A kutyabenge kérgét először a görögök alkalmazták hashajtóként, székrekedés, valamint emésztési panaszok ellen.
Régebben a gyógynövényt különös odafigyeléssel szárították, ami azt jelenti, hogy közel két éven keresztül.
Szerencsére a mai modern eljárásoknak köszönhetően ez az idő jelentősen lecsökkent. Erre azért volt szükség, mert a nedves háncs erősen irritálhatja a bél nyálkahártyáját. A háncs szagtalannak mondható, íze kesernyés és egyszerre édes. Rágcsálása sárgára festi a nyálat. Nagyon jó méregtelenítő, hashajtó, valamint hozzájárul a prosztata egészségéhez is.
A kutyabenge gyógyhatásai
A kutyabenge az egyik legjobb természetes hashajtónak számít. Nagyon jól alkalmazható székrekedés ellen, valamint méregtelenítő kúrák alkalmával egyaránt. Olyan alapos béltisztító hatással rendelkezik, hogy képes még a pangó ürülék, valamint a paraziták eltávolítására is.
A benne lévő hatóanyagoknak köszönhetően képes fokozni a vastagbél izmainak a működését, amivel elősegíti a helyes bélmozgást, bélnyálka termelődést, valamint hozzájárul a széklet maradéktalan ürítéséhez és a puffadás megszüntetéséhez is. A hatóanyagainak köszönhetően megakadályozza, hogy a vastagbélben felszívódjanak az ásványi sók és a víz. Ennek hatására a széklet puhává válik és könnyebben távozhat a szervezetből. A lazább székletnek köszönhetően hozzájárul az aranyeres panaszok enyhítéséhez is. Ez annak köszönhető, hogy megszűnik a székrekedés és nem kell ürítéskor erőlködni.
Hogyan készíthető el?
Teáját áztatással és forrázással is készíthetjük.
Forrázás esetén kb. 2 gramm apróra vágott kérget öntsünk le 2,5 dl forró vízzel. Ezt követően hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le.
Áztatás esetén ugyanezekkel a mértékekkel kell dolgozni, azonban forró víz helyett hideggel öntsük le a kérget, majd várjunk 12 órát.