Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Amit a szójáról tudni érdemes

2014. 12. 19. 10:30:00 Sági Zsolt - HillVital

A szója egy szinte mindenki számára hasznosnak mondható fehérje, amit érdemes lenne a napi étrendünkbe beiktatni.

Nézzük is, hogy miben rejlik szója ereje

A szója a legnagyobb táplálkozási igényt elégíti ki, a hírnevéhez fűződő teljes értékű fehérjét. Az egyetlen növényi fehérje, amely mind a kilenc esszenciális aminosavat tartalmazza, ami táplálékból nyerhető, és a szervezet számára szükséges a megfelelő működéshez. Ideálisan helyettesíti a húst és a tojást. Ennek köszönhetően a vegánok és a vegák egyaránt nagyon kedvelik a fogyasztását. (Nem mellesleg ha azon törjük a fejünk, hogy mi is fogyasztani szeretnénk, de nem tudjuk, hogy milyen módon, akkor szinte biztos, hogy egy vegán, vagy vega barátunk tud segíteni ebben.) Tény, hogy fél bögre főtt szójabab a napi fehérjeszükséglet kb. egyharmadát ellátja, mintegy 149 kalóriával (szemben egy adag főtt, darált marhahússal, ami kb. 230 kalória). Továbbá a szójabab koleszterinmentes, és kisebb a szívnek egészségtelen telített zsírsavtartalma, mint a hús- és tejtermékeknek. 

A szójában található számos fitokemikália (természetes kémiai vegyületek a növényekben), beleértve az izoflavonoidokat is, amelyek együtt segítenek leküzdeni olyan egészségügyi problémákat, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a csontritkulás és a mellrák. (Jóllehet, hallhattunk olyan történetet, hogy mellrákos nők kerüljék a szóját, a legújabb kutatások szerint nem kell.)

Használjuk változatosan!

A legtöbb tápanyag elérése érdekében érdemes előnyben részesíteni a szójababot, a szójatejet, a szójadiót és a tofut. A szójatej nagyszerű megoldás laktózintolerancia esetén is, a tofuból készíthetünk mártásokat, míg a szójababot belefőzhetjük levesbe, chilibe, mexikói fogásokba, vagy hidegen salátákba dobhatjuk, új ízt ad kedvenc ételeinknek. Fogyasszuk minél változatosabban és többféle formában! Egyedül a szójaizoflavon étrend-kiegészítő tablettákat és porokat kerüljük, a kutatások ugyanis még nem határozták meg, hogy ezekből mennyi számít még biztonságos fogyasztásnak.

A szójában található számos fitokemikália (természetes kémiai vegyületek a növényekben), beleértve az izoflavonoidokat is, amelyek együtt segítenek leküzdeni olyan egészségügyi problémákat, mint a szív- és érrendszeri betegségek, a csontritkulás és a mellrák.