Beköszöntöttek a hűvösebb őszi napok, és ilyenkor a felfázásra hajlamos hölgyeknek már érdemes magukra jobban odafigyelni.
Az alsó húgyúti fertőzéseket főként baktériumok, esetleg vírusok, gombák okozzák, ám ezek akkor tudnak igazán érvényesülni, ha például kihűlt bőrfelületeket, nyálkahártyát nyújtunk nekik kiskapuként a fertőzéshez. A mezítláb álldogálás a hideg kövön most már nem opció. Ideje elővenni a mamuszt a szekrényből, vagy beszerezni egyet, ha még nincs, hogy már az első hűvösebb őszi estéken is melegben tarthassunk a tappancsainkat.
Áfonyákkal megelőzhetjük a bajt
Szerencsére vannak olyan élelmiszereink, amelyeket ősztől tavaszig rendszeresen fogyasztva megóvhatjuk magunkat a felfázásoktól. Az amerikai nagytermésű áfonya (sokan tőzegáfonyának hívják tévesen, és így találhatjuk meg pl. a szupermarketek polcain is) kifejezetten a húgyúti fertőzések megelőzésére ajánlott. Bár hatását kevésbé vizsgálták emberen, hasonló hatóanyagokkal rendelkezik az európai vörös áfonya is, amelyet aszalvány formájában pénztárca kímélőbb módon szintén beszerezhetünk az élelmiszerboltokban. Bár a megelőzéshez szükséges pontos dózist nem ismerjük, naponta egy marék gyümölcs elfogyasztása védelmet nyújthat nekünk egész télen. Ha pedig beütött a baj, kigyógyulhatunk belőle, ha naponta kb. 4 dkg aszalt tőzegáfonyát eszünk két héten át, vagy olyan terméket vásárlunk, amelynek a napi dózisa tartalmaz legalább 36 mg proantocianidint.
A csalántea kimossa a kórokozókat a húgyhólyagból
Sokan nem tudják, hogy a pangó, azaz a hólyagban sokáig tárolt vizeletben is elszaporodhatnak a baktériumok. Ezért ha vizelési ingert érzünk, ne halogassuk a mosdó meglátogatását. A szervezet számára elegendő folyadék bevitele is segít a megelőzésben, mert a képződött vizelettel együtt a kórokozók is távoznak. A fokozott folyadékbevitellel elért gyakoribb vizeletürítés pedig alaposan kimossa a hólyagból a kórokozókat, ezért húgyúti fertőzés esetén erre mindenképp figyeljünk oda. A vizelethajtó hatású gyógyteák, mint például a csalánlevél teája ugyanezt a célt szolgálják, csak segítségükkel fokozottabb mértékben mosathatjuk át a húgyutakat, így nagyon jó kiegészítői felfázásunk kezelésének. Napi adagja 8-12 gramm száraz levélből készült (kb. egy púpos evőkanálnyi) forrázat, amelyet két héten át ihatunk. Szoptatós anyukák is bátran fogyaszthatják a csalánteát.
A medveszőlőlevél természetes antibiotikum
Ha antibiotikumhoz folyamodnánk, kezdjük azt a medveszőlővel. A növény levele természetes antibiotikum hatóanyagot tartalmaz, amellyel gyógyszerek formájában is találkozhatunk a patikákban. A medveszőlő teát nem mindenki kedveli erős keserű íze miatt, ám forrázás helyett néhány órás hideg áztatással készítve csökkenthetjük a keserű ízt, miközben a hatóanyagok ugyanúgy benne maradnak. A medveszőlő a vizeletet sötétre színezheti, ettől ne ijedjünk meg. Ez az erős hatású gyógynövény 2-3 nap alatt kifejti hatását, ha a tüneteink észlelésekor azonnal inni kezdjük. Az egy púpozott evőkanálnyi mennyiségből készített teát napi három-négy részre osztva maximum egy hétig fogyaszthatjuk, mert utána a káros mellékhatásai már megjelenhetnek. Ha a tüneteink nem múlnak el, forduljunk orvoshoz.