Ez a csodálatos növény júniusban kezdi meg a virágzását.
Júniusban kezdik a virágzást a hársfák, legelsőnek a nagylevelű aztán a kislevelű. A szedését minden esetben a teljes virágzás előtti időszakra érdemes időzíteni. Azok a virágok amelyek már túlnyíltak, száradás közben nagyon könnyedén széthullhatnak. Az a legegyszerűbb megoldás ha az ágvégeket levágod és azokról szeded le a virágokat. De figyelj oda, hogy ne tegyél kárt a fában.
Nagy mennyiségű flavonoidot és illóolajat tartalmaz.
A benne található flavonoidok nagyszerű antibakteriális hatással rendelkeznek. A virága nagyszerű lehet a megfázásos betegségek gyógyítására. Csillapítja a köhögést, nagyon jó izzasztó hatása van, oldja a görcsöket, köptető hatással is rendelkezik. Nagyon jó nyákoldóként is funkcionál és segít enyhíteni a hörghurutos problémákat. A népi gyógyászatban általában idegerősítőnek és vértisztítónak szokták használni. Régen használták vizelethajtónak és gyomorerősítőnek is a belőle készült teát. A teán kívül készíthető még belőle főzet is amit aztán a fürdővízbe lehet önteni. Ez a főzet ápolja a bőrt és a hajnak is nagyon jót tesz.
A hársfavirágból készíthető tea, de fürdővízbe önthető a főzete is. A főzetet alkalmazhatod bőr- és hajápolásra.
Ahhoz, hogy teát tudj készíteni, le kell szedned a virágokat, és árnyékos helyen megszárítani. Tárold papírzacskóban addig, amíg fel nem használod.
Az elkészítéshez forrázz le 2 teáskanálnyi szárított hársfavirágot 2 dl forró vízzel. Hagyd 10 percig hűlni, aztán szűrd le. Idd forrón, ha izzasztás céljából készíted. Ha görcsoldásra vagy emésztésre készítetted, akkor étkezés után igyál egy csészével.
Ha izzasztás a cél, akkor mindenképpen forrón kell fogyasztani, jól betakarózva az ágyban. Kiváló lehet még görcsoldásra és emésztésjavításra is, ebben az esetben étkezés után kell fogyasztanod egy csészével.
Érdekesség
A Kárpát-medencében három féle hársfaféle is megtalálható. A nagylevelű hárs inkább az északi erdőkben található meg. A kislevelű hárs és az ezüst hárs általában a városok területein találhatóak meg. Magyarországon a kislevelű és a nagylevelű hársnak van gyógyhatása. A virágai nagyon hasznos vegyületeket tartalmaznak.