Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Szenna

2024. 04. 08. 12:05:00 HillVital

A szenna egy kevésbé ismert, ugyanakkor nagyszerű hatásokkal rendelkező gyógynövényünk.

 

A Szenna leírása: 

A Senna (Senna corymbosa) egy trópusi és szubtrópusi területeken elterjedt dísznövény, mely a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozik. A növény nevét a brazil versenyző, Ayrton Senna népszerűsége miatt kapta. A Senna több fajtája létezik, de a Senna corymbosa különösen jellemző a kertekben és parkokban.

 

Íme néhány jellemzője:

 

Külső megjelenés: A Senna corymbosa egy örökzöld cserje vagy kis fa, amely általában 2-3 méter magasra nő, de kedvező körülmények között ennél magasabbra is megnőhet. Ovális vagy lanceolate levelei vannak, melyek sötétzöldek és fényesek. Virágai sárgák és nagyok, csillag alakúak, és hosszú tömegben csüngnek a növény ágain.

 

Virágzás: A virágzás általában a tavasz és a nyár közötti időszakban történik. A virágok jellegzetes aromával rendelkeznek, amely vonzza a méheket és más beporzókat.

 

Termőhely és termesztés: A Senna corymbosa a trópusi és szubtrópusi éghajlatokat kedveli, és leginkább jól lecsapolt, laza talajon fejlődik. Kedveli a napos, meleg helyeket, de meglepően jól tűri a szárazságot és az időszakos vízhiányt is. Gyakran ültetik dísznövényként kertekben és parkokban, de az általánosan enyhe éghajlatú területeken akár beltérben is nevelhető.

 

Hogyan gyűjtsük a Szenna gyógynövényt?

A Szenna cserje megszárított levelét és termését alkalmazzák gyógyászati célokra. Gyógynövény szaküzletekben beszerezhető.


 

A Szenna hatóanyagai:

A levél tartalmaz homo- és heterodiantron-glikozidokat, szennozid A, B, C és D-t, aloeemodint és reinglikozidokat, valamint flavonoidokat. A termés aloeemodin-tartalma kisebb.
 

A szenna gyógyhatásai.

A Szenna felhasználása:

Teakeverékekben alkalmazzák. Számos gyógyszertári készítmény tartalmaz szennalevelet. Hatóanyagainak köszönhetően erős hashajtóként használják. Találhatóak a szennában flavonoidok és kalcium-oxalátok is. A szenna hashajtó képességeit az is fokozza, hogy a benne található antrakinon származékok stimulálják a vastagbél idegtörzseit, ezzel is felgyorsul a bélmozgás és gyorsabban ürül a széklet is. Elősegíti a szervezet méregtelenítését és tisztítja a beleket is. A felgyorsult bélmozgásnak hála a méreganyagok és a salakanyagok is sokkal hamarabb távoznak az emésztőrendszerből. Érdemes tudni, hogy a szenna az egyik legjobb természetes méregtelenítő növény. Segít megelőzni az aranyér kialakulását is. Hozzájárul még a fogyókúra hatásosságához is és még gátolja a súlygyarapodást is.

Megerősíti az immunrendszert és a vastagbél daganat kialakulásának az esélyeit is képes csökkenteni. Nagyszerű antibakteriális hatásokkal is rendelkezik. A szennában található pinitol is ami által képes csökkenteni a vércukorszintet. Gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, ezért a belőle készült kenőcsök nagyon jók pattanásokra, ekcémára és pikkelysömörre is. A szenna kivonata sokkal szebbé és erősebbé teszi a hajszálakat is.

 

Nagyon fontos, hogy a szennát hashajtóként csak akkor szabad használni ha már semmiféle módszer nem vált be és akkor is csak orvosi konzultálással. Nagyszerű tea készíthető a szennából. Önts 1 teáskanál szárított szennalevélre 2,5 dl hideg vizet, aztán hagyd 24 órán keresztül ázni. Amennyiben azonnal akarod fogyasztani, akkor az is lehetséges, hogy 2 teáskanál szárított szennalevélre önts rá 2,5 dl forró vizet. Ilyen esetben csak 5 percig hagyd állni. Forrázás és áztatás után azonnal le kell szűrni és már lehet is fogyasztani.
 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz