Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Hogyan csökkenthetjük a fáradékonyságot?

hillvital.hu

Annak érdekében, hogy képesek legyünk a fáradékonyság csökkentésére először is javítsunk az alvásunkon!

Idejében feküdjünk le aludni, és keljünk reggel azonos időpontban.

 

Ne együnk vagy igyunk késő este!

Ha nem tudunk elaludni, ne feküdjünk az ágyban, hanem keljünk fel, és csináljunk valamit, ami elálmosít. Vegyünk egy jó forró fürdőt elalvás előtt, kb. 20 percest! Keressünk lefekvés előtt valamilyen relaxáló elfoglaltságot: olvassunk, vagy hallgassunk valami lágy, andalító zenét.

 

Kezdjünk el mozogni!

Bár sok ember érzi úgy, hogy képtelen a rendszeres mozgásra, de higgyük el, hosszú távon sokat segíthet abban, hogy energikusabbnak érezzük magunkat. Igazán nehéz feladatnak tűnhet és kicsit talán ellentmondásosnak is, hiszen ahhoz, hogy mozogni tudjunk először is energiára van szükségünk. Ilyenkor bízzunk abban, hogy a mozgás segíteni fog és egy kis kitartással menni is. Innentől pedig már azt fogjuk észrevenni, hogy a szervezetünk kívánja a napi rendszeres mozgást.

 

Csökkentsük a napi koffein mennyiségét, a koffeintartalmú italok fogyasztását.

Itt nemcsak a kávéra és a teára gondolunk. Energiaitalok, kólák, egyes fájdalomcsillapítók is lehetnek koffeintartalmúak. Egy-egy alkalommal elfogyasztott energiaital vagy kóla esetén még annyira nem kell aggódnunk ha ezt nem estére tesszük. Azonban amennyire lehetséges ne fogyasszunk ilyeneket, hiszen könnyedén megzavarhatják az alvásunkat. Ha pedig kialvatlanok vagyunk ismét a koffeinhez fordulunk ezzel egy körforgást kialakítva.

 

Oldjuk meg súlyproblémánkat!

Az optimális testsúly elérése legyen a cél, és akkor nagyrészt megoldódik a fáradékonyság is. Ebben pedig a mozgás igazán a hasznunkra lehet.

 

Sajnos arra, hogy eltűnjön a fáradékonyságunk, nincs mágikus megoldás, bár ahhoz közeli megoldás lehet, ha kiiktatjuk a cukrot az étrendünkből.

A cukor a legálmosítóbb, fárasztóbb élelem. Vigyázzunk, rengeteg olyan termék van a piacon, ami ezzel a varázslatos megoldással kecsegtet, de ne dőljünk be nekik. Előbb mindig a betegségeket kell kizárni, majd egy életmódváltás meghozza a várva várt eredményt. Táplálkozzunk egészségesen, mozogjunk, és máris fittnek, üdének érezzük magunkat.

 

 

A fáradékonyság okai

 

Alváshiány vagy alvászavarok: Nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű alvás jelentősen befolyásolhatja a test és az elme teljesítőképességét.

 

Táplálkozás: Hiányos vagy kiegyensúlyozatlan étrend, vitaminok és ásványi anyagok hiánya (például vas- vagy B-vitamin-hiány) szintén fáradtságot okozhat.

 

Fizikai aktivitás: Túlzott vagy elégtelen mozgás egyaránt kimerültséghez vezethet.

 

Stressz és lelki problémák: Szorongás, depresszió vagy egyéb lelki problémák jelentős fáradtságot okozhatnak.

 

Krónikus betegségek: Például diabetes, pajzsmirigy-problémák, szív- és érrendszeri betegségek, autoimmun betegségek stb. kimerültséget okozhatnak.

 

Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek mellékhatásai között szerepelhet a fáradtság.

 

Környezeti tényezők: Például zaj, szennyezett levegő, vagy munkahelyi stressz.

 

Alkohol és drogok: A túlzott alkohol- vagy drogfogyasztás jelentős fáradtságot okozhat.

 

 

Állandó fáradtság ellen vitamin?

Az állandó fáradtság ellen számos vitamin és ásványi anyag segíthet, különösen akkor, ha a fáradtságot táplálkozási hiányosságok okozzák. Néhány fontos vitamin és ásványi anyag, amelyek hozzájárulhatnak az energia szint fenntartásához:

 

B-vitaminok: A B-vitaminok, különösen a B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantoténsav), B6 (piridoxin), B9 (folsav) és B12 (kobalamin) fontosak az energiatermelésben és az idegrendszer megfelelő működésében.

 

Vas: A vas szükséges az oxigén szállításához a vérben, és hiánya vérszegénységet és fáradtságot okozhat.

 

Magnézium: A magnézium részt vesz az energia termelésében a sejtekben, és fontos szerepe van az idegrendszer működésében is.

 

C-vitamin: Segíti a vas felszívódását, ami szintén fontos az energia szint fenntartásához.

 

D-vitamin: A D-vitamin szerepet játszik az immunrendszer és az idegrendszer megfelelő működésében, és hiánya fáradtságot okozhat.


Fáradékonyság csökkentése testmozgás segítségével