A legfontosabb antioxidánsok nem termelődnek a szervezetben ezért pótolni kell őket.
Az antioxidánsok közé többféle vegyületcsoport tartozik, mint pl.: vitaminok, ásványi anyagok, polifenolok, karotinoidok és enzimek is.
Az a feladatuk, hogy a szabadgyököket semlegesítsék.
Nézzük, melyek a legfontosabbak:
C-vitamin: Nélkülözhetetlen az egészséghez. Hozzájárul a növekedéshez, az ínyünk, a fogunk épségéhez, de a sebgyógyulásban és a csont, valamint a kötőszövetek kialakulásához és növekedéséhez is. Fő forrásuk a citrusok, paprika, eper és akár a paradicsomlé. Mivel a főzési és sütési folyamatok csökkenthetik a C-vitamin tartalmat, ezért ezeket ajánlott nyersen fogyasztani.
E-vitamin: Csökkenti a szívinfarktus és némelyik daganatos betegségek kialakulásának az esélyét. Segít az izmok és más szövetek kialakulásában, de a vörösvérsejtek képzésében is szerepet játszik. A szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is fontos tényező. Fő forrását az olajas magvak, illetve a növényi olajok képezik. Ezen kívül megtalálható például lazacban, spenótban, avokádóban, valamint májban és tojásban is.
A-vitamin: Megtalálható a tejtermékekben, a tojásban és számos növényben. Részt vesznek a csontanyagcserében, a növekedésben, a látásban és a hámképződésben is. Segítenek megelőzni a szív- és érrendszeri betegségeket és a rosszindulatú daganatokat. Forrásai közül kiemelhető a spenót, kelbimbó, fodros kel, valamint a kelkáposzta is.
Flavonoidok: A növények a saját védelmükre hozzák létre a flavonoidokat. Sok élettani hatása van, mint pl.: gyulladáscsökkentő, antibakteriális, antiallergén. Nagyon kedvező lehet a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának megelőzésében. Csökkenti a koleszterinszintet. Egyik igen jó forrását a citrusok képezik. Ezen kívül azonban megemlíthető még a zöld tea és az étcsokoládé is.
Az antioxidánsok egy része szinte csak növényi táplálékkal kerülhet be a szervezetbe, míg más részük képes az emberi szervezetben képződni. Ilyenek lehetnek például az antioxidáns hatású enzimek, valamint, a szőlőcukor, illetve a húgysav is. Az antioxidánsok olyan vegyületek, melyek az oxidásciós folyamatokat gátolják. Az oxidáció alatt az energiatermelő anyagcsere folyamatokat is érhetjük, melyek a szervezet lebontó folyamatait foglalják magukba.