Izomgörcs esetén az izmok hirtelen és akár tartósan is összeugorhatnak.
Ez egy éles és igencsak váratlan fájdalom ami akár az éjszaka közepén is jelentkezhet. Az izomgörcs leggyakrabban a vádliban, a térdinakban, a nyakban és a láb más területein szokott előfordulni. Egyébként sajnos szinte bármelyik izomban jelentkezhet.
Nézzük, hogy mik lehetnek az izomgörcs gyakori okai
A legtöbb esetben a rendszeres izomgörcs a mozgással, a folyadékpótlással és a magnéziumhiánnyal hozható össze. Léteznek olyan sportok amelyek esetén gyakran fordul elő az izomgörcs, legfőképpen ott ahol hirtelen mozdulatokat kell tenni. De viszont ha nem mozogsz rendszeresen akkor az izmok sokkal könnyebben sérülnek, és sokkal nehezebben fognak regenerálódni is. Ha nem végeznek munkát az izmok, akkor előbb vagy utóbb leépülnek és megjelennek a görcsök is.
Alapvetően az izomgörcsök mögött nem szokott állni semmilyen komolyabb betegség. Akár életkori sajátosságból is fakadhat, főleg akik már elmúltak 65 évesek. De lehet akár kimerültség is. Összefüggésbe hozható az alkoholizmussal, a pajzsmirigy alulműködéssel, egyes keringési zavarokkal és a cukorbetegséggel is.
Egyes kutatások szerint lelki háttere is lehet az izomgörcsök kialakulásának. Amennyiben te is stresszes vagy túlhajszolt életet élsz, akkor mindenképpen változtatni kell rajta. Ajánlott a magnéziumban gazdag táplálkozás és fontos a minimum napi 8 óra alvás is.
A hátizomgörcs is gyakori lehet amit viszont a sok ülőmunka valamint a helytelen testtartás szokott okozni. Ebben az esetben megterhelődnek a mélyizmok és görcsök alakulnak ki. Ha a belső combban érzed a görcsöt vagy a fájdalmat, akkor annak lehet az oka az izomhúzódás is. Kockázati tényezőnek lehet mondani a terhességet, a mozgásszegény életmódot, a dohányzást, a túlsúlyt és a rendszeres fizikai megterhelést is.
A magnéziumhiány egyik leggyakoribb jele az ha izomgörcsöt érzel a lábadban vagy a vádliban. A magnéziumkúra mellett nagyon sokat segít a rendszeres testmozgás valamint az is ha ülőmunka esetén átnyújtod a végtagjaidat. Amennyiben az izomgörcs sokáig, tartósan fennáll a lábban, akkor érdemes szakorvoshoz fordulni, mivel lehet akár trombózis vagy cukorbetegség is az oka.
A nyaki izomgörcs a helytelen testtartás és a sok mobil, számítógép használat miatt szokott kialakulni. Az is előfordulhat, hogy a rossz alvási viszonyok tehetnek róla, de a stressz is hozzájárul az egészhez. Ha a nyakban is tartósan fennáll a görcs, akkor mindenképpen érdemes szakorvoshoz fordulni.
Az egyik legkellemetlenebb az éjszakai izomgörcs ami akár több tízpercig fennállhat. A legfőbb oka a magnéziumhiány és a mozgásszegény életmód. Itt is szerepet játszhat a stressz, de a stressz mindegyik görcstípusnál ok lehet. Ha éjjel tör rád a görcs, akkor próbáld ellazítani vagy masszírozni a területet. Nagyon sokat segíthet ha elalvás előtt veszel egy magnéziumos lábfürdőt vagy magnézium tartalmú fürdősót használsz.
Az izomgörcsre mindenki magnéziumot javasol először, tehát neked is érdemes először pótolni ezt a fontos ásványi anyagot. Nagy az esély rá, hogy amint elkezded szedni néhány nap vagy hét múlva nem is fog előfordulni. Persze azért próbáld meg betartani a megfelelő mennyiségű alvást ami 8 óra, igyál elegendő vizet ami napi 2-3 liter és a rendszeres testmozgás is nagyon fontos.