Mindenek előtt fontos megjegyezni, hogy a puffadás és számos emésztőrendszeri probléma mögött a glutént tartalmazó étkezés (pékáruk, búza, gabona, tészták, stb.) áll. Számtalan esetben bebizonyosodott, hogy a gluténmentes étkezésre áttérve nagymértékben csökkennek a panaszok.
Nézzük is meg, hogy mely ételek puffasztanak.
Hüvelyesek: A bab és a lencse is okozhat puffadást, de a szója és a belőle készült ételek is. Olyan szénhidrátokat és rostokat tartalmaznak, amiket a szervezet nem bont le könnyen.
Keresztesvirágúak: Puffadásokozónak tartják a brokkolit, a karfiolt és a káposztát is. Ezek esetében annyi a jobb, hogy ha egyre gyakrabban fogyasztjuk őket, akkor úgymond megerősödik az emésztőrendszerünk, és nem kell olyan sűrűn a puffadástól szenvedni. Érdemes inkább gőzölve vagy párolva fogyasztani ezeket a zöldségeket, mert könnyebb lesz megemészteni.
Némelyik gyümölcs is okozhat puffadást, mint a körte, szilva, őszibarack vagy az alma. A nagy mennyiségű rost és fruktóz miatt fordulhat elő. A gyümölcsökről nem érdemes lemondani, csak meg kell találni azokat, amelyek nem okoznak problémát.
Fogyasszuk ezeket, ha hajlamosak vagyunk a puffadásra:
Uborka: Az uborka csökkenti a puffadást, ráadásul a hasat is laposabbá teszi. Nagyon hatásos még a gyulladások ellen is. Fogyaszthatjuk magában, salátában, de akár ásványvízbe is tehetjük.
Spárga: Vízhajtó hatása van, tehát segít a felgyülemlett felesleges folyadékot eltávolítani. A spárga segít fenntartani az emésztőrendszer egyensúlyát.
Fentebb említettük a gyümölcsöket, amelyek puffadást okozhatnak. Néhány olyan gyümölcs, amely nem okoz puffadást: banán, avokádó, narancs.
Gyógynövények fogyasztása: Megelőzhetjük a puffadást kamillával, édesköménnyel és borsmentával is. Ezek a gyógynövények ellazítják a bélrendszer izmait, és hatékonyabbá teszik az emésztést. Igyunk minden étkezés után 1 csésze gyógynövényteát.