A csemegekukorica azonkívül, hogy sok energiát szolgáltat, rendkívül finom is. Több vitamint (A-, D-, B6 –és B12- vitamin) is tartalmaz.
Ásványi anyagok közül található benne nátrium, kálium, vas, kalcium, magnézium. A csemegekukorica rostban, zsírban, fehérjében és szénhidrátban is gazdag.
A szív –és érrendszeri betegségekre jótékonyan hat, valamint javítja az emlékezőtehetséget. Rosttartalma miatt hatásos bélműködésre, de egyben kitűnő stresszoldó is, valamint szabályozza a vércukorszintet. A növény bibeszára, a kukoricabajusz szintén rendkívül egészséges, szárítva gyógyteák alapanyaga. A kukoricabajuszt belsőleg a népi gyógyászatban elsősorban húgyúti problémák (vesekő, vesehomok, hólyaghurut, húgyúti gyulladások, vese eredetű folyadék-visszatartás) megelőzésére használják.
A kukorica enyhe vizelethajtó hatású. Mindezért a kukoricát a vese gyógynövényének is tartják. De köszvényre, ödémára is alkalmazzák.
A konyhában felhasználhatjuk a kukoricadarát, mely sok ételünk alapja. Régebben a szegények eledele volt a kukoricamálé vagy puliszka. Ma már az egészségtudatos táplálkozásban is nagy szerepet játszik, valamint a lisztérzékenyek körében is kedvelt. Kukoricadarából készülhet ízletes desszert is, de a kukorica csírájából olajat is sajtolnak, mely nagyon egészséges. A pattogatott kukorica savlekötő hatású.