Barion Pixel
Hungarian
English
German
Kategóriák

Esszenciális olajok az egészség szolgálatában

2020. 03. 11. 13:29:00 Sági Zsolt - HillVital

Az esszenciális olajokat virágokból, füvekből, gyümölcsökből, falevelekből, gyökerekből és fákból nyerik.

Bár esszenciális olajnak nevezzük őket, az olaj megfogalmazás nem teljesen igaz, mivel nem tartalmaznak telített zsírsavakat. 

Épp ezért nem érezzük ragacsosnak, és a papíron sem hagynak olajos foltot. Az esszenciális olajok nagyon drágák, mivel néha nagy mennyiségű alapanyagra van szükség néhány cseppnyi elkészítéséhez. Épp ezért nagyon körültekintően kell eljárni, ha vásárolunk belőlük. Még a minőségi gyártók készítményeihez sem közel azonos árakon juthatunk hozzá. 

Ott is óriási különbségek vannak az egyes olajok árában.

Csak megbízható gyártótól vásároljunk, s győződjünk meg, hogy valódi esszenciális olaj, és nem valamilyen szintetikus készítmény vagy parfümutánzat. Különösen, ha az olajat terápiás céllal vásároljuk, mert ha belekerül valamilyen nem odavaló összetevő, nem lesz olyan a gyógyhatása. Az igaziakat sötét, borostyánszínű kis üvegekben kell árulni, elzárva a közvetlen napsütéstől.

Az esszenciális olajok gyógyító hatása nagyon sokoldalú.

Vannak közülük olyanok, amelyeket nem lehet közvetlenül a bőrre vinni, csak valamilyen alapolajjal elkeverve (olívaolaj, szőlőmagolaj). A legerősebb baktériumölő olajok a teafaolaj és az oregánó olaj. Ezek nagyon jó hatásfokkal pusztítják el a parazitákat és a sejtek oxigénellátásában is segíthetnek. Az immunrendszert erősítik valamint fájdalomcsillapító hatással is rendelkeznek. Nyugtató hatásuk van és a hangulatot is javítják. A feketebors esszenciális olaj segít megnyugtatni az idegeket.

A narancsot, a citromot, a bergamottot és a limeot is használják a levegő frissítésére és a hangulatot is javítják. A rózsaszirmokból készült olaj csökkenti a gyulladásokat és megnyugtatja az idegrendszert. Égési sérülések esetében ajánlott a tiszta levendula olaj, ez ugyanis jó lehet napozás után is.

Ánizs: Emésztéssegítő, energetizálja az agyat. Kezelhetünk vele pattanásokat, megfázást, görcsöket és izomfájdalmakat is.

Tartalmaz fehérjét, rostokat, olajokat a kellemes illatát pedig az anetol nevű illóolajnak köszönheti. Az ánizs mag gazdag antioxidánsokban valamint erősíti az immunrendszert. Tartalmaz C-vitamint de található benne még ásványi anyagok (cink, kalcium, kálium, magnézium, mangán, réz és vas) is. Bővelkedik még B-vitaminokban is. Nyugtatja az idegrendszert is. Megőrzi a szív és az érrendszer egészségét is. Serkenti a vérkeringést is, enyhíti a fejfájást valamint a migrénes tüneteket is. Az ánizs egy nagyon hatásos fertőtlenítő is, segít mérsékelni az ízületi gyulladásokat. 

Az ánizst ne használjuk közvetlenül a bőrön, csak valamilyen alapolajjal (olíva, jojoba, szőlőmag).

Borsmenta: Mentolos illatú, az egyik legismertebb olaj. Ha belsőleg használjuk, jó emésztésre, csillapítja a hányingert. Táplálja a száraz bőrt, serkenti a faggyútermelést. Segíti a korpa és a tetű eltüntetését. Használják fejfájásra is, megkönnyíti a légzést, és oldja a stresszt. A borsmenta ellazítja az izmokat, ezért az izomfájdalom enyhítésére is használható. A borsmenta bedörzsölése helyileg enyhítheti a fájdalmat. A benne található mentol jelentős fájdalomcsillapító hatással rendelkezik. Erős fejfájás esetén érdemes bekenni a halántékot és homlokot borsmenta illóolajjal. Fogfájás esetén is hatásos lehet a borsmenta mivel érzéstelenítő hatással rendelkezik. A borsmenta a nyelvre téve segíti megszüntetni a kellemetlen szájszagot. A borsmenta ellazítja az izmokat ezért sokkal könnyebbek lesznek a légutak. A horkolás könnyedén megszüntethető vele. 

Citrom: A citromolaj friss, citrusillatú. Frissítő aromája segít feloldani a depressziót, a szorongást és a stresszt.

Eukaliptusz: Illata hűvös, mentolos. Antiszeptikus, gombaölő hatású. Köptető –és illatosító anyagokat tartalmaz. Jó fájdalomcsillapító, de rovarcsípések kezelésére is hatékony.

Fodormenta: édes, mentolos illatú. Hányinger remek ellenszere, de fejfájásra is jó. Serkenti az agyműködést.

Kámfor: 

Orvosi aroma, tiszta, erős. Fertőtlenítő és fájdalomcsillapító hatású. Használhatjuk izomfájdalmak és gyulladások kezelésére, izomláz esetén is hatékony. Nagyon erős, ezért nagyon kevés is elegendő, hogy hatását kifejtse.

Kamilla:

Illata jellegzetes. Nyugtató és antibakteriális hatású, gyengéd az érzékeny bőrhöz, gyerekeknek is jó. Ha levendulával keverjük, enyhíti a viszketést, de ekcémás és pikkelysömörös bőrt is hatékonyan kezel. Kevés is elég belőle.

Körömvirág: 

Mind a bőrápolásban, mind a sebek kezelésére kiváló. Gazdag antioxidánsokban. Hatékony száraz, sérült bőr kezelésére, bőrgyulladásokra, kiütésekre és egyéb bőrproblémákra.

Levendula: 

Frissítő virágillatú. Számos betegségre ajánlott: rovarcsípés, égési sérülések, bőrirritációk, pattanások kezelésére. De nagyon jó álmatlanság, stressz, szorongás, depresszió ellen is.

Rózsa: 

Édes virágillatú. A parfümgyártás kedvelt illata, de gyógyító hatása is ismert. Erős antidepresszáns, élénkít, jókedvre derít. Gátolja az öregedést, de a bőrápolásban is jelentős hatással bír. 


Esszenciális olajok az egészség érdekében

Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom