Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Áfonya

HillVital

Az áfonya egy rendkívüli hatásokkal rendelkező gyümölcs, melyek mellett nem mehetünk el szó nélkül.
 

Az Áfonya, fekete népies neve:

Kukojsza.
 

 

Az Áfonya, fekete leírása:

A fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) egy kis bokros növény, amely gyakran vadon nő erdős területeken, hegyvidékeken és mocsarakban, főleg Észak-Amerikában és Észak-Európában. Ezek a bogyók kicsik, kerekdedek és sötétbarnák vagy kékesfeketék. A fekete áfonya érett formában rendkívül ízletes és tápláló, gyakran fogyasztják frissen vagy feldolgozva.

 

Növénytani tulajdonságok: A fekete áfonya egy alacsony termetű bokor, általában nem nő magasabbra 30-60 centiméternél. A levelek kerekdedek vagy tojásdad alakúak, zöldek, és általában szélükön finom fogakkal rendelkeznek.

 

Termőhely és termőidő: A fekete áfonya elsősorban félárnyékos vagy árnyékos erdőkben nő, és előszeretettel található meg mohás talajon vagy tűlevelű fák alatt. Általában a nyári hónapokban érik a gyümölcse, gyakran júniustól szeptemberig.

 

Gyümölcs: A fekete áfonya kicsi, általában 5-10 mm átmérőjű, gömb alakú bogyókból áll. A gyümölcsök sötétbarnák vagy kékfeketék, és érett állapotban lédúsak és édesek lehetnek, sok frissíti. A gyümölcsök jellegzetes ízük miatt nagyon népszerűek, amely egyensúlyozza az édeset és a savanyút.

 

Táplálkozási érték: A fekete áfonya rendkívül tápláló gyümölcs. Gazdag forrása antioxidánsoknak, például antocianidineknek, amelyek jótékony hatással lehetnek az egészségre. Emellett jó forrása lehet rostoknak, vitaminoknak (különösen a C- és K-vitaminnak), valamint ásványi anyagoknak, például mangánnak és réznek.

 

Az áfonya nagyszerű élettani hatásai.

A fekete áfonya felhasználása:

 

Frissen fogyasztva: A fekete áfonya ízletes és tápláló gyümölcs, így frissen is fogyasztható. Egyszerűen mossuk meg és távolítsuk el a szárakat, majd adjuk hozzá gyümölcssalátákhoz vagy turmixokhoz, vagy egyszerűen fogyasszuk önmagában.

 

Lekvárok, dzsemek és szörpök: A fekete áfonya kiváló alapanyaga különféle lekvárok, dzsemek és szörpök készítésének. Egyszerűen főzzük össze cukorral és vízzel vagy gyümölcslével, majd adjunk hozzá citromlevet és/vagy zselésítőt, hogy sűrűbb állagú legyen.

 

Az Áfonya, fekete hatóanyagai:

A levél (Myrtilli folium) cseranyagokat, flavonoidokat, iridoidokat, króm és mangán vegyületeket tartalmaz. A termés (Myrtilli fructus) katechin típusú cseranyagot, gyümölcssavakat, invert cukrot, antociánglikozidát, tartalmaz. 

Az áfonya a benne található antioxidánsok miatt nagyon pozitív hatással a szemek egészségére. Ha rendszeresen fogyasztod, akkor sokkal élesebb lesz tőle a látásod és a szemed is sokáig egészséges marad. Megerősíti a szemben lévő hajszálereket és fokozza a szem vérellátását. Ennek a hatására megnövekszik a szem tápanyagellátása. Képes még a szem fényhez való alkalmazkodását is javítani. Az áfonya fogyasztása szinte minden szembetegség esetén ajánlott. Kifejezetten ajánlott farkasvakság, valamint ideghártya bajok, szürkehályog, zöldhályog és makula degeneráció esetén is.

Az áfonya hozzájárul az egészséges szívműködéshez is. A benne lévő flavonoidok hatására erősíti a hajszálereket. Megakadályozza, hogy a kalcium lerakódjon a vérerekben, ezzel pedig legyőzhető az érelmeszesedés. Az áfonya erős vérhígító hatással rendelkezik, megakadályozza a vérlemezkéknek az összetapadását. Megelőzhető vele a vérrögök kialakulása. A népi gyógyászatban használják a vércukorszint csökkentésére.

 

Hogyan gyűjtsük az Áfonya, fekete gyógynövényt?

A növény gyenge, leveles hajtásait, és érett termését gyűjtik. Bogyótermései mélykék színűek, hamvasak, ízük kellemes. A cserje május-júniusban virágzik, termése augusztusban érik.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz