A máj anyagcserénk szempontjából a legfontosabb szervünk. Feladatai között nem csak a méregtelenítés, hanem tápanyagok tárolása és számos létfontosságú anyag termelése is szerepel.
A májat méregtelenítő táplálkozással, és megfelelő gyógynövényekkel kombinálva, jelentősen tudjuk méregteleníteni, ezáltal regenerálhatjuk ezt a rendkívül igénybe vett szervünket.
A legtöbb életmódguru zsírszegény étrendet javasol. Jó jó, ez nagyon fontos, de a zsírok is elengedhetetlen alkotóelemei a szervezetünknek. Persze jelentős túlsúly, valamint zsírmáj esetén természetesen javasolta zsírszegény étkezés. Ha azonban a rossz epeműködés miatt van valakinek problémája a zsírok emésztésével, nem feltétlenül kell tartózkodnia a zsiradékoktól. Ilyenkor inkább az epeműködést kell serkenteni, és támogatni megfelelő gyógynövényekkel (pl.: Gyermekláncfű teával, articsókával, kurkumával).
A szervezetünk felfrissítésének, a megtisztulásnak egyik módja, ha méregtelenítő kúrába kezdünk. A hatásos kúra legalább három hétig tart, és legfontosabb eleme a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztása.
A kúrát két részre osztjuk, 2x1.5 hét. Az első része a tisztítás, a második része a méregtelenítés.
A kúra első része, a tisztítás.
A tisztítókúra során a szervezetnek napi 3 liternyi folyadékra van szüksége. Ezt a mennyiséget tiszta víz, zöldséglé, valamint gyógytea formájában fogyasszuk.
Zöldséglevek
Az erősebb méregtelenítő hatás érdekében a zöldségleveket részesítsük előnyben. Ha inkább a szuperélelmiszereket választjuk, akkor különösen sok vitamint, nyomelemet tartalmaz a zöldárpa por, búzafű por, ezért fogyasztása a kúra során erősen javallott.
De mennyit fogyasszunk?
Bizonyára arra gondolnánk, hogy minél többet. A tisztítókúra során azonban a tiszta vízből kell legtöbbet innunk, a zöldséglevekből viszont csak mértékkel, napi 2-3 deciliternyit fogyasszunk. Ugyan ez igaz a különböző porok esetén is.
Gyógyteák
A tisztítókúra során a három legfontosabb kiválasztó szerv(rendszer): a máj, a vese, a gyomor és a belek tehermentesítése a legfőbb feladat. A salaktalanító kúra egész ideje alatt folytassuk a gyomor és a belek tisztítását, míg a vesék és a máj tisztítása csak egy-egy hetet vesz igénybe. Tehát a vese és máj tisztítás tökéletesen elvégezhető a gyógyteák segítségével.
A gyomor és a belek salaktalanítására kiváló minőségű teakeverékeket szerezhetünk be. Ilyenek a málnalevél tea, zöld tea, matcha tea.
Csak langyosan fogyasszuk, legalább 3-4 csészével naponta, ízesíthetjük fahéjjal, de a cukrot és a citromot mellőzzük.
A kúra második része a méregtelenítés
A másfél hét elteltével belekezdhetünk a méregtelenítésbe. Semmiképp ne fogyasszunk alkoholt, mert teljesen hatástalanná válik a kúra.A máj méregtelenítése tea segítségével is lehetséges, melyek közül igen jótékony hatásúak a máj regenerálásában a máriatövis tea, a csalán tea, és a szagos müge tea. Naponta három-négy csészével fogyasszunk belőle.
Az epe és a máj tisztítása gyógynövényekkel is lehetséges, így a későbbiekben, hogy a májad és a méregtelenítési folyamatok megfelelően működjenek érdemes megnézned hogy melyik az a 10 gyógynövény, ami serkenti a májműködést.
1.A máriatövis a leghatékonyabb májvédő, májregeneráló gyógynövény.
2.A gyermekláncfű leveléből és gyökeréből készült tea szintén a hagyományos gyógymódok közé tartozik: keserűanyagai védik a máj, az epe és az emésztőszervek egészségét.
3.A cickafarkfű azulént, kumarint és flavonoidokat tartalmaz, görcsoldó, májvédő, gyulladáscsökkentő hatású, és az emésztést is segíti. Epegörcsök idején is hasznos.
4.A mezei katáng vagy katángkóró úgynevezett szeszkviterpén laktonjai segítik az epeműködést, valamint csökkentik a koleszterinszintet.
5.A párlófű vagy apróbojtorján cserzőanyaga, keserűanyagai és flavonoidjai révén segítség az epeműködés szabályozásában.
6.A szagos müge kumarint tartalmaz, teája máj- és vesebetegségek esetén ajánlott.
7.Az orvosi ziliz nyálkája galakturonramnánt, flavonoidokat, illóolajat tartalmaz, bevonatot képez a beleken, nyugtatja azokat, csökkenti a gyulladást, védi a májat.
8. Az orvosi pemetefű egy marrubiiin nevű keserűanyagot is tartalmaz, ami az epekiválasztást segíti, de emésztési zavarok estén is értékes gyógyír.
9. Az igazi édesgyökér glicirrhizin nevű szaponint, flavonoidokat, kumarint tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, májvédő és májregeneráló hatása van.
10.Az aranyvessző flavonoidokat, szaponinokat, illóolajat, cserzőanyagokat tartalmaz, ami miatt epe- és májproblémák esetén nagyon ajánlott.
A felsoroltak közül, bármelyiket is választod, az biztos, hogy megfelelő védelmet nyújtasz a májadnak.