A körömvirág 30-60 cm-re nő meg, virágzata sárga-narancssárga színben pompázik, szára és levelei nedvdúsak és ragacsos tapintásúak. Különböző változatai lehetségesek: van, amelyiknek sötét, van, amelyiknek világos a porzótokja.
Gyógyhatásukat tekintve azonban teljesen egyforma mind. A népi gyógyászatban ezt a növényt virágostul, szárastul, levelestül gyűjtik és használják. Gyógyhatása a napsütésben a legnagyobb, érdemes tehát a délelőtti, déli órákban gyűjteni.
Hatásai: gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, baktérium- és vírusellenes, hámosító, sebgyógyulást segítő immunstimuláns. Használhatjuk nehezen gyógyuló sebek, kelések, zúzódások, égési sebek kezelésében. A körömvirág javítja a keringést, tisztító hatású, és elősegíti a sebek gyógyulását.
A körömvirágot belsőleg – teaként – a gyomor és bélrendszer betegségei, gyomorgörcsök és fekélyek, valamint vastagbélgyulladás esetén alkalmazzák. Külsőleges felhasználását hámosító, bőrregeneráló tulajdonsága teszi lehetővé.
Borogatásként, lemosó szerként vagy ülőfürdő formájában alkalmazható bőrgyulladás, bőrkiütések és napégés okozta fájdalmak enyhítésére, aranyeres panaszok mérséklésére, láb- és hüvelygomba kezelésére.
Körömvirágtea készítése: Csészénként egy púpozott teáskanálnyi körömvirágot forrázzunk le, fél percig hagyjuk ázni, szűrjük le, és kortyolgassuk el. Vízkórnál, vastagbélgyulladásnál, tífusznál, sárgaságnál, májbetegségeknél, gyomorfekélynél, bélbetegségeknél, gyomorégésnél hatásos.
Körömvirágkenőcs készítése: Bármilyen olajjal vagy zsírral készíthetjük, de a disznózsír zsírsavösszetétele a legalkalmasabb a körömvirág hatóanyagainak a kinyerésére. 1/2 kg disznózsírhoz 2-5 marék körömvirágot teszünk. Pár percig főzzük, majd 24 óráig állni hagyjuk. Másnap felmelegítjük és leszűrjük. Visszértágulatra, szívasztmára, fülzúgásra, alvászavarokra, körömágygyulladásra, műtéti hegre, műtéti sebre, sebfájásokra, roncsolódásra ajánlott.