A tönköly egy igazi csodagabonának számít, ami több jótékony hatással is rendelkezik.
A tönkölynek magas a tápanyagtartalma, de sok fehérjét, vitamint és többféle ásványi anyagot is tartalmaz, mivel nagy a triptofántartalma, ezért a fogyasztása jó kedélyt teremt, és növeli az ellenálló-képességünket is.
A B12- vitamin kivételével megtalálható benne az összes B-vitamin. Nagyon kiemelkedő még a niacin- és az E-vitamin-tartalma is.
Nagy mennyiségben tartalmaz még kalciumot, magnéziumot, szelént és foszfort. A vas-, réz-, mangán- és cinktartalma még a búzáét is túl lépi, de jelentős mennyiségben szelén és szilícium is van benne. Az egyik legalkalmasabb biotermesztésre, ugyanis rendkívüli ellenálló képessége van a betegségekkel és a kártékony anyagokkal szemben, ezért nem szorul permetezésre.
A hántolt magvak megfőzhetők a rizshez hasonlóan, de süthetünk a tönkölylisztből kenyeret is.
Olyan aminosavakat is tartalmaz amelyek megemelik a szervezet szerotonin szintjét, ezért "boldogító gabonaként" is számon lehet tartani. A magas rosttartalma miatt nagyon jó hatással van a belekre és ezáltal az emésztésre. Erősíti a hasnyálat és a májat is.
A gluténtartalma magas, ezért lisztérzékenyek nem fogyaszthatják sajnos. Cukorbetegeknek viszont ajánlott. Akik bőrbetegségekkel illetve gyulladásokkal küzdenek, azok is érhetnek el sikereket a tönköllyel.
Érdekesség, hogy a még zöld éretlen tönkölyszárból búzafűlé készíthető ami a világ egyik legegészségesebb itala. A lisztjéből sokáig elálló kenyerek illetve péksütemények is készíthetőek. Ha a tönkölyszemeket vízbe áztatod, akkor akár rizsszerűen is felhasználhatod, csak legalább fél óráig kell főzni.
A tönkölyből még sört is szoktak készíteni, de pörkölve is alkalmazzák mint kávépótló.Szintén érdekesség, hogy szejtán vagy tönkölyjava néven ismert, tönkölylisztből vízzel és tengeri sóval készült fehérjedús élelmiszert vásárolhatunk. Ez kiváló húspótló lehet, amely tökéletes pörköltnek, illetve sütni vagy rántani is kiváló.