Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A karzsibbadás leggyakoribb okai

2024. 05. 02. 09:26:00 Hillvital

A kar több ok miatt is zsibbadhat vagy fájhat. Legjellemzőbb a nyaki gerinc problémái lehetnek, ezek miatt is kialakulhat a kar zsibbadás.

 

Nézzük is, hogy mik a karzsibbadás leggyakoribb okai

Sajnos oda kell figyelni az ilyen problémákra mert akár szívproblémákat is jelezhet a jelenség. Az is lehet, hogy csak a rossz tartás de akár idegkárosodás is állhat a dolog mögött. A zsibbadás ha gyakran fordul elő akkor az több betegségre is utalhat, ezért kell nagyon pontosan leírni a fájdalom jellegét, így lehet felállítani a diagnózist. Nagyon komolyan kell venni a zsibbadást és érdemes mielőbb kideríteni az okát.
 


A zsibbadásnak, legyen az bal váll zsibbadás vagy bal kéz zsibbadása, leggyakrabban mozgásszervi oka van.

Ha a gerinccsigolyák tájékán érezhető a fájdalom, akkor akár a vállba, a hátba és a karokba is sugározhat a zsibbadás. Akár az is előfordulhat, hogy a rossz testtartás végett a kar elgémberedik és elkezd tartósan zsibbadni. Egy esetleges idegkárosodás miatt is kialakulhat a zsibbadó érzés a lábban és a karban is. A háttérben állhat akár alkoholizmus, májkárosodás, cukorbetegség, pajzsmirigy-rendellenesség és vitaminhiány is.

 

Mi válthatja ki azt, ha a mindkét kar zsibbad?

Mindkét kar zsibbadása különböző okokra vezethető vissza. A karok zsibbadása a leggyakrabban a helytelen testtartás, például hosszú ideig tartó egy helyben ülésre vagy alvásra vezethető vissza, ami nyomást gyakorol az idegekre. Másik gyakori ok lehet az idegösszenyomódás, például a nyaki gerincoszlop elmozdulása vagy duzzanata. Emellett bizonyos betegségek, például a csigolyaközi porckorongsérv vagy a cukorbetegség is okozhatja a karok zsibbadását.

 


Az éjszakai kar zsibbadás okai

Az éjszakai karzsibbadás okai közé tartozhatnak a vérellátási zavarok, a cukorbetegség, a pajzsmirigybetegségek, a perifériás idegrendszeri betegségek, a nikotinfüggőség, az ízületi vagy gerincproblémák, valamint a vérnyomásproblémák. Az éjszakai karzsibbadás általában a végtagokban jelentkezik, és éjszaka okoz fájdalmat és kellemetlenséget. A pontos ok meghatározása érdekében orvosi vizsgálat szükséges.


Magyarországon nagyon sokan halnak meg szív- és érrendszeri betegségekben, ezért lenne érdemes nagy figyelmet fordítani a megelőzésre és a hatékony kezelésre. A szívbetegségek nagy része lassan alakul ki, ezért ha időben észreveszik könnyedén kezelhetővé válik.

Ha főként bal kéz zsibbadás, vagy akár a teljes bal karban érzékelhető zsibbadás és fájdalom jellemző, akkor ebben az esetben ajánlott a kardiológiai vizsgálat hiszen több szívprobléma megbújhat e tünet mögött. Azonban bal kar zsibbadás és szívszúrás esetén rögtön orvoshoz kell fordulnod, ezt ne felejtsd el. Sajnos a bal kéz zsibbadás okai között felmerülhet szívroham is.

 

Mit jelent ha zsibbad a bal kéz?

A bal kéz zsibbadása számos dologra utalhat, és több tényező is szerepet játszhat ebben a tünetben.

 

Idegzsibbadás: Az idegek nyomása vagy irritációja okozhat zsibbadást. Például a csuklóban lévő ideg, a kar vagy a nyak területén lévő idegek szorítása vagy irritációja gyakran vezethet zsibbadáshoz.

 

Keringési problémák: Ha a vérkeringés lelassul vagy gátolt, akkor zsibbadást tapasztalható. Ennek lehetnek oka például az érrendszeri betegségek.

 

Nyaki gerincproblémák: A nyaki gerinc problémái, például csigolyák elmozdulása vagy sérv, nyomást gyakorolhatnak az idegekre, ami zsibbadást okozhat a kézben.

 

Egyéb egészségügyi állapotok: Bizonyos egészségügyi állapotok, például cukorbetegség, sclerosis multiplex vagy egyéb idegrendszeri rendellenességek is okozhatnak zsibbadást.

 

 

Stressz vagy szorongás: Néha a stressz vagy szorongás is okozhat fizikai tüneteket, mint például a zsibbadást.

Fontos megfigyelni, hogy más tünetek is társulnak-e a bal kéz zsibbadásához, és szükség lehet orvosi vizsgálatra annak megállapítására, hogy mi okozza a tünetet. Ha rendszeresen tapasztalod a zsibbadást, érdemes felkeresned orvost a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

 

 

A bal kar zsibbadás okai

A bal kar zsibbadása többféle okból adódhat, például:

  • az artériák szűkülete, ami a vérellátást akadályozza

  • az idegek kompressziója, ami az idegimpulzusok átvitelét akadályozza

  • a vállízületben, a csuklóban, az alkarban vagy az ujjakban fellépő károsodás

  • a gerincvelőben vagy az agyban fellépő elváltozás, például stroke

  • cukorbetegség, ami károsíthatja az idegeket és az ereket

  • csuklószindróma

  • a vállízületben fellépő ízületi gyulladás

  • egyéb betegségek, például pajzsmirigy problémák, B12 hiány.

A bal oldali zsibbadás okainak pontos meghatározásához azonban orvosi vizsgálat szükséges.

 

A bal kéz fájdalom, illetve a bal felkar fájdalom okai különböző problémákból adódhat, melyek közül a következőek gyakoriak:

  • Szívbetegségek: Az angina (szívizominfarktus előjele), szívinfarktus vagy más szívbetegségek is okozhatnak bal felkar fájdalmat. Ez általában nyomó, szorító jellegű fájdalom, amely a mellkas középső részébe sugárzik, és a bal karba, az állkapocsba, a nyakba vagy a hátba is kisugárzhat.

  • Sérülések: A bal felkar fájdalmat okozhatja sérülés, például ficam, zúzódás, törés vagy rándulás. A sportsérülések, balesetek vagy más fizikai traumák okozhatnak ilyen fájdalmat.

  • Idegbecsípődés: Az idegek becsípődése vagy irritációja is okozhat bal felkar fájdalmat. Például a nyak vagy a hát idegei becsípődhetnek vagy irritálódhatnak, és fájdalmat okozhatnak a bal karban.

  • Mozgásszervi problémák: Az ízületek, inak, izmok vagy szalagok megsérülése vagy gyulladása is okozhat bal felkar fájdalmat. Például ízületi gyulladás, tendinitis, izomhúzódás vagy szalagszakadás.

  • Idegrendszeri betegségek: Bizonyos idegrendszeri betegségek, például gerincvelői vagy agyi problémák is okozhatnak bal felkar fájdalmat. Például gerincvelői sérv, idegi gyulladás vagy idegkárosodás.

 

Mi az oka a bal kar éjszakai zsibbadásának?

Ha a bal kar zsibbadás éjszaka jelentkezik, akkor annak az alábbi okai lehetnek:

  • Cervicalis radiculopathia: A gerincvelő nyaki részében található ideg gyulladása, ami az idegimpulzusok átvitelét akadályozza.

  • Kéztőalagút-szindróma: A csuklóban található ideg kompressziója, ami az idegimpulzusok átvitelét akadályozza

  • Ízületi gyulladás: A bal kéz zsibbadás éjszaka gyakran jelentkezhet ízületi okból is. Az ízületi porc kopása, ami a mozgásokat és az ízületi fájdalmat okozza.

  • Perifériás neuropátia: Az idegek károsodása, ami az idegimpulzusok átvitelét akadályozza.

  • Magas vérnyomás: A magas vérnyomás, ami károsíthatja az ereket, és ezáltal az idegeket is.

  • Cukorbetegség : A cukorbetegség, ami károsíthatja az idegeket és az ereket



Ha erős mellkasi fájdalom mellett még a bal kar is zsibbad vagy bal alkar zsibbadás érezhető, akkor még akár a szívinfarktus gyanúja is felmerülhet. A bal kar fájdalom és zsibbadás egyben is jelentheti a súlyos problémát.

Ha valaki karzsibbadás miatt megy el vagy kerül be kivizsgálásra, akkor először alaposan kikérdezik, hogy volt e a családban szív- és érbeteg valamint az egyéb tüneteket is el kell mondani. Miután a diagnózis elkészült, aztán elkezdődhet a kezelés ami akár egy komoly betegség kialakulását is megelőzheti. Abban az esetben ha a bal kar zsibbadás és fájás heves szívveréssel is társul, akkor fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy ez akár szívroham tünetei is lehet. Ez pontosan ugyanúgy igaz akkor is, ha a bal kar zsibbadás szédüléssel jár.

 

Nagyon fontos a szív karbantartása mivel az egyik legfontosabb szervünk. A szíved egészségét vitaminnal is biztosíthatod. Erre nagyszerű lehet a HillVital Heart vitamin ami kifejezetten a szív számára készült. A Heart vitaminban rejlő omega 3 zsírsavak és az E-vitamin különleges kombinációja hozzájárul az egészséges szívműködés fenntartásához, karbantartásához. Gyors és ingyenes szállítás. 30 nap pénzvisszafizetési garancia.

Összetevők: Halolaj (33% EPA és 22% DHA tartalomra standardizálva), Kapszulahéj [Zselatin, Nedvesítőszer (Glicerin), Ivóvíz], DL-Alfa-tokoferil-acetát.

 

"Rendszeres vérnyomáscsökkentővel élek, immár 3 éve. A folyamatos ingadozás miatt és az orvos javaslatára kerestem egy olyan vitamint vagy valami kiegészítőt amivel ezt az állapotot tudom egy kicsit visszaszorítani. Nem akartam már újabb gyógyszerváltáson túlleni, mert mindig megzavar az új összetétel, stb. Így megtaláltam ezt a vitamint, gondoltam teszek egy próbát. Pontos adatokkal is tudoki szolgálni, de az elmúlt 9 napban napi 3 mérésnél megfelelő a vérnyomásom. Ezt nem gondoltam volna, ilyen eredményt még nem értem el, még gyógyszerrel se. Nekem gyógyszer mellett is megéri szednem, gazdaságos számomra a kiszerelése is, és ki tudom gazdálkodni a nyugdíjamból, mert erre szükségem van. Kösdzönöm hogy megkerestek és elmondhatom a vélemyényem. Jutassák el azoknak is, akik ilyen helyzetbe vannak mint én voltam."

 

A szívroham tünetei között a legtöbb esetben a következőket találjuk:

  • Súlyos mellkasi fájdalom, ami a mellkasban, az állkapocsban, a vállban, a hátban, a karban vagy az alkarban jelentkezhet.

  • Légszomj, nehézlégzés.

  • Hányinger, hányás.

  • Szédülés, ájulás.

  • Szívdobogásérzés, szapora szívverés.

  • Hidegrázás, izzadás.

  • Fáradtság, gyengeség.

Abban az esetben ha a szívroham tüneteit észleljük magunkon, akkor ne habozzunk mentőt hívni! 104 vagy 112!

 

A szívszúrás (anginás fájdalom vagy angina pectoris) az, amikor a szív nem kap elegendő vért és oxigént a szívizom számára, ami fájdalmat okoz. A szívszúrás okai a következők lehetnek: 

  • Koszorúér betegségek: A leggyakoribb oka az anginának a koszorúér betegségek, amikor az erek, amelyek a szívizom vérellátásáért felelősek, beszűkülnek vagy elzáródnak. Ez lehet plakkok (zsírlerakódások) képződése az érfalon belül, ami korlátozza az véráramot.

  • Szívizomgyulladás: Az akut szívizomgyulladás (myocarditis) is okozhat szívszúrást. Ez a fertőzés vagy az autoimmun betegségek miatt alakulhat ki, és gyulladást okozhat a szívizomban, ami fájdalmat okozhat.

  • Szívizom elégtelen vérellátása: A szívizom elégtelen vérellátása más okok miatt is előfordulhat, például a szív billentyűk szűkülete, ritmuszavarok vagy a szívizom rendellenes megvastagodása (hipertrófikus kardiomiopátia).

  • Stressz: A szívizom elégtelen vérellátása és ennek következtében az anginás fájdalom kiválthatja a stressz, az izgalom vagy a szorongás.

  • Egyéb tényezők: További oka lehet az anginának a dohányzás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, a magas koleszterinszint, az elhízás, az inaktív életmód, valamint a genetikai hajlam.

 

A jobb kar zsibbadás okai

A jobb kar zsibbadása többféle okból adódhat, például:

  • Idegnyomás vagy idegszorítás: Az idegek szorítása vagy nyomása a nyaki vagy vállöv területen zsibbadást okozhat a jobb karon. Ez előfordulhat például csigolyák közötti lemezproblémák, gerincferdülés vagy izomfeszülés miatt.

  • Csatorna szindrómák: Az idegek csatornákban való szorítása is okozhat zsibbadást a karban. Például a karpiális alagút szindróma, ahol a kézfej alatti csatorna szorítása zsibbadást okozhat a kézben és az ujjakban, beleértve a jobb kart is.

  • Szív- és érrendszeri problémák: A szív- és érrendszeri betegségek, például az érelmeszesedés vagy a szívbetegségek, gyakran okoznak zsibbadást, bizsergést vagy fájdalmat a karban, különösen a bal karban. Azonban néha a jobb kar is érintett lehet.

  • Neurológiai problémák: Neurológiai betegségek, mint például az ideggyulladások (neuropátia) vagy az agy és az agyidegek rendellenességei is okozhatnak zsibbadást a karban, beleértve a jobb kart is.

  • Sérülések: Fizikai sérülések, például zúzódások, ficamok vagy idegkárosodások a jobb karban is zsibbadást okozhatnak.

  • Mozgásszervi problémák: Mozgásszervi rendellenességek, például ízületi gyulladás, izomfeszülés vagy nyakproblémák is okozhatnak zsibbadást a karban.

 

A jobb kar zsibbadás általában egy-egy károsodott ideg miatt jön létre. Ez nem különbözik semmiben a mindennapi kéz illetve ujjzsibbadástól. Nem szokott komoly probléma mögötte állni.

 

"Zsibbad a bal karom!, Zsibbad a bal kezem! vagy Zsibbad a jobb karom!"

 

Az ilyen jellegű panaszokat is a leggyakrabban a neuropátia okozza. Ezek közül a leggyakoribb a perifériás neuropátia miatt létrejött zsibbadás ami a kéz idegkárosodásából fakadhat. A legtöbb esetben elmúlik magától, ha viszont a már fentebb említett mellkasi fájdalom is társul hozzá, akkor mindenképpen orvoshoz kell fordulni rögtön.

Mindent összevetve nagyon fontos a valódi baj megelőzés, ezért egy kivizsgálás nem árthat senkinek sem.



A karzsibbadás leggyakoribb okai

 

Milyen lelki okai lehetnek a kéz vagy a kar zsibbadásának?

Legyen szó akár bal kéz zsibbadás lelki okairól,vagy jobb kar zsibbadás lelki okairól, most megnézzük egységesen, hogy milyen lelki okok válthatnak ki zsibbadást a kar vagy a kéz területén.

 

Stressz és szorongás: A lelki stressz és szorongás befolyásolhatja az idegrendszer működését, és különféle fizikai tüneteket, beleértve a zsibbadást is kiválthat.

 

Depresszió: A depresszió néha fizikai tüneteket is okozhat, például általános testi fáradtságot és zsibbadást.

 

Pszichoszomatikus reakciók: Bizonyos esetekben a testi tünetek mögött nincs szerves oka, és a pszichés tényezők játszhatnak szerepet.