Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Gyógynövény határozó - Málna

HillVital

A málna jótékony hatásainak köszönhetően megállja helyét a gyógynövények között is.

 

A Málna népies neve:

Himpér (a német Himbeere szóból), boldogasszony csipkéje.

 

A Málna leírása:

A málna (Rubus idaeus) egy évelő, lombhullató gyümölcsnövény, amely a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Számos fajtája és keresztezett változata létezik, de általában magasra növő, tüskés szárú bokrokat alkot. A málna termése kis, gömb alakú vagy hosszúkás, színétől függően lehet vörös, sárga vagy fekete.

 

A málna jellemzően az északi félteke mérsékelt éghajlatú területein honos, de széles körben termesztik világszerte. A növénynek előnyös a jól lecsapolt, laza szerkezetű talaj, amely gazdag humusztartalommal rendelkezik.

 

A málna virágai fehérek vagy halvány rózsaszínűek, és általában a tavaszi vagy a kora nyári hónapokban nyílnak. A termés érési ideje függ a fajtától és a termesztés helyétől, általában a nyári és őszi hónapokra esik.
 

 

A Málna felhasználása:

A levelek cserzőanyag tartalmuk révén a népi gyógyászatban enyhébb hasmenéses megbetegedések kezelésére, a szájüreg és a garat gyulladása ellen öblögetésre, ritkábban pedig krónikus bőrpanaszoknál lemosás céljára használatosak. Újabban teák és ülőfürdők alkotóiként a terhesség utolsó heteiben alkalmazva a szülés megkönnyítésére javasolják, azonban ezt a hatást a beltartalmi anyagok nem magyarázzák. Teakeverékekhez előszeretettel adnak málnalevelet stabilizáló adalékként, mivel a levélfonák szőrzete megakadályozza az összetevők kicsapódását. A szirup gyógyszerek íz- és színjavítására szolgál, hígítva lázcsillapító ital.

 

Tea: Egy-két teáskanálnyi szárított málnalevelet forrázzunk le 2,5 dl forró vízzel, hagyjuk állni 8-10 percig, majd szűrjük le. Ízlés szerint ízesíthetjük mézzel vagy cukorral.

 

Összehúzó hatású szer.

A növényi drogot gargarizálásra szájüreg és a torok nyálkahártya gyulladások kezelésére alkalmazzák. Enyhe hasmenés esetén kiváló szer. A várandós kismamák szívesen fogyasztják teáját a terhesség utolsó heteiben, mivel az ellazítja a kismedence tájékának izomzatát, aminek következtében szüléskor az tágulékonyabb lesz.

 

A málna jótékony hatásai

 

A Málna hatóanyagai:

A gyümölcs ásványi anyagokat, cserzőanyagokat, flavonoidokat, gyümölcssavakat, aromaanyagokat és vitaminokat – köztük sok C-vitamint – tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Málna gyógynövényt?

A cserje levelét gyűjtik gyógyászati célokra. A leveleket májustól augusztusig terjedő időszakban érdemes gyűjteni.

 

Érdekesség a málnáról:

A málnának elődeink szemében óriási jelentősége volt. Első körben a még gyűjtögető életmódot folytató emberek számára nélkülözhetetlen volt. A középkorban már említést is tesznek róla, mint ismert gyógynövényről, melyet kolostorkertekben már termesztettek és nemesítettek.

 

Vissza a gyógynövény határozóhoz