Talán a csípős ételek torokfájásra nem az első dolog, ami az eszünkbe jut, azonban bizonyos esetekben segíthet enyhíteni a tüneteket.
Olykor állhat a kaparó, fájó torok hátterében nátha, influenza vagy akár baktériumok, melyek kezelésében néha igazán hasznosnak bizonyulhatnak a csípős ételek.
A csípős ételekben található kapszaicin hatására ugyanis a test a fájdalmat blokkoló endorfinokat termel, amelyek enyhíthetik a torokfájást. Ezenkívül a csípős ételekben található vitaminok és ásványi anyagok is segíthetnek erősíteni az immunrendszert, amely szintén hozzájárulhat a gyógyuláshoz. Fontos azonban megjegyezni, hogy a csípős ételek fogyasztása nem mindenkinek ajánlott, különösen akkor, ha valaki érzékeny a kapszaicinra, vagy ha gyomorproblémái vannak.
Nézzük, hogy melyek a legjobb csípős ételek, melyek segíthetnek torokfájás esetén:
Csípős levesek: A csípős levesek, mint például a csirkelevesek, fűszeresek és ízletesek, és a bennük lévő csípős paprikának köszönhetően enyhítheti a torokfájást.
Csípős salsa: A csípős salsa egy finom és egyszerű étel, amely kiválóan alkalmas a torokfájás enyhítésére. A salsa összetevői közé tartozik a paradicsom, a hagyma, a chili paprika, a lime és a koriander, amelyeknek együttes hatása segíthet enyhíteni a fájdalmat.
Curry: A curry olyan fűszeres étel, amelyben számos csípős fűszert, mint például a kurkumát, a koriandert és a chili paprikát használnak. A curry ízesítése enyhítheti a torokfájást és segíthet megszabadulni a torokfájást okozó baktériumoktól.
Csípős padlizsánkrém: A csípős padlizsánkrém egy egyszerű és egészséges étel, amely kiválóan alkalmas torokfájás enyhítésére. A padlizsán mellett hozzáadhatóak olyan fűszerek is, mint a chili paprika, a fokhagyma és a citromlé.
A száraz és a hideg levegő, valamint az allergia és egy kezdeti meghűlés is okozhat torokfájdalmat.
Ha gyulladás miatt tapasztalható a kaparó és égő érzés, akkor általában nátha vagy influenza áll a dolog mögött, de van amikor baktériumok is okozzák a gyulladást. Torokproblémát okozhat még a gégegyulladás is. Ebben az esetben kialakulhat torokköszörülés, fájdalmas nyelés és erős köhögés is. Az erős és száraz köhögés akár hörgőgyulladásra is utalhat ami szintúgy megviseli a torkot. Amikor a köhögés már nagyon csúnya szinte ugatásszerű, akkor a légcső van begyulladva.
Hogy hatékony legyen a terápia, fel kell állítani egy pontos kórképet. A torokfájás gyulladással jár, amitől fáj, nehéz nyelni, stb.
Ezt a gyulladást fokozza a dohányzás, az alkoholfogyasztás, de akár a csípős ételek is (paprika, gyömbér, fokhagyma), ezért látszólag úgy érezhetjük, hogy nem tesz jót a torkunknak, mert nehezebb nyelni, jobban fájhat. Ugyanakkor mindegyik ilyen házi praktika baktériumölő hatással is rendelkezik, és ezért szoktak ilyenkor csípős ételt fogyasztani, mivel átmenetileg gondot okozhat ugyan, de a torokfájás problémáját nem azonnal, inkább közvetetten kezeli.
Tisztítják a légutakat, fokozzák a váladéktermelést, ami hosszútávon hozzásegít a gyógyuláshoz. Ha közvetlen a torokfájással járó kellemetlenségeket szeretnénk enyhíteni, akkor ajánlottabb gyógynövényes teát fogyasztani, mézzel, propolisszal „ízesítve”. Ez igazi gyulladáscsökkentő elixír lesz.
Amennyiben a torokfájás tartósan áll fenn, vagy több mint 1 hétig tart, esetleg súlyosbodik is, akkor fel kell keresni egy orvost mindenképpen, mert akár reflux is lehet ami pedig szövődményekkel is járhat.