A csicsóka fogyasztása rendkívül egészséges.
A kalcium, kálium, foszfor, cink és magnézium mellett értékes vitaminok is találhatóak a csicsókában.
Mégpedig C-, B1- és B2 vitamin.
A csicsókát a szív- és érrendszer védelmezőjeként tartják számon. A benne található antioxidánsok nem csak a jó közérzetről gondoskodnak, de a rák megelőzésében is fontos szerepet játszanak. Kalória- és zsírtartalma elenyésző, ezért aki fogyókúrázik különösen ajánlott. Fogyasztása nem dobja meg ugrásszerűen a vércukorszintet, hanem fokozatosan emeli normál értékre, és hosszú időn keresztül ott is tartja. Emellett jó hatással van az emésztésre, megtisztítja a beleket és lerakódott salakanyagoktól.
Antioxidánsokat is tartalmaz, mégpedig béta-karotint. Hatféle esszenciális aminosavat tartalmaz amelyek nagyon jók a fehérjepótlásban. Nagyon magas a rost tartalma is. Sokan azért fogyasztják mert a szénhidráttartalma nem keményítőből hanem inulinból áll. Az inulin a hasznos bélbaktériumoknak a tápanyaga. Erősíti az emésztőrendszert és a sérült bélflórát is képes helyreállítani. Azáltal, hogy kitisztítja a beleket így az immunrendszer is sokkal erősebb lesz.
Érdemes inkább a piacokon keresni a csicsókát mert ott sokkal jobb minőségűt találsz mint a nagy áruházakban. Egy picit magasabb az ára a burgonyától, de ugyebár sokkal egészségesebb. A formája miatt nem annyira szakácsbarát növény. Ki lehet fogni gömbölyűbbeket de a legtöbb eléggé göröngyös. A tisztítására nem a zöldséghámozó hanem a dörzsi ajánlott. Ha átmostad, aztán óvatosan dörzsöld át. Érdekesség, hogy a héja is fogyasztható, nem muszáj eltávolítani.
Készíthető belőle sült csicsóka, csicsókapüré, csicsóka krémleves, savanyú csicsóka, fogyasztható nyersen is.
Elmondhatjuk tehát a csicsókáról, hogy nem a szegények krumplija, hanem egy igazi csodazöldség!