Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A szappanfű gyógyhatásai

2024. 04. 05. 10:48:00 Hillvital

Az orvosi szappanfüvet gyógyhatásai miatt különböző problémák kezelésére is felhasználják.
 

A Szappanfű népies neve:

Lábmosófű, legénycsalogató, szappanvirág, habzófű

 

A szappanfű leírása:

Az orvosi szappanfű a kétszikűek osztályának a szegfűvirágúak rendjéhez, azon belül pedig a szegfűfélék családjához tartozó faj. Európában és Nyugat-Szibériában őshonos. A homokos, nedves talajokat kedveli. Ujjnyi vastagságú gyöktörzzsel rendelkezik, melyről számos tarack és vékony gyökér ágazik le. Szára egyenes, nagyjából 50 cm hosszú. Levelei lándzsásak, nagyjából 5-10cm nagysűgúk, melyeken 3 ívelt ér fut végig. Virága szerteágazók 5 sziromlevéllel és forrt csészével, melyek lehetnek fehérek vagy fehéres rózsaszínűek is. Júliustól egészen szeptemberig virágzik. Termése 4-5 foggal nyíló egyrekeszű tok, benne sok apró maggal.


 

Szappanfű a réten.


A Szappanfű felhasználása:

Szaponintartalmánál fogva a drog nyákoldó és köptető hatású. Korábban gyakran alkalmazták a légutak hurutos megbetegedései esetén, napjainkban helyette a kankalin gyökerét vagy más szaponin-tartalmú drogokat használnak fel. A népi gyógyászatban vizelethajtó hatását kiaknázták, mindenekelőtt krónikus bőrpanaszok és reumás megbetegedések esetén. A homeopátiában megfázásos tünetek, fej- és szemfájás kezelésére alkalmazzák.
 

Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi összeaprított növényi drogot, majd 8-10 perc elteltével leszűrjük.

 

Az orvosi szappanfű hatásai között megemlíthető még, hogy hatóanyagainak köszönhetően jó nyálkaoldó és köptető. A népi gyógyászatban enyhe vizelethajtó hatása miatt is alkalmazzák. Az alkotóeleme köptető hatású teakeverékeknek, valamint szirupoknak és gyári készítményeknek. A szappanfű gyógyhatásai miatt alkalmas volt a reuma és köszvény ellen is a népgyógyászatban. A nyákoldó és köptető hatása miatt régen köhögés elleni szer volt.

 

Érdekesség, hogy ha a növény bármely részét vízben eldörzsöljük, a víz habzani kezd. Innen ered az elnevezése is, szappanfű.

 

A Szappanfű hatóanyagai:

A növény drogja 2-8 %-ban triterpén szaponinokat (kvillájasav és gipszogenin aglikonokkal) tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Szappanfű  gyógynövényt?

A növény föld alatti szerveit használják fel gyógyászati célokra. Július-augusztusban gyűjtik.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz