tartalmaz flavonoidokat, ugyanakkor a hioszciamin mellett kuszkhigrin is található benne.”
A levél- és a gyökérdrog egyaránt tartalmaz mérgező hatású alkaloidkeveréket (hioszciamint, szkopolamint, atropint). A levélben találhatók még flavonoidok, cseranyagok és kumarinok is.
Hogyan gyűjtsük a Nadragulya gyógynövényt?
A növény levelét és gyökerét használják gyógyászati célokra. A gyökeret késő ősszel gyűjtik.