A körömrágás hátterében lelki okok is állhatnak.
Azok, akik rágják a körmüket, valamivel nem elégedettek, nézzük is, hogy milyen okai lehetnek a körömrágásnak.
Hiányzik valami az életükből, és valakivel vagy valamivel szemben frusztráltak.
Elég ehhez egy személy, egy helyzet, ami iránt haragot érez az illető. Ez az elfojtott harag, a megváltoztatás, a kitörési vágy nyilvánul meg többnyire - természetesen nem minden esetben - a köröm rágásában.
A körömrágás nagyon sok élethelyzetben ránk törhet ami lehet stressz miatt vagy munkahelyi nehézségek miatt is.
A szakemberek a körömrágást a kényszer cselekvések közé sorolják aminek a célja nem más lenne mint a szorongásnak a megszüntetése. Akkor válik az egész kórossá, amikor az ember szinte megállás nélkül, egész nap rágja a körmét. Ez sajnos újabb és újabb egészségügyi problémákat okoz.
Kaphatóak a gyógyszertárakban kifejezetten a körömrágásra kapható ecsetelők illetve lakkok amelyek láthatatlanok a felvitel után, éppen ezért férfiak is használhatják. Nyállal vegyülve nagyon rossz ízű anyag szabadul fel belőle.
Az utazás, a nyaralás és a hosszabb pihenés segíthet leszokni a körömrágásról. Ilyenkor kevesebbet szorongunk.
Melyek lehetnek a körömrágás okai?
Stressz és szorongás: A körömrágás okai felnőttkorban gyakran köthetőek a stresszhez és a szorongáshoz. A körömrágás lelki okai között is megemlíthető a stressz és a szorongás, ugyanis a körömrágás sokszor egy automatikus válasz lehet. Az emberek ilyenkor gyakran anélkül rágcsálják a körmüket vagy körömágyukat, hogy tudatosan észrevennék. Egyesek sokszor olyan mértékig rágják a körmüket, hogy egészen a körömágyba, a húsba is belerághatnak. Ezt gyakran már bőr rágásnak is nevezik, és a bőr rágás lelki okai között szintén fő szerepet tölt be a stressz, a stressz levezetése.
Unalom: Az unalom vagy tevékenység hiánya is vezethet körömrágáshoz. Amikor valaki nem tud mit kezdeni magával vagy nincs más elfoglaltsága, könnyen rákap egy ilyen szokásra.
Figyelemelterelés: Néhányan a körömrágást használják arra, hogy átirányítsák a figyelmüket más problémákról vagy kellemetlen érzésekről.
Szokás: A gyermekkorban kialakult körömrágás később is fennmaradhat szokásként, amit nehéz megszüntetni.
A köröm a védekezés eszköze.
Ha csak az állatvilágból merítünk példát, láthatjuk, hogy a ragadozók a körmüket használják a támadásra, ugyanakkor a védekezésre is. Aki tehát rágja a körmét, valaki ellen szeretne fellépni, akivel elégedetlen, aki miatt frusztrált, így az elfojtott harag jeleként rágja a harc szimbólumát, a körmöket.
Hogyan lehet ebből kigyógyulni?
Gyermekek esetében sok szülő kemény eszközökkel lép fel a körömrágás ellen, pl. kisgyerekeknél bekenik valamivel, ami esetleg elrettenti. A megoldás nem ez. El kell beszélgetni a gyermekkel, s kideríteni azt, hogy mi a valódi ok, ami miatt rágja a körmét. Azt a problémát kell kiiktatni, megoldani, ami ezt kiváltotta. De felnőtt korban is a legfontosabb megállapítani, hogy mi a kiváltó ok. Mi az, amivel elégedetlen, ki vagy mi áll az útjában. Kitől vár támogatást, mit szeretne elérni az életében, miért nem tudja megvalósítani a céljait? Hogy tudja ezt kezelni, hogyan tudja az életét úgy irányítani, hogy jól érezze magát. Ha ezekre a kérdésre sikerül megtalálnunk a választ, akkor valószínű, hogy a körömrágás is előbb-utóbb a múlté lesz.
A körömrágás következményei, avagy milyen kockázatokkal jár a körömrágás
Bakteriális fertőzések: A körömrágás során a bőr sérülése és a körömágy megrongálódása fertőzésekhez vezethet, melyek kellemetlen és potenciálisan veszélyesek lehetnek.
Körömágy gyulladása: A rendszeres körömrágás irritálhatja és gyulladásos állapotba hozhatja a körömágyat, ami fájdalmat, vörösséget és duzzanatot okozhat.
Permanens károsodás a körömágyban: A körömrágás hosszú távon tartós károsodást okozhat a körömágyban, ami megnehezíti a köröm növekedését és esztétikai problémákat okozhat.
Szájüregi problémák: A körömrágás során a szájba kerülő baktériumok okozhatnak fog- és szájproblémákat, valamint fertőzéseket.
Köröm deformitások: A rendszeres körömrágás vezethet a köröm alakjának és szerkezetének deformitásához, ami esztétikai problémákat okozhat.
Mentális hatások: A körömrágás gyakran önbizalomhiány, stressz vagy szorongás jele lehet. A folyamatos körömrágás hozzájárulhat az érintett személy rosszabb életminőségéhez és negatív önértékeléséhez.
Szociális hatások: Az esztétikai problémák miatt sokan szégyellik a körömrágást, ami társas izolációhoz vezethet.
Nagyobb sérülési kockázat: A rágott körmök élesebbé válnak és könnyebben megsérülhetnek, például be tudnak vágni a bőrbe, ami további fertőzéseket okozhat.