A krémek évszázadok óta használt gyógyszerformák. Hatásuk azon alapul, hogy bőrünk – ami a legnagyobb szervünk - élénk anyagcserét folytat, egyaránt kiválaszt és felvesz anyagokat. Így képes arra, hogy a krémekbe kevert hatóanyagokat is felszívja, és eljuttassa a bőr alatti rétegekbe.
A helyi, bemasszírozható krémes kezelésnek kétségkívül vannak előnyei: a hatóanyag teljes egészében oda kerül és ott fejti ki hatását, ahol szükség van rá. Sőt, mindezek miatt komolyabb mellékhatásokkal sem igazán kell számolnunk.
Szervezetünk „építőkövei” a sejtek, melyek önálló életjelenségekkel „élik” mindennapjaikat. Növekednek, szaporodnak, táplálkoznak. Viszont ezekhez a funkciókhoz tápanyagra van szükségük, melyet átalakítanak energiává és ezt felhasználva képesek biztosítani funkciójukból adódó speciális feladataik ellátását nap-mint nap. Azonban helyhez kötöttek, így önállóan képtelenek lennének megszerezni a működésükhöz szükséges tápanyagokat. Az ellátás biztosításához rendelkezésükre áll az érrendszer, mely biztosítja számukra a táplálékot.
érrendszer hálózat
A táplálékok felvétele viszont nem elegendő ahhoz, hogy minden tökéletesen működjön. A folyamatok vezérléséhez szükség van arra is, hogy képesek legyenek azok átalakítására, ezáltal a tápanyagokban lévő energia felszabadítására. A sejtekben lévő energia-átalakító berendezések megvannak, ám működésükhöz – a tápanyagok elégetéséhez, felhasználható energiává történő átalakításához – elengedhetetlen az OXIGÉN. Így a tápanyagok szállításán kívül oxigént is szállít a vér, melyet a kapillárisok (hajszálerek) képesek eljuttatni testünk legkisebb sejtjéhez is.
Mint – általában – minden égési folyamat végén, a felhasználható energián kívül széndioxid és salakanyag is képződik. Ennek az elszállítása feltétlenül fontos, hiszen, ha a széndioxid felszaporodna, akkor a sejt „megfulladna”; s ha a salakanyagot nem tudnánk elvinni a környezetükből, akkor pedig a szennyeződéstől állna le a működésük. Szervezetünk csodálatos rendszerében mindkettő elszállítására megvannak azok az apparátusok, (egy feladatkört ellátók összessége) melyek tisztán tudják tartani sejtjeink környezetét, s ezáltal biztosítani tudják kiegyensúlyozott működésüket.
A salakanyagok elszállítására a nyirokrendszerünk képes, a széndioxidot pedig a vénás rendszer szállítja el testünk legkisebb építőköveitől. Mindhárom rendszer – artériás, vénás, nyirok – működtetésének fő motorja a szív. Önálló működése mellett, folyamatosan ellátja a fenti funkciókat. Szívünk nem csupán automatikusan látja el feladatát, hanem hatnak rá belső problémák. Elég, ha csak ereink meszesedésére gondolunk... Mint a neve is mutatja, a vénás rendszert visszérnek is nevezzük, azaz olyan ereknek, melyek visszaviszik a széndioxidban gazdag vért a szívhez. Fontos, hogy jó állapotban legyen, hiszen mint korábban olvashattuk, ha nem végzi rendesen feladatát, akkor a sejtek fulladozni kezdenek.
Sajnos mindennapjaink nem paradicsomi tökéletességben zajlanak. Gyorsan, kapkodva étkezünk, ezzel nem tudjuk biztosítani a szervezet számára, azokat az életfontosságú tápanyagokat, melyek az optimális működésükhöz lennének szükségesek, így fokozzuk az erek elmeszesedésének lehetőségét. Ezen felül nem tudjuk magunkat függetleníteni a környezetünkből érkező hatásoktól, így a stressz, az érzelmi traumák szintén befolyásolják mindennapjainkat. Elég, ha szervezetünk egy része „meghibásodik” a fenti okok miatt, máris fokozott megterhelés hárul a vénás rendszerre, s rajta keresztül a szívre.
A belső problémák szinte első megjelenési formája a lábakban megjelenő fájdalom, a visszerek duzzadása. Már csak azért is, mert a járástól a gravitáció hatására sokkal nehezebb mozgatni a bennük lévő széndioxidos-dús vért. Megjelennek a visszértágulatok: varix (egy-egy vénaszakasz tágulata) illetve varicositás (számos véna egyidejű tágulata)
Kialakulásának okai között szerepelnek – a fent már említett okokon kívül – a fokozott megterhelés miatt kialakuló érfalainkat alkotó kötőszövetek gyengeségei, a hasűri nyomás fokozódása (akár a várandós állapot következményeként is), de vannak hajlamosító tényezők is, mint például örökletesek, vagy épp foglalkozások (fodrász, pincér, bolti eladó).
Működésük romlásának egyenes következménye, hogy a visszerek begyulladnak, hiszen a nagyobb megterhelés miatt az erekben szállított vérmennyiség súrlódik is, tágulatok jelennek meg, valamint fokozódik a trombus (vérrög) képződésének veszélye. Ez azért veszélyes, mert, ha a vérrög elszabadul, akkor a véráramon keresztül szervezetünkben bárhová eljuthat, s ha már egy kapillárison mérete miatt nem tud átjutni, akkor infarktust, azaz „ék alakú elhalást” eredményezhet. Ezzel képes megakadályozni a mögöttes területek ellátását, s az ott lévő sejtek működése leáll.
vérrög képződése
Megkülönböztetünk felületes és mélyvénás gyulladásokat.
A felületes vénák gyulladásának fő tünetei:
Pirosodó bőr a gyulladt vénák fölött, meleg tapintat, tapintással is érezhető megkeményedett véna, nyomásra érzékeny felület, fájdalomérzet a területen, akár hőemelkedés és láz is jelentkezhet.
A mélyvénás gyulladások tünetei:
A végtag megdagad, meleg tapintatúvá válik, nehézségérzet a lábon, fokozott fáradtság, szívelégtelenség, hőemelkedés vagy láz.
A probléma megoldásához elsősorban oda kell figyelnünk szervezetünk jelzéseire. Túl azon, hogy testi és lelki egyensúlyunk érdekében értékelnünk kell mindennapi tevékenységeinket: meg kéne szüntetnünk a stresszel járó problémákat, oda kell figyelnünk táplálkozásunkra, be kell építenünk mindennapjainkba a testmozgást és oda kell figyelnünk ereink külső és belső fokozott támogatására is.
A mindennapok életviteléből származó problémák megoldásához mindenkinek saját magában kell rendet tennie, ám vénás ereink külső ápolásához tudunk tanácsot adni.
A HillVital Varikoflex Extra balzsam rendszeres használata pótolhatatlan segítséget nyújt a külső „karbantartásához”. Preventív jelleggel – azaz megelőző jelleggel – használva, már a kialakulást megelőzően is támogathatjuk vénáink kiegyensúlyozott működését.
Amennyiben a fenti tünetek bármelyikét észleltük magunkon, akkor viszont használata ELENGEDHETETLEN. Vékonyan felkenve a bőrfelületre pillanatokon belül a pórusokon keresztül eljut a fájdalmat okozó problémákig. A kezdeti vékony bekenést követően pár nap múlva már azt is megtehetjük, hogy több krémmel masszázst végzünk a visszeres bőrfelületen. Ezzel elősegítjük vénáink megterhelésének csökkentését, támogatni tudjuk keringésük helyreállítását, csökkenteni tudjuk gyulladásukat.
Használatát követően érdemes legalább negyedórát arra áldozni, hogy vízszintes helyzetben lábainkat felpolcoljuk, ezzel is elősegíthetjük szívünk időleges tehermentesítését. Számos jótékony tulajdonságuk miatt érdemes még visszeres panaszaink kezelésére krémeket használni. Ezek közül a legegyszerűbb a hűsítő hatás: az egész napos megerőltető munka után sajgó lábainknak valódi felüdülést nyújthat egy alapos bedörzsölés.
A visszérkrémekkel jót tehetünk visszeres lábainknak, így ezeket az egyszerű tanácsokat beépíthetjük a mindennapjainkba!