A gyógytorna egy olyan fizioterápiás módszer aminek a segítségével a mozgásszervi panaszokat, sérüléseket hatásosan lehet kezelni. A gyógytorna elsődleges célja a fájdalom csökkentése, az ízületek mozgásának a javítása valamint akár teljessé tétele is.
A kezelések alatt azt is megtanulhatja egy beteg, hogy saját maga mit is tehet a fájdalom csökkentése vagy megszüntetése érdekében. Nézzük, hogy miért fontos a gyógytorna.
Milyen problémákra is lehet hatásos egy gyógytorna!
- Gerincferdülés
- Gerincsérv
- Nyak-, hát vagy derékfájdalommal járó gerincprobléma
- Tartásbeli gondok
- Sportsérülése illetve baleset utáni sérülések helyreállítása
- Műtét utáni fájdalmak megszüntetése
- Csontritkulás
- Ízületi kopások kezelése
Többféle módszer is létezik arra, hogyan végezze valaki a gyógytornát. Íme néhány fontos kezelése módszer:
- McKenzie-módszer
- Schroth-módszer
- Manuálterápia
- Gerinctorna a törzs izmainak számára, hogy erősebbek legyenek
A McKenzie módszer alapja a következő.
A McKenzie módszert Robin McKenize fejlesztette ki aki nagyon híres gyógytornász volt. Ő a páciensekre szabott kezelésben hitt, tehát minden ember számára másféle kezelés várt.
Ez a módszer az alapos vizsgálatról valamint a beteg állapotához szabott kezelésről szól. Az első lépés, hogy a terapeuta megvizsgálja, hogy a páciensek a fájdalomérzete, hogyan változik meg különböző testhelyzetekben illetve mozgás hatására. Az a megfigyelés lényege, hogy a fájdalom szintje mikor csökken és hogy mikor szűnik meg teljesen. Az is fontos lépés, hogy a terapeuta sokat beszélget a pácienssel arról, hogy mikortól és hogyan kezdődött a probléma valamint, hogy hova sugárzik ki. Így kideríthető, hogy áll-e a háttérben valamilyen sérülés, műtét vagy gyulladás. Ennek a módszernek az a legnagyobb előnye, hogy bebizonyította, hogy nem minden betegnek ugyanaz a gyakorlat tesz jót. Minden esetben az egyéni sajátosságokból és a fájdalomérzetből kell kiindulni.
A Schroth-módszer inkább a gerincferdülésre, a tartáshibákra és a különböző gerincfájdalmakra összpontosít. Ezekre nagyszerű módszer lehet. A Scheuermann féle betegségre is hatásos lehet. Ez annyit takar, hogy a gerincoszlop görbülete nagyban eltér a normálistól. A módszer segít a gerinc kiegyenesítésében. A gerincet maximálisan kinyújtja valamint erősíti az izmokat is. Ezek a korrekciós gyakorlatok a mindennapi életbe is könnyedén beilleszthetők. Ez a terápia is egyénre szabott.
A manuálterápia a latin „manus” szóból eredeztethető aminek a jelentése kéz. Ezt a kezelést kézzel végzik és az a lényege, hogy a gerinc és a medence statikája helyreálljon. A fő célja az, hogy a támasztó és a mozgatórendszer fájdalma enyhüljön. Az akut és a krónikus elváltozások is kezelhetőek vele. A kezelést megelőzi egy kutatómunka a kórelőzményekben. Az állapotfelmérés történhet MR, CT vagy akár ultrahang segítségével.
És az utolsó a gerinctorna ami szintén fontos. A gerinctorna sokat segít a törzsizmok erősítésében valamint megakadályozza az izommerevséget. Oldja a beszűkült gerincmozgást és a testtartáson is javít. Az a célja, hogy a körülményekhez képest a mozgástartomány a legnagyobb maradjon és optimalizálja a testtartást is. A gerinctornának is vannak típusai amik az alábbi célokra mennek rá:
- Izomerősítés
- Az ízületek kimozgatása
- Az izmok nyújtása
- Az állóképesség javítása nagy mértékben
A gyógytorna közben sok esetben szoktak használni gyógynövényes balzsamokat is amelyek segítenek a fájdalomcsillapításban. Mi a Maximum balzsamot ajánljuk neked ha esetleg gyógytornára jársz vagy már otthon is képes vagy a fontosabb gyakorlatokra. Ennek a gyógynövényes terméknek a segítségével sokkal hatásosabb lesz a gyógytorna eredménye.