A felfázás vagyis a hólyaghurut általában az őszi és téli hónapokban a leggyakoribb.
A hideg és szeles idő nem kedvez az immunrendszernek, a baktériumoknak viszont annál inkább.
Egy felfázás esetén a legtöbb esetben bakteriális fertőzésről van szó.
Ez a húgycsövön felfelé haladva fertőz és nagyon fájdalmas gyulladást okozhat. Sokkal gyakoribb a nőknél az előfordulása, de ritkán a férfiakat is érintheti. A legfőbb tünete a feszítő vizelési inger valamint a csípő és égető érzés vizeléskor. A vizeletürítés sok esetben akadozik és megváltozik a színe is. Súlyos esetben már akár láz is előfordulhat.
Vannak olyan esetek amikor már mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni. Nézzük is melyek ezek az esetek.
- Magas láz esetén
- Véres esetleg gennyes vizelet esetén
- Erős és csillapíthatatlan deréktáji fájdalom esetén
- Ha 1 hónapon belül visszatér a felfázás
- Ha cukorbetegség vagy várandósság alatt alakul ki
Általában a felfázás otthon is kezelhető gyógyszerek nélkül. Nagyon ajánlott a kamillateás kádfürdő, azután pedig jól fel kell öltözni és bebújni a meleg takaró alá. A fájdalmas vizelés ellenére mindenképpen fontos a bő folyadékfogyasztás. Ajánlott napi 3-4 liter tea vagy víz elfogyasztása. Nagyon ajánlott a cickafark tea erre az esetre. A tőzegáfonya és a vörösáfonya segít helyreállítani a húgyutak egészségét. A fokozott vitaminbevitel (C- és D- vitamin) is hozzájárul a betegség legyőzéséhez. Ajánlott a réteges öltözködés, kiemelten a láb a deréktájékon. Hasi görcsök esetén ajánlott a meleg borogatás.
Persze fontos a megelőzés is. Érdemes rendszeresen fogyasztani szárított tőzegáfonyát vagy vörös áfonyát. Nagyon fontos még az immunrendszer egyensúlyának a fenntartása is. Megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitelre van szüksége a szervezetnek. A réteges öltözködés is a megelőzéshez tartozik, valamint az intim higiénia is a megelőzés alapja.
Reméljük tudtunk segíteni, és ha komolyra fordul a helyzet, akkor mindenképpen fordulj egy szakorvoshoz.