Az apróbojtorján hatása és felhasználása
Az apróbojtorján egy vadon termő, évelő gyógynövény, amely igen értékes gyógyhatásokkal rendelkezik.
Fő hatóanyagait, a cserzőanyag, kovasav, flavonoid, keserű anyagok, valamint nyálka és illóolaj tartalma alkotja.
Az apróbojtorján gyógyhatásai
Az apróbojtorján antibakteriális hatásának köszönhetően felhasználható hasmenés, gyomor-, és bél-hurut, valamint akár krónikus májgyulladás esetén is. Száj, torokgyulladásra, valamint rekedtségre és mandulagyulladásra a benne megtalálható flavonoid gyulladáscsökkentő hatása miatt használható fel. Akár a szájban keletkezett sebek gyógyítására is alkalmas.
Ennek ellenére az egyik legismertebb felhasználási területe a máj, valamint az epe egészséges működésének a szabályozása. Jó vízhajtó hatással rendelkezik, ennek köszönhetően fogyasztásával megelőzhető a vesekő, valamint a vesehomok kialakulása.
Fogyasztása magas húgysavszint, reuma, illetve köszvény esetén is ajánlott.
Felhasználása
Az apróbojtorján egy olyan gyógynövény, amely nem csak belsőleg, hanem külsőleg is felhasználható.
Belső felhasználása
Belső felhasználása esetén teát készítünk belőle. Az apróbojtorján tea elkészítése egyszerű, egy csapott evőkanál teafüvet forrázzunk le 2,5 dl vízzel, majd 15 perc elteltével szűrjük le.
Az apróbojtorján tea hatásai:
Teáját fogyaszthatjuk torokbántalmak, illetve különböző gyulladások esetén.
Vesekő és vesehomok megelőzése céljából hetente egy alkalommal javasolt fogyasztani belőle a reggel folyamán, éhgyomorra. Májbetegség, cukorbetegség, vérszegénység, valamint magas húgysavszint, inkontinencia és vízhajtás esetén napi egy csészével ajánlott a fogyasztása. Ezzel a mennyiséggel, azaz a napi egy csésze fogyasztásával, a tea korlátlan ideig fogyasztható.
Gyermekeknek 6 éves kortól hígítva adható.
Külső felhasználása
Külsődleges felhasználás esetén felhasználhatjuk szájöblögetésre, borogatás készítésére, hozzáadhatjuk a fürdővízhez, valamint ülőfürdőt is készíthetünk belőle.
Szájöblögetés esetén 100 grammnyi növény 1 liter vízzel főzünk. Ezt a folyadékot naponta 5-6 alkalommal alkalmazhatjuk szájöblögetésre, gargarizálásra vagy akár torokfájásra is.
Borogatásként rándulásra, ficamra, vagy akár lumbágó is felhasználhatjuk.
Abban az esetben ha hozzáadjuk a fürdővízhez, vagy ülőfürdőt készítünk belőle, akkor vizelettartási problémák, reumás panaszok, valamint akár nehezen gyógyuló sebek és pattanások esetén is hatásos lehet.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
