Miért is fontos az antioxidánsok fogyasztása, valamint hogyan járulnak hozzá az egészséghez?
Valóban megfigyelték, hogy a Franciaországban élő emberek között sokkal ritkábban fordul elő szív- és érrendszeri megbetegedés a Föld többi nagyhatalmához képest. (Egyesült Államok, Anglia). Pedig a rizikófaktorok (elhízás, dohányzás, túlzott zsírfogyasztás) jelenléte mindenütt hasonló. A válasz: a franciák az étkezésekhez rendszeresen, de mértékkel vörösbort fogyasztanak. A vörösbor pedig rengeteg antioxidánst tartalmaz.
Az antioxidánsok szerepe
A szervezetben felhalmozódott felesleges szabadgyökök károsíthatják a sejteket, viszont az antioxidánsokkal ezt a negatív folyamatot megakadályozhatjuk. Ezért fontos, hogy a növényi táplálékokban (zöldségek, gyümölcsök) jelenlévő antioxidánsokból minél többet fogyasszunk, ugyanis az egészség megóvásában nélkülözhetetlenek.
Az antioxidánsok lassítják az öregedést, és gátolják egyes betegségek kialakulását.
Antioxidánsokhoz kétféle módon juthatunk:
A szervezet maga termeli (enzimek, kéntartalmú vegyületek)
A szervezet táplálék révén jut hozzá (vitaminok, ásványi anyagok)
Ha ezek az anyagok megfelelő mennyiségben vannak jelen a szervezetben, akkor képesek kivédeni a szabadgyökök károsító tevékenységét. A kedvező hatás azonban nem nő, ha az antioxidánsokat túlzott mennyiségben adagoljuk. A túladagolásuk is számos kedvezőtlen eredménnyel járhat, ezért is ajánlott az étrend-kiegészítők szedésekor szakember tanácsát kérni.
Legjelentősebb antioxidáns-források:
- E-vitamin
- C-vitamin
- Béta-karotin
- szelén
- mikroelemek (magnézium, cink, mangán, réz)
- kéntartalmú vegyületek
- élelmiszeripari adalékként felhasznált antioxidánsok
- flavonoidok
Valamikor az emberi szervezetben a szabadgyökök a szervezet önfenntartó mechanizmusaiban játszottak szerepet.
Sejtjeink egy része azért termel szabadgyököket, hogy azok elpusztítsák a szervezetbe bejutott kórokozókat. Ha viszont a kelleténél több szabadgyök van a szervezetünkben, akkor az egyensúly felborul, és a szabadgyökök pusztítása már nem csak a kórokozókat fenyegeti, hanem szervezetünk ép sejtjeit is.
Sokáig meg is volt az egyensúly, de jött az ember és a civilizáció. És vele az UV-, a radioaktív-, a mikrohullámú sugárzás, a dohányfüst, a levegőszennyezés, a munkahelyi stressz, az ipari oldószerek, a vegyszerek, az elektroszmog, a rossz táplálkozás, a mozgásszegény életmód…
Tehát a szabadgyökök elszaporodva károsan befolyásolják az egészséges sejtek működését, és elősegítik az öregedési folyamatokat.
A megoldás: meg kell adni a testünknek a semlegesítő folyamatokhoz szükséges tápanyagokat (antioxidánsok, flavonoidok, stb.)
A szabadgyököket az antioxidánsok tartják féken, amelyek szerepéről korábban már írtunk.
A túlzott szabadgyök-képződést számos egyéb tényező is befolyásolhatja:
A szervezet immunrendszerének gyengülése
Túlzott alkoholfogyasztás
Ételkészítés során a túlhevített olaj
Gyulladásos folyamatok
A szabadgyökök elszaporodásának hatására különböző betegségek vagy zavarok alakulhatnak ki:
Idegrendszeri zavarok
Szív- és érrendszeri betegségek
Szembetegségek
Tüdőbetegségek
Daganatos megbetegedések
Öregedés