Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A tövises iglic gyógyhatásai és felhasználása

2024. 04. 09. 09:41:00 Hillvital

A tövises iglice egy nagyon jó gyulladáscsökkentő hatással rendelkező gyógynövény, melyet különböző módon is felhasználnak.

 

A Tövises iglic népies neve:

Gilice tövis, ekenyűg, tövises iglice.

 

A Tövises iglic leírása:

A tövises iglice (Ononis spinosa vagy Ononis vulgaris) egy évelő, tövéről elágazó cserje, amely a pillangósok (Fabaceae) családjába tartozik. Jellemzően Európában őshonos, de más kontinenseken is előfordulhat. A növény nevét a tövén található tövisekről kapta, melyek hasonlítanak az iglicehez, és szerepet játszanak a növény védelmében a túlhevülés és a túlzott legeltetés ellen.

 

A tövises iglice általában száraz, homokos vagy meszes talajon nő, gyakran mezőkön, réteken, vagy erdőszéleken található meg. Virágzása nyáron, általában júniustól szeptemberig tart. A növény virágai aprók és rózsaszínűek lehetnek, gyakran hosszú, keskeny klaszterekben helyezkednek el a hajtások végén. Levelei összetettek és szálasak, melyek általában három levélkéből állnak, és kissé szőrösek lehetnek.
 

A tövises iglic felhasználása


A Tövises iglic felhasználása:

A gyökérből előállított kivonatok vízhajtó hatásúak, de nem emelik meg a vizeletben kiválasztott elektrolit mennyiségét. Az alsó húgyutak megtisztítására gyulladásos megbetegedések esetén, a húgykő kialakulásának megelőzésére és kezelésére alkalmasak. A népi gyógyászat köszvény, reumatikus fájdalmak és krónikus bőrgyulladások kezelésére használja. A homeopátiában vízkór ellen vetik latba.
 

Vese- és hólyagbántalmak elleni gyógyteakeverékek fontos alkotórésze.

 

Tea: Csészénként 2 teáskanálnyi tövises iglic gyökeret leöntünk forrásban lévő vízzel, melegen tartjuk fél óráig, majd leszűrjük. Naponta 2-3 alkalommal, étkezések között alkalmazzuk, néhány nap elteltével rövid szünetet tartsunk.

 

Az iglicgyökér tea hatásai között szerepel még:

 

Vizelethajtó hatás: A Tövises iglice gyökérteának hagyományosan vizelethajtó hatást tulajdonítanak, ami azt jelenti, hogy elősegítheti a vese működését és serkentheti a vizeletürítést. Ezáltal segíthet a felesleges folyadék és méreganyagok eltávolításában a szervezetből.

 

Emésztési problémák enyhítése: A népi gyógyászatban a Tövises iglice gyökérteát használták emésztési panaszok, például puffadás, gázképződés vagy gyomorpanaszok enyhítésére.

 

Gyulladáscsökkentő hatás: A növényben található aktív vegyületeknek gyulladáscsökkentő hatást tulajdonítanak. Ezen tulajdonsága miatt a gyökértea alkalmazható lehet reumás panaszok, izomfájdalmak vagy ízületi gyulladás enyhítésére.

 

A növényi drogot vese- és hólyagbajok esetén alkalmazzák, jó vizelethajtó hatású. A húgykő kialakulásának megelőzésére alkalmas szer. Ajánlják reumás bántalmak esetén is teakeverékekben.
 

A tövises iglice nem rendelkezik mellékhatásokkal, viszont szív- és veseelégtelenség esetén nem ajánlott a használata. Többféleképpen is el lehet készíteni a tövises iglicét. Teaforrázat formában: Nagyon jó a teája vesegyulladás, hólyaghurut, reuma és köszvény esetén is valamint ha valaki vizelet visszatartási gondokkal küzd. Használj 3-5 gramm gyökeret és 1 dl forrásban lévő vizet. 5 percig hagyd benne ázni, esetleg ízesítheted mézzel vagy édesköménnyel. Naponta 4-5 csészével el lehet fogyasztani.
 

Tinktúra forma: 40 cseppet el kell keverni 1 pohár vízben és naponta 3 alkalommal érdemes fogyasztani az étkezések között.
 

Folyékony kivonat forma: Naponta 2-4 grammot keverj bele 1 pohár vízbe.

 

A Tövises iglic hatóanyagai:

A növényi drog triterpéneket (onokolt), izoflavonoidokat (ononint), illóolajat (anetolt, karvont, mentolt), ásványi sókat tartalmaz.

 

Hogyan gyűjtsük a Tövises iglic gyógynövényt?

A növény gyökerét és virágos, leveles hajtását alkalmazzák gyógyászati célokra. A gyökerekről az agancsszerű gyökérfejet minden esetben el kell távolítani. Gyűjtési ideje tavaszi hónapoktól őszig ajánlott.

 

< Vissza a gyógynövény határozóhoz