A választás nem mindig egyszerű, és nagyban befolyásolja az, hogy mi a célunk: a bevitt kalóriát akarjuk csökkenteni, vagy cukorbetegként vércukorszint-emelkedést akarjuk kikerülni.
Ez utóbbi esetében csak a cukrot kiváltó szerek jöhetnek szóba.
Minden más esetben leginkább az mérvadó, hogy például az adott élelmiszerben melyiknek jobb az íze - üdítőről van-e szó, vagy süteményről, ahogy az sem mindegy bírja-e az adott szer a melegítést.
Ahány édesítőszer, annyi íz
Nagyon nehéz leutánozni azt a folyamatot, ahogy az ízlelőbimbóinkkal a valódi cukrot érzékeljük - magyarázza a toxikológus. Ezért van az, hogy a gyártó sokszor több szer kombinációt használja, hogy az így kapott édes íz még jobban hasonlítson a cukoréra.
Egy-egy szer kikísérletezése sokszor évekig tart, és még akkor sem biztos, hogy piacra kerül a végtermék. Amit piacra dobnak, annak valóban piacképesnek kell lennie - azaz sokak ízlését kell eltalálni vele.
Kristálycukor
A szacharóz néven ismert cukorfélét egyrészt gyümölcscukorból és szőlőcukorból készül. Itthon általában cukorrépából állítják elő, más országokban cukornádból. A szacharózok közé tartozik még a porcukor, a nádcukor, és a barna cukor is.
Szőlőcukor
A szőlőcukor gyümölcsökből és mézből származik. Kinyerhető azonban burgonyából illetve kukoricakeményítőből. Az agy valamint a vörösvértestek is a szőlőcukorból nyerik ki az energiát, ám erre a szervezet is képes, tehát nem kell állandóan szőlőcukrot enni. A szőlőcukor kifejezetten ajánlott sportolóknak, gyerekeknek és szívbetegeknek is. A megemelkedett vércukorszint nagyon gyorsan le is csökkenhet ami pedig éhségérzethez vezethet.
Gyümölcscukor
Ez sokkal egészségesebb a kristálycukornál azt mondják. A legjobb diabetikus termékekhez. Annyi a baja, hogy szénhidráton kívül nincs benne semmiféle tápanyag.
Hamis az inger?
A legismertebb kritika az édesítőszerekkel kapcsolatban talán az, hogy a hamis ingerekkel csak félrevezetjük az agyunkat - azaz valódi vércukorszint-emelkedés nélkül kap hamis édes ingert. Ez pedig többek között hirtelen éhségérzetet - de szomjúságot és ingerlékenységet is - vált ki, tehát ördögi körbe kerülünk azzal, hogy a kalóriák miatt édesítőszert használunk valódi cukor helyett, mégis hízni fogunk, mert gyakrabban leszünk éhesek.
forrás: hazipatika.com