Megfelelő táplálkozással bevihetünk elegendő D-vitamint a szervezetünkbe, ezért a téli hónapokban különösen figyeljünk oda a táplálkozásra.
Halfogyasztás:
Nagyon jó forrásai a D-vitaminnak a lazac, a hering és a tonhal is. Ajánlott legalább hetente kétszer fogyasztani 150 grammot. A finom lazacot több okból is érdemes fogyasztani, mivel tartalmaz omega-3 zsírsavakat, így pedig segíti a szívműködést, a benne található hatóanyagok miatt pedig csökkenti a szervezetben lévő gyulladásokat is.
Gomba:
A gomba számít az egyetlen növényi eredetű D-vitamin forrásnak, úgyhogy meg kell becsülni. Érdemes minél többet fogyasztani belőle. A gomba akár egy egész napi D-vitamin szükségletet képes fedezni. Emellett még nagyszerű fehérjeforrás is, alacsony a kalóriatartalma tehát a fogyásban is segít.
Máj:
Különösen a marhamáj tartalmaz sok D-vitamint, ezért érdemes a hideg hónapokban fogyasztani. Olyan értékes anyagokhoz juthatsz még a fogyasztásával mint az A-vitamin, a vas, a fehérje, a réz és a cink. Érdemes minél jobb minőségű májat vásárolni.
Tej:
A tej is nagyszerű D-vitamin forrás, azért fontos is ez mivel a benne található kalciummal tud igazán felszívódni jól. Sok fehérjét is tartalmaz, laktat és nagyon tápláló is. A kalciumtartalma miatt erősíti a csontokat és a szívet is. Ha nem vagy rá érzékeny, akkor a gyomrot és a bélrendszert is rendben tartja. Figyelj oda, hogy tejből is jó minőségűt vásárolj.
Tojás:
1 db tojássárgája kb. 7 %-át adja a napi D-vitamin- szükségletnek, és a benne lévő zsír segíti a felszívódást is. Fogyasszunk tojást bátran reggelire, vagy amikor megkívánjuk. Nagyon jó salátákba vagy csak főve, magában. Ellentétben a közhiedelemmel, a tojásnak semmi köze a koleszterin gondokhoz, már ha egyáltalán létezik „koleszterin betegség”. Nagyon sok fehérje található benne és a lutein tartalmának köszönhetően erősíti a szemet is.
Étrend-kiegészítő: A téli hónapokban érdemes szedni D-vitamint, így lehetünk a legbiztosabbak, hogy a kellő mennyiség bejut a szervezetbe.