A szeder gyógyhatása és felhasználása igen sokrétű, amivel most megismerkedhetünk.
A Szeder népies neve:
Kékbogyó, seregélyszeder.
A Szeder leírása:
A szeder (Rubus) egy évelő növény, amely a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. A Rubus nemzetségbe több mint 600 faj tartozik, melyek közül sok termeszthető és gyümölcsöt termő. A szeder egyike ezeknek a fajoknak, és az egyik legnépszerűbb gyümölcs a világon.
Általában a szeder egy cserje vagy bokor formájában nő, melynek hajtásai gyakran tüskésekkel vannak borítva. A levelek általában összetettek, három vagy öt levélkéből állnak, és domború élekkel rendelkeznek. A virágok fehérek vagy rózsaszínűek, és csoportokban vagy fürtökben helyezkednek el a növény hajtásain.
A szeder termése gömb alakú vagy ovális, és általában sötétlila vagy fekete színű. A bogyók felszíne csillogó, és a termés érettségével válik telített feketévé. A gyümölcs íze édes-savanykás, sokak szerint egyedi aromával rendelkezik, ami miatt népszerű gyümölcs a friss fogyasztás mellett számos édesség, lekvár, dzsem, illetve gyümölcslé készítésében.
A Szeder felhasználása:
A drog kivonata cserzőanyag tartalma folytán hasmenéses megbetegedések kezelésére, a szájüreg és a garat gyulladása ellen öblögetésre, krónikus bőrpanaszoknál lemosás céljára használatos. Kellemes íze miatt a szederlevél számos élvezeti célú teakeverék alkotórésze, otthoni fogyasztásra hosszabb időn át is veszélytelen. Erjesztéssel az ízvilága a fekete teában található erjesztett levelekére emlékeztet.
Tea: 3 dl forró vízzel leforrázunk 1 teáskanálnyi szárított, apróra vágott szederlevelet, majd negyedóra elteltével leszűrjük. Hasmenés ellen fogyasztható. Teáját bőségesen és rendszeresen fogyaszthatják azok is, akiknek sok folyadék bevitelét írják elő. Konyhai használat: C-vitaminban gazdag termését fogyaszthatjuk nyersen vagy szörpnek, dzsemnek, desszertnek eltéve.
A szederlevél teáját hasmenés ellen alkalmazzák, de izzasztóként is ismert. Száj- és garatnyálkahártya-gyulladás kiegészítő terápiájában is alkalmazást nyer öblögető, gargarizáló szerként. A cserje leveleit felhasználják különböző teakeverékek alkotórészeként. Méregtelenítés mellett még nagyszerű gyulladásgátló hatása is van. Hatásos fogínygyulladás esetén, ilyenkor hatásos szederlevélből készült főzettel öblögetni.
A Szeder hatóanyagai:
Galluszsav- és ellágsav-típusú cserzőanyagok, flavonoidok, gyümölcssavak.
Hogyan gyűjtsük a Szeder gyógynövényt?
Gyógyteaként a növény levelét hasznosítják. Gyűjtési ideje május-augusztus hónapokra esik.