Sokan szokták tapasztalni a téli időszakban, hogy a haj szerkezete megváltozik és akár erős hajhullás kialakulhat. Ez tényleg csupán az időjárástól lehet? Erre keressük a választ ebben a cikkben.
Azt tudnod kell, hogy a minimális hajhullás teljesen normális jelenség és egy szintig egészséges is. Egy ember naponta akár 100 hajszálat is elveszíthet anélkül, hogy már kopaszodásról beszélnénk. AZ ennél nagyobb mértékű hajhullás viszont már problémára utal.
A haj 97%-a kreatinból míg a 3%-a vízből áll. Egy hajszál életciklusa 3 szakaszból áll. Növekedés, átmeneti és nyugalmi időszak. Az átmeneti időszakban megáll a növekedés ezután következik a 3 hónapos nyugalmi időszak ami közben elhal a hajhagyma. Ennek a ciklusnak a végén viszont kifejlődik egy új hajhagyma amiből persze új hajszál lesz. Nagyjából a haj ritkulása 30 éves kor körül szokott kezdődni, ez persze változó lehet. A férfiaknál sokkal hamarabb szokott jelentkezni a kopaszodás és az őszülés is.
Néhány kutatás azt mutatta ki, hogy az októberi és novemberi hónapokban több hajszál hullik ki de inkább a nőknél fordul ez elő. Ezt a tudomány szezonális hajvesztésnek nevezi. Így készül fel a szervezet a télre.
Jelentősebb hajhullást nem igazán lehet kimutatni télen, de a kinti hideg és a fűtés miatt sokkal szárazabb lehet a haj. A fűtés miatt a beltéri levegő képes megváltoztatni a haj szerkezetét és a minőségét. Így az igaz, hogy a téli hónapokban a hajtincsek sokkal szárazabbak, fénytelenebbek és törékenyebbek lehetnek és emiatt létrejöhet a hajhullás kisebb mértékben.
A téli hajmosáskor sajnos nem tudod a kinti friss és meleg levegőn megszárítani a hajadat. A hajszárító forró levegője sokat roncsolhat a tincseken és ezáltal ez is hozzájárul a hajhulláshoz. Éppen ezért érdemes hanyagolni a hajszárítót valamint nagyon fontos a vitaminkészletek feltöltése. Fontos a tápanyagban gazdag étrend kialakítása is, főleg télen. Nagyon fontos a haj számára az A-, E- és a B12-vitamin is.