Nyaki fájdalom esetén számos ok állhat a háttérben, melyektől a kezelés módja is függ.
Felmerülhet kopás, izommerevség, valamint akár egyéb súlyosabb betegségek is.
Izommerevség
Ez talán az egyik leggyakoribb kiváltó ok. Jellegzetessége, hogy a nyak mozgatása fájdalommal, nehézséggel jár, főleg ha a fejet oldalirányba próbáljuk fordítani. Ez akár olyan mértéket is ölthet, hogy csak akkor tudunk oldalra fordulni, ha törzsből, azaz teljes testtel fordulunk. Leggyakrabban a reggeli órákban jellemző, hiszen a leggyakoribb kiváltó oka is az alvás közbeni rossz testtartás. Ezen felül jellemző a hirtelen, rossz mozdulat. Beszámolók alapján egyes esetekben a betegek gyakran roppanást is hallottak mielőtt beállt volna a nyakuk.
Ez sajnos nagyon fájdalmas és kellemetlen tud lenni, viszont gyakran pár nap esetleg hét alatt el is múlik. Ezt segíthetjük helyi krémek, borogatások alkalmazásával.
Azonban ne vegyük félvállról a dolgot, mert ha több, mint egy hét elteltével sem javul a helyzet úgy, hogy már esetleg gyógyszereket is alkalmaztunk, akkor orvosi vizsgálat is szükséges lehet. Ennek az az oka, hogy ilyenkor már szóba jöhetnek degeneratív okok és betegségek is.
Reumás eredetű betegségek
Ezek leggyakrabban 30-50 év között jelentkeznek. Általában fokozatosan kezdődik a lábak és a kezek ízületeinek fájdalmával, duzzanatával. Ehhez társul később a reggeli ízületi merevség. Ezt kísérheti még fáradékonyság, alvászavar, izzadékonyság, illetve rossz közérzet is. A fájdalom miatt a végtagok funkciója csökken, a beteg nehézkesen tudja őket használni.
Sajnos az ilyen eredetű fájdalmak is eltérőek lehetnek.
Egyes esetekben helyi alkalmazású gyógykrémek, balzsamok, segíthetnek a fájdalom enyhítésében. Ilyenkor tanácsos olyan fájdalomcsillapítót alkalmazni amely egyben képes a gyulladások csökkentésére. Ez azért javasolt, mert felmerülhet az is, hogy az ízületek gyulladásban vannak. Azonban ez nem minden esetben igaz. Előfordul az is, hogy orvosi vizsgálat és kezelés szükséges ahhoz, hogy a fájdalmat meg lehessen szüntetni. Ennek köszönhetően ebben az esetben is igaz, hogy ha a krémek, tapaszok, illetve a pihentetés nem válik be, akkor forduljunk orvoshoz. Ha már tudjuk, hogy mi okozza a problémát, legyen szó például egy gyulladással járó ízületi problémáról, akkor megkezdhetjük annak a kezelését.