A cickafark egy olyan gyógynövény, amelyet már az ókori orvoslásban is felhasználtak.
Főbb hatásai között megemlíthető a sebek vérzésének a csillapítása, valamint a gyulladás-, és fájdalomcsillapító hatása is.
A cickafarkfűben lévő hatóanyagok
Az összehúzó hatását a benne lévő egyik hatóanyagnak, a tanninnak köszönheti. Ezen kívül azonban a szintén benne található flavonoidok, alkaloidok, kumarin és illatanyaga, valamint a az azulén miatt is rendkívül hatásosnak bizonyul. Ezeken kívül azonban egy másik jelentős hatóanyaggal is rendelkezik. Ez nem más, mint a kamillában is megtalálható kamazulén. Ennek a hatóanyagnak nagyon jó görcsoldó hatása van, ami miatt hozzájárul az emésztőrendszer, valamint a méh nyugtatásához egyaránt. Ennek köszönhetően a cickafark is alkalmas a menstruációs görcsök csillapítására.
A cickafark hatása
Kiváló gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően felhasználható hüvely-, és méhgyulladásra, valamint nyálkahártya és fogínygyulladásra is. Sebösszehúzó és sebgyógyító hatással rendelkezik. Hozzájárul a menstruációs görcsök és vérzés csökkentéséhez. A nők doktora megnevezést többek között ennek a hatásának köszönheti. Ezen kívül azonban hasi fájdalmak, puffadás, de még az emésztés javítására is kiválóan alkalmazható.
Rendszeres fogyasztásával a kínzó fejfájás is megszüntethető.
Bőséges és rendszertelenen vérzés esetén, reggelente javasolt elfogyasztani belőle 1-1 csészével 2-3 héten keresztül, a menzesz ideje előtt és alatt is.
Petefészek-, méhnyak-, vagy akár hüvelygyulladás esetén naponta 3 csészével ajánlott fogyasztani belőle étkezések előtt.
A cickafark segíthet a menstruációval járó fájdalmas görcsök, sőt egyes szakértők szerint a rendszertelen menstruációs ciklus megszüntetésében is. Mivel azonban nem egy csodaszerről van szó, ezért az utóbbi csak abban az esetben lehetséges, ha a ciklus elmaradása mögött nem áll valamilyen komolyan egészségügyi probléma.